December 06, 2021
11 11 11 AM
*PEACEFULL CLOUDSPHERE–Maid Čorbić*
*CALM CLOUDS-Prasanna Bhatta*
*CALM CLOUDS–Chinmayee Mohapatra*
*Calm Clouds–Marck Ogbac*
*CALM CLOUDS–Ramesh Chandra Pradhani*
*Calm Clouds–Hazel Domingo*
*Calm clouds–Gayatri mishra*
*ଭସାମେଘ–ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା*
*”ଭସା ମେଘ”-ସ୍ଵପ୍ନାରାଣୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ*
*ଭସା ମେଘ–ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସିଂହ*
*ଭସାମେଘ–ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*
*ଭସା ମେଘ–ଅଞ୍ଜଳି ଗିରି*
*ଭସାମେଘ–ସନ୍ଧ୍ୟାରାଣୀ ହୋତା*
*ଭସା ମେଘ–ପ୍ରତିମା ବାରିକ*
*ଟିପେ ପୃଥିବୀର ମୋହ – ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା*
*ମରିଚିକା – ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ*
*ଅପେକ୍ଷା ର ମୁହୁର୍ତ୍ତ – ନିର୍ମଳ ବାରିକ*
*ତୁ ଥା ମୁଁ ଯାଉଛି ଋଷି – ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା*
*BEYOND LIMITS -Dr.Prasana Kumar Dalai*
*କବିଟିଏ ମୁଁ କବିଟିଏ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
Latest Post
*PEACEFULL CLOUDSPHERE–Maid Čorbić* *CALM CLOUDS-Prasanna Bhatta* *CALM CLOUDS–Chinmayee Mohapatra* *Calm Clouds–Marck Ogbac* *CALM CLOUDS–Ramesh Chandra Pradhani* *Calm Clouds–Hazel Domingo* *Calm clouds–Gayatri mishra* *ଭସାମେଘ–ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା* *”ଭସା ମେଘ”-ସ୍ଵପ୍ନାରାଣୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ* *ଭସା ମେଘ–ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସିଂହ* *ଭସାମେଘ–ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ* *ଭସା ମେଘ–ଅଞ୍ଜଳି ଗିରି* *ଭସାମେଘ–ସନ୍ଧ୍ୟାରାଣୀ ହୋତା* *ଭସା ମେଘ–ପ୍ରତିମା ବାରିକ* *ଟିପେ ପୃଥିବୀର ମୋହ – ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା* *ମରିଚିକା – ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ* *ଅପେକ୍ଷା ର ମୁହୁର୍ତ୍ତ – ନିର୍ମଳ ବାରିକ* *ତୁ ଥା ମୁଁ ଯାଉଛି ଋଷି – ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା* *BEYOND LIMITS -Dr.Prasana Kumar Dalai* *କବିଟିଏ ମୁଁ କବିଟିଏ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*

*ମହିଷାମର୍ଦ୍ଦିନୀ( ପ୍ରବନ୍ଧ)–ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା*

ମହିଷାମର୍ଦ୍ଦିନୀ( ପ୍ରବନ୍ଧ)

ଧରଣୀ ପୃଷ୍ଠରୁ ବର୍ଷାଋତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ ରୂପେ ଚିରବିଦାୟ ନେଇ ଚାଲିଗଲା ପରେ ଶରତ ଋତୁର ଆର୍ବିଭାବ ହୋଇଥାଏ। ଶରତଋତୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଆସିଥାଏ ଅନେକ ଖୁସି ଓ
ଉଲ୍ଲାସମୟ ପର୍ବସମୂହକୁ ନେଇ। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅନ୍ୟତମ। ଜଗଜ୍ଜନନୀ ଦେବୀ ଦଶଭୂଜା ସିଂହକୁ ବାହନ କରି ଏ ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ଆଗମନ କରିଥାଆନ୍ତି, ଆସିବାର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ଦୁଷ୍ଟଙ୍କର ସଂହାର। ମହିଷାସୁର ପରି ଦୁଷ୍ଟ ଅହଙ୍କାରୀ ଦାନବକୁ ବିନାଶ କରିବା ନିମନ୍ତେ ମାତା ଚଣ୍ଡୀରୂପ ଧାରଣ କରି ପାପାଚାରୀ ମହିଷାସୁରକୁ ନିଧନ କରିଥିଲେ। ଏତ ଗଲା ପୁରାଣ ଯୁଗର କଥା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହିଷାସୁର ବିରାଜମାନ କରିଥାଏ। ମନୁଷ୍ୟର କ୍ରୋଧ, ଅହଙ୍କାର,ପାପ ମନୋବୃତ୍ତି ହିଁ ତାକୁ ମହିଷାସୁର ପରି ଉଗ୍ର ଏବଂ ଅହଙ୍କାରୀ ସଜାଇଦେଇଥାଏ। ଏହାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଏବଂ ନିଜକୁ ଦାନବ ସାଜିବାରୁ ରୋକିବା ନିମନ୍ତେ ଲୋଡା ସଂସାରରେ ଧର୍ମ,ନୀତି ଏବଂ ନ୍ୟାୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା। ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଷଡରିପୁକୁ ଦମନ କରି ମନମଧ୍ୟରେ ଏକ ନିଷ୍କଳଙ୍କ ପବିତ୍ର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଭାବନାକୁ ସ୍ଥାନଦେବା ସର୍ବଦା ବିଧେୟ। ମନରୁ ସମସ୍ତ ପାପଭାବନାକୁ ବହିଷ୍କୃତ କରି ନିଜର ଅନ୍ତର୍ମନକୁ ଶୁଦ୍ଧିକରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। ଫଳରେ ଦେବୀ ମାତାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍ଟସଂହାର ନିମନ୍ତେ ବାରମ୍ବାର ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ଅବତରଣ ହେବାକୁ କଷ୍ଟକରିବାକୁ ପଡିବନି। ମହିଷାସୁର ସିନା ମାଆଙ୍କ ପବିତ୍ର ହସ୍ତରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛି ପରନ୍ତୁ ସଭିଁଙ୍କର କୁତ୍ସିତ ମନମଧ୍ୟରେ ସେ ଚିରକାଳ ଲାଗି ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ରହିଅଛି। ମହିଷାମର୍ଦ୍ଦିନୀ ସାଜି ଆମକୁ ସ୍ୱୟଂ ଏହି ମହିଷାସୁରକୁ ବଦ୍ଧ କରିବାକୁ ହେବ। ଆମର ଏହି ସମାଜରେ ମାନବରୂପୀ ଦାନବଙ୍କର ଆଦୌ ବି ଅଭାବ ନାହିଁ। ଏ ଦୁନିଆଁରେ ଅନେକ ନିରୀହ ନାରୀମାନେ ନାରୀଲୋଭୀ କାମୁକ ପୁରୁଷଙ୍କର କାମନା ବାସନାର ଶିକାର ହୋଇ ନିଜର ସତ୍ତାକୁ ଚିରଦିନ ଲାଗି ହରାଇ ବସିଛନ୍ତି। ନିଜର ସର୍ବସ୍ୱ ହରାଇଦେଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପରି ଚରମ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବାଛିନେଉଛନ୍ତି ନିଜ ଜୀବନରେ। ମୁଁ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧ ମାଧ୍ୟମରେ ସମଗ୍ର ନାରୀଜାତିଙ୍କୁ ଏହି ଅନୁରୋେଧ କରୁଛି କି ଅନ୍ତତଃ ଥରୁଟିଏ ଲାଗି ନିଜ ମନରେ ସାହସ ସଞ୍ଚୟ କରି ସେହି ପୁରୁଷଦେହୀ ଅସୁରମାନଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରନ୍ତୁ। ନିଜର ଶରୀରରେ ଅନ୍ତିମ ନିଶ୍ୱାସ ଥିବା ଯାଏଁ ସଂଗ୍ରାମ କରନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ସହ। ନାରୀହୋଇ ଜନ୍ମଲାଭ କରି ଆମେ କୌଣସି ବି ପାପକାର୍ଯ୍ୟ କରିନେ, ପ୍ରମାଣ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଆମେ ହିଁ ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ଆମେ ହିଁ ବିନାଶର ମୂଳକାରଣ। ଆମେ ମଳୟ ପବନ ବି ସାଜପାରୁ ଏବଂ ବିଧ୍ୱଂସକାରୀ ପ୍ରଳୟ ରୂପରେ ମଧ୍ୟ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରୁ। ଆମେ ଦୁଷ୍ଟ ନିଧନ ପାଇଁ ନାରୀରୁ ନାରାୟଣୀ ଅବତାର ମଧ୍ୟ ନେଇପାରୁ। ନିଜର ଶକ୍ତିକୁ,ନିଜର ସତ୍ତାକୁ ଜାଣିପାରିଲେ ହିଁ ଆମକୁ କେହି ବି ପରାସ୍ତ କରିପାକରିବେ ନାହିଁ। ଏହାହିଁ ପରମ ସତ୍ୟ ଅଟେ।

ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା
ମନ୍ଦାରଖଣ୍ଡ,ଯାଜପୁର

 1,226 total views,  3 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *