March 03, 2024
11 11 11 AM
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
ALLUSIONS OF TENDENCIES – Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF SHINE- Manoj Kumar Panda 
Latest Post
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023 ALLUSIONS OF TENDENCIES – Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF SHINE- Manoj Kumar Panda 

ଚାହା 

 ଚାହା

. ସବୁଦିନ ଭଳି ଆଜି ବି ଭୋର ରୁ ଉଠି ମୁଁ ଚାଲିଲି ରଘୁ ମଉସା ଚାହା ଦୋକାନ କୁ  ତାଙ୍କ ଚାହା ର ମଜା ହିଁ କିଛି ଅଲଗା । ତାଙ୍କ ଚାହା ଯେତିକି ଭଲ ଲାଗେ ମତେ, ତାଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ବି ସେତିକି ଭଲ ଲାଗେ ମତେ ।  ଦେଖୁ ଦେଖୁ ରଘୁ ମଉସା ଚାହା କପ ଟା ବଢ଼େଇ ଦେଲେ ଆଉ ତା’ ସାଙ୍ଗକୁ ସିଗାରେଟ ଖଣ୍ଡେ ମୁଁ ଠିକ ସିଗାରେଟ ଟା ଲଗେଇଲା ବେଳକୁ ଜଣେ ଭଦ୍ର ଲୋକ ଆସି ପଚାରିଲେ, “ଭାଇ ଚାହା ଅଧା କପ ହେବ କି? ” ଏଇ କଥା ଶୁଣୁ ଶୁଣୁ ରଘୁ ମଉସା ରୋକ ଠୋକ ଶୁଣେଇ ଦେଲେ ଯେ, “ପି ବାର ଅଛି ଯଦି ଫୁଲ କପ ପିଅ ନହେଲେ ଯାଅ ” ଏମିତି ଶୁଣି ଲୋକ ଟି ମୁରୁକି ହସି ଦେଇ କହିଲା, “କଥା କଣ କି, ମୁଁ ପୁରା କପ ଚାହା ପି’ ପାରେନି ତ  ସେଇଥି ପାଇଁ କହୁଥିଲି…. ” ତଥାପି ରଘୁ ମଉସା ମନା କଲା ।ମୁଁ କିନ୍ତୁ ଦେଖି ପାରୁଥିଲି ଯେ, ଲୋକ ଟି ର ହାତରେ ଦି ତିନିଟି ଟଙ୍କିକିଆ କଏନ ଥିଲା ।

ଲୋକ ଟି ର କଣ ଇଛା ହେଲା କେଜାଣି, ମୋ ପାଖକୁ ଆସି ମୋ ହାତରେ ଥିବା ମୋବାଇଲ ଆଡକୁ ଅନେଇ ପଚାରିଲା, “ବାବୁ, ଏଇ ବଡ଼ ମୋବାଇଲ ଗୁଡାକ ସବୁ କେତେ ଟଙ୍କା ହୁଏ? ” ମୁଁ ବୁଝି ସାରିଥିଲି ଯେ, ଏ ମଣିଷ ଟା ନିଶ୍ଚୟ ବାପା ଟିଏ ହେଇ ଥିବ  ମୁଁ କିଛି ବି କହିବା ଆଗରୁ ସେ କହିଲା “ମୋ ବଡ଼ ପୁଅ ଏବେ କଲେଜ ଯିବ ତ , ସେ କହୁଥିଲା ଏ ବଡ଼ ମୋବାଇଲ ଗୋଟେ ନିହାତି ଦରକାର ତେଣୁ ମୁଁ ତମକୁ ପଚାରିଦେଲି ବାବୁ “।

ମୁଁ ଲୋକ ଟିକୁ ଆଖି ପୁରେଇ ସେମିତି ଚାହିଁ ରହିଥିଲି । ରଘୁ ମଉସା ବି ଏସବୁ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖୁଥିଲେ ରଘୁ ମଉସା ମୋ ଆଡକୁ ଟିକେ ଅନେଇଲେ ,ଆଉ ତାପରେ କଣ ବୁଝିଲେ କେଜାଣି, ସେଇ ଲୋକ ଟିକୁ ପଚାରିଲେ, “ଏ ବାବୁ ତୁମ ହାତରେ ତ ତିନି ଟଙ୍କା ଅଛି, ହେଲେ ଚାହା ଫୁଲ କପ ନ ପିଇ ଅଧା କପ କାଇଁ ପିଇବ ଯେ । ଥରେ ପିଇକି ଦେଖ, ମଜା ଆସିଯିବ ” ରଘୁ ମଉସା ଭଳି ହିସାବୀ ମଣିଷ ପୁଣି ପାଞ୍ଚ ଟଙ୍କା ବଦଳେ ତିନି ଟଙ୍କାରେ ଚାହା କପ ଟା ଧରେଇ ଦେଲା ! କେମିତି ଦେଇ ନଥାନ୍ତା ଯେ, ସେ ବି ତ ବାପା ଟିଏ

ସେତିକି ବେଳକୁ ମୋ ଥଣ୍ଡା ଚାହା କପ ରେ ଟୋପାଏ ଗରମ ଲୁହ ପଡି ସାରିଥିଲା  ମନେ ମନେ ସେ ଦୁଇ ଜଣ ବାପାଙ୍କୁ ଶତ ପ୍ରଣାମ କରି ଆସିଗଲି ।

ଡାକ୍ତର କାର୍ତ୍ତିକେଶ୍ୱର ଜେନା
ବର୍ଦ୍ଧମାନ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ

Loading

13 thoughts on “ଚାହା 

  1. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wantingto know your situation; we have developed some nice methods and weare looking to swap methods with other folks, please shootme an e-mail if interested.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *