March 25, 2023
11 11 11 AM
ରାମ ନାମେ କି ରସ ଅଛି! — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା
ମନରେ ଆସୁ ମୋ ଶୁଦ୍ଧ ଭାବନା — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା
ସମୟ ମାଗୁଛି ସମ୍ମାନ ଟିକେ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା
ଏ ସନ ଫଗୁଣ ନ ହେଉ କାଳ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା                       
ପାନ ବଟୁଆ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା               
ଅପେକ୍ଷାର ଫଳ ମିଠା — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା
ପଖାଳ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା
ପ୍ରମାଦ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା
ଦୟାର ସାଗର – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ
ନିଵେଦନ – ଅଶୋକ କୁମାର ପତି
ଯିବା ମୋ’ ଉତ୍କଳ ଖାଇବା ପଖାଳ- ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ
ଯିବା ଉତ୍କଳ ଖାଇବା ପଖାଳ – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ
ପଚାଶ୍‌ ବଛର୍‌ ଆଗର୍‌ ମୋର ବହୂ ତାଁକର୍‌ ଆଉର୍‌ ମୋର୍‌ ମାଏନ୍‌ – ସୁଧୀର୍‌ ପଂଡା
ମୋ ଜୀବନ – ହେମନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ‌
ଶୀତ – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ
ଖାସ ତୁମପାଇଁ – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ
ନିବିଡ଼ତା – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ
ହେ ଜୀବନ – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ
ମୁଁ ଭାବିଥିଲି – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ
କଥା ଦିଅ ସାଥି କେବେ ଛାଡ଼ିବନି ହାତ – ଭାସ୍କର ରାଉତ
Latest Post
ରାମ ନାମେ କି ରସ ଅଛି! — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା ମନରେ ଆସୁ ମୋ ଶୁଦ୍ଧ ଭାବନା — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା ସମୟ ମାଗୁଛି ସମ୍ମାନ ଟିକେ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା ଏ ସନ ଫଗୁଣ ନ ହେଉ କାଳ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା                        ପାନ ବଟୁଆ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା                ଅପେକ୍ଷାର ଫଳ ମିଠା — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା ପଖାଳ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା ପ୍ରମାଦ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା ଦୟାର ସାଗର – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ ନିଵେଦନ – ଅଶୋକ କୁମାର ପତି ଯିବା ମୋ’ ଉତ୍କଳ ଖାଇବା ପଖାଳ- ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ ଯିବା ଉତ୍କଳ ଖାଇବା ପଖାଳ – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ ପଚାଶ୍‌ ବଛର୍‌ ଆଗର୍‌ ମୋର ବହୂ ତାଁକର୍‌ ଆଉର୍‌ ମୋର୍‌ ମାଏନ୍‌ – ସୁଧୀର୍‌ ପଂଡା ମୋ ଜୀବନ – ହେମନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ‌ ଶୀତ – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ ଖାସ ତୁମପାଇଁ – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ ନିବିଡ଼ତା – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ ହେ ଜୀବନ – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ ମୁଁ ଭାବିଥିଲି – ଶ୍ରୀମତୀ କୃଷ୍ଣା ଦାସ କଥା ଦିଅ ସାଥି କେବେ ଛାଡ଼ିବନି ହାତ – ଭାସ୍କର ରାଉତ

*ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ନବ ସମ୍ଭାବନା – ୨୦୨୧ ରେ ଚାଲନ୍ତୁ ମନ ଖୋଲା ହେବା ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ପୁରବୀ ମହାନ୍ତି ଙ୍କ ସହିତ*

ନାମ- ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ପୁରବୀ ମହାନ୍ତି ( ପି.ପୁରବୀ ମହାନ୍ତି )
ମାତାଙ୍କ ନାମ-: ଶ୍ରୀମତୀ ପ୍ରଭାତ ନଳିନୀ ମହାନ୍ତି ( ଗୃହିଣୀ )
ପିତାଙ୍କ ନାମ-: ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ( ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ )
ଜନ୍ମମାଟି/ଠିକଣା-: ସ୍ଥାୟୀ ଠିକଣା ଦଶରଥପୁର , ଯାଜପୁର ଆଉ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସ୍ଥିତି ବଣାଇଁଗଡ଼ , ସୁନ୍ଦରଗଡ଼
ଜନ୍ମ ତାରିଖ – ୨୭/୧୨/୧୯୯୨
ଶିକ୍ଷା ଗତ ଯୋଗ୍ୟତା – ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗ , ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ

୦୧- ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ସାହିତ୍ୟର ସଂଜ୍ଞା ?

ଉତ୍ତର:- କୁହାଯାଏ ଯାହା ସମାଜର ହିତ ସାଧନ କରେ ତାହା ସାହିତ୍ୟ । ସମାଜର ଦର୍ପଣ ସାହିତ୍ୟ । ସାହିତ୍ୟ ଏଭଳି ଏକ ମୁକ୍ତ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟିକରେ ଯେଉଁଠାରେ ଜୀବନ ର ସ୍ଵାଦ ମିଳେ । ଅକୁହା ରୂପ ପାଏ , ହୃଦୟ ଘର ତୋଳେ । ସମାଜ ନିକଟତର ହୁଏ । ଯଥାର୍ଥରେ ସାହିତ୍ୟ କୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସଂଜ୍ଞା ରେ କେବେହେଲେ ବନ୍ଧା ଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।
ପ୍ରଶ୍ନ:-୨ କେବେଠୁ ଆପଣଙ୍କର ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ରୁଚି ବଢିଲା?କେଉଁଠୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଲେ?

ଉତ୍ତର:- ଛୋଟ ଥିଲା ବେଳେ ବର୍ଣ୍ଣବୋଧ ଆଉ ଅନ୍ୟ ଗପ ବହିସବୁ ପଢ଼ୁଥିଲି । କଲେଜ ସମୟରେ ଖବର କାଗଜରେ ଥିବା ସାହିତ୍ୟ ପୃଷ୍ଠା କୁ ପଢି ଯେଉଁ ଭାବନା , ଲେଖା କିମ୍ବା ମହାପୁରୁଷ ଙ୍କ ବାଣୀ ସବୁ ଭଲ ଲାଗେ ତାକୁ ଡାଏରୀ ରେ ଲେଖି ରଖେ ତାପରେ କଲେଜ ବାର୍ଷିକ ପତ୍ରିକା ମାନଙ୍କରେ ଲେଖା ଦେଲି । ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ରେଭେନ୍ସା ରୁ ଏ ସାଧନା ଅବ୍ୟାହତ ଜାରି ରହିଛି ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୩ ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା କୁହନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସାରସ୍ବତ ସାଧନାରେ ବ୍ରତୀ ହେବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ କଲା।

ଉତ୍ତର:- ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା ନୁହେଁ ବରଂ କହିବାକୁ ଗଲେ ମାେ ବାପା , ବୋଉ , ଦୁଇ ଭାଇ ଆଉ ଗୁରୁଜନ ମାନେ ମୋତେ ଲେଖିବାକୁ ଅନେକ ଉତ୍ସାହିତ କରି ଆସିଛନ୍ତି ଆଉ ଏବେ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ବାପା ସବୁବେଳେ କୁହନ୍ତି କି ଝିଅ ମାନେ ଖାଲି ବାହା ହୋଇ , ପିଲା ଛୁଆ ଜନ୍ମ କରିବାକୁ ସଂସାରକୁ ଆସିନାହାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ଛିଡ଼ା ହେବା ଉଚିତ୍ ,ସ୍ୱାଧୀନ ହୋଇ ନିଜକୁ ଆଉ ନିଜ ମତକୁ ସମ୍ମାନ ଭାବେ ଗଢିତୋଳିବା ମୁଖ୍ୟ । ତେଣୁ ତାଙ୍କ ଏଭଳି ଭାବନା ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ମୋତେ ଏ ଦିଗ ପ୍ରତି ଅଗ୍ରସର କରେଇଛି ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୪ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି?ଗଳ୍ପ ନା କବିତା?ଏବଂ କାହିଁକି?

ଉତ୍ତର:- କବିତା ଓ ଗଳ୍ପ ଉଭୟ ଭଲଲାଗେ । ମାତ୍ର ଗଳ୍ପ ବିଭାଗରେ ନିଜକୁ ଆଉ ମୋ ଭାବନା କୁ ପାଠକ ଆଗରେ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର କାହାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଥୋଇବାକୁ ଭଲ ଲାଗେ । ମନସ୍ତାତ୍ତ୍ୱିକ , ସାମାଜିକ ଏବଂ ନାରୀ କୈନ୍ଦ୍ରିକ ଗଳ୍ପ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୫ ନିଜ ଜନ୍ମ ମାଟି ବିଷୟରେ କିଛି କହିବେ କି?

ଉତ୍ତର:- କହିବାକୁ ଗଲେ ମୋର ଦୁଇଟି ଜନ୍ମ ମାଟି । ଗୋଟିଏ ଜନ୍ମଭୂମି ଆଉ ଏକ କର୍ମଭୂମି । ଗୋଟିଏ ମାଆ ବିରଜା କ୍ଷେତ୍ର ଯାଜପୁର ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ର ବାବା ବାଣେଶ୍ୱର ପୀଠ ବଣାଇଁଗଡ଼ । ମୁଁ ଗର୍ବିତ ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହଜ ଅନୁଭବ କରେ ଉଭୟ ସ୍ଥାନରେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୬ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ସାହିତ୍ୟର ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ଆପଣ କ’ଣ ଭାବନ୍ତି?

ଉତ୍ତର:- ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । ସାହିତ୍ୟ କୁ ଛାଡି ସୁସ୍ଥ , ସହଜ ଏବଂ ସାବଲୀଳ ସମାଜ ର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇ ପାରେନାହିଁ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:୭ –କେଉଁ ସାହିତ୍ୟିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗନ୍ତି?

ଉତ୍ତର:- ଅନେକ ଲେଖକ ଙ୍କୁ ପଢିଛି , ବୁଝିଛି ଆଉ ହୃଦୟରେ ଆନନ୍ଦିତ ଅନୁଭବ କରିଛି । ଫକୀରମୋହନ ସେନାପତି , ଗୋପୀନାଥ ମହାନ୍ତି , ଅଖିଳ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ , ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା , ଜଗଦୀଶ ମହାନ୍ତି , ଶରତ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଏଭଳି ଅନେକଙ୍କ ଲେଖା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚମତ୍କାର ଲାଗେ । ଇଁରାଜୀ ର William Shakespeare ଏବଂ T. S. Eliot ଙ୍କ ଲେଖା ଭଲ ଲାଗେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୮ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟର ସ୍ଥିତି କିପରି ?

ଉତ୍ତର:- ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ଯୁବ ପିଢୀଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରଶଂସନୀୟ । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ରେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦର ସହ ଅଗ୍ରସର । ଏତିକି ଆଶା ଭରସା ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ର ମାନ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ସମ୍ମାନ ବଢୁ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୯ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ନେଇ ଆପଣ କ’ଣ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି ?

ଉତ୍ତର:- ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ କୁ ନେଇ କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟ ନ ହେଉ । ଆଜିକାଲି ଇଁରାଜୀ ହିନ୍ଦୀ ର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ମୋ କହିବା କଥା କି ଇଁରାଜୀ ହିନ୍ଦୀ କୁ ଭଲ ପାଅ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଦିଅ ମାତ୍ର ସେ ଭିତରେ ନିଜ ମାତୃଭାଷା ସାହିତ୍ୟ କୁ ଯେପରି ଭୁଲି ନଯାଅ । ହୃଦୟ ର ଭାଷା ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ଭଲପାଇବା ସଦା ରହିଥାଉ । ମାତୃଭୂମି ଏବଂ ମାତୃଭାଷାର ଟେକ ଗଗନ କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରୁ ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୧୦ ପାଠକ/ପାଠିକା ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିବେ ? ମୋ ପ୍ରିୟ ପାଠକ/ପାଠିକା ମାନଂକୁ ଏତିକି କହିବି କି ମାେ ଲେଖା , ବହି ( ଦୁଇ ଅନିଶ୍ଚିତ ଜଗତ ଏବଂ ଖୋଲା ହୃଦୟ ) ପଢ଼ିବେ ଆଉ ନିଷ୍କପଟ ସ୍ୱଚ୍ଛନ୍ଦରେ ମତାମତ ଦେବେ । କୌଣସି ପ୍ରକାର ଜୋର୍ ଜବରଦସ୍ତି ପ୍ରଶଂସା ପାଇବାକୁ ମୁ ପ୍ରଥମରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଛି ।

ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କୁ ବାର୍ତା -: ଯୁବ ପୀଢ଼ି ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମାଜର ଅନେକ ବଣର ମଲ୍ଲି ମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇ ତାଙ୍କ ଭାବନା କୁ ସମ୍ମାନ ଯୋଗାଇ କଲମ ମୁନରେ ଅସରନ୍ତି ନିର୍ଝରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାରୁ ଆନ୍ତରିକ ଧନ୍ୟବାଦ ସହ ସାଧୁବାଦ ।

 6,562 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *