ନାମ- ପ୍ରୀତିସୀମା ସ୍ଵାଇଁ
ମାତାଙ୍କ ନାମ-:ସୁଷମା ସ୍ଵାଇଁ
ପିତାଙ୍କ ନାମ-: ଶିଶିର କୁମାର ସ୍ବାଇଁ
ଜନ୍ମମାଟି/ଠିକଣା-: କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଘଷିପୁରା ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବେଲସୁନ୍ଦରୀ ଗ୍ରାମରେ ମୋର ଜନ୍ମ ।
ଜନ୍ମ ତାରିଖ _ ୩୦/୦୬/୧୯୯୨( certificate)
ଶିକ୍ଷା ଗତ ଯୋଗ୍ୟତା_ Ph.D in odia ( continuing)

୦୧- ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ସାହିତ୍ୟର ସଂଜ୍ଞା ?
ଉତ୍ତର:-ସାହିତ୍ୟର ସେମିତି କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂଜ୍ଞା ନାହିଁ । ତଥାପି ସାହିତ୍ୟ ଅନେକ ସଂଜ୍ଞାର ବାହକ । ସୃଷ୍ଟିର ଆଦ୍ୟ କାଳରୁ ସାହିତ୍ୟ ରଚନା ହୋଇ ଆସୁଛି । ସମୟକ୍ରମେ ତା’ ରୂପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି। ସାହିତ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଦ୍ଵାରା ରଚନା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ବ୍ୟକ୍ତି କୈନ୍ଦ୍ରିକ ନହୋଇ ସମୂହର କଥା କହେ । ଏହା ଏକ ସୃଜନାତ୍ମକ କଳା । ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ନା କିଛି କଳା ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସାହିତ୍ୟକୁ ଉତ୍ତୁରେଇ ପାରିବାର କଳା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ନଥାଏ । ସାହିତ୍ୟ ଏକ ବନ୍ଧନ ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜର ମନେକରି ବାନ୍ଧିରଖେ । “ସାହିତ୍ୟ ” ଯାହା ଆମ ସହିତ ଅଛି , ଯାହା ସମୂହର ହିତ ସାଧନ କରେ । ସାହିତ୍ୟ କୌଣସି ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇ ନଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୨ କେବେଠୁ ଆପଣଙ୍କର ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ରୁଚି ବଢିଲା?କେଉଁଠୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଲେ?
ଉତ୍ତର:- ସ୍କୁଲ୍ ଜୀବନରେ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ରୁଚି ଥିଲା । ପିଲାଦିନେ ଜହ୍ନମାମୁଁ ଓ ମୀନାବଜାର ଆଦି ପତ୍ରିକା ପଢ଼ୁଥିଲି । ପଢ଼ିବାକୁ ଭଲ ଲାଗୁଥିଲା । ରୁଚି କେବେ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା ଜାଣିନି, କଲେଜ୍ ସମୟରୁ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା , ଏଯାବତ୍ ସେ ଧାରା ଅବ୍ୟାହତ ରହିଛି । ମୋ ଚାରିପାଖର ପୃଥିବୀ ମତେ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଛି । ଜହ୍ନର ଶୀତଳତା , ପ୍ରଜାପତିର ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗ ଡେଣା, ବର୍ଷାଦିନେ ବେଙ୍ଗ ରଡ଼ି, ଫୁଲଉପରେ କାକର ବିନ୍ଦୁ , ଦୂର ପାହାଡ଼, ଗାଁ ମନ୍ଦିର, କୋଇଲିର କୁହୁ, ଆକାଶରେ ଚଢ଼େଇଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ମତେ ପ୍ରକୃତି କୋଳକୁ ଟାଣି ନିଏ । ଏସବୁକୁ ଭଲ ପାଉପାଉ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୩ ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା କୁହନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସାରସ୍ବତ ସାଧନାରେ ବ୍ରତୀ ହେବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ କଲା।

ଉତ୍ତର:- ମୋ ସହ ସେମିତି କିଛି ଘଟଣା ଘଟିନାହିଁ, ମତେ ଲେଖିବାକୁ ଭଲଲାଗେ ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ଲେଖେ । ମନକୁ ଯାହା ଆସେ, ଯେଉଁ ପରିବେଶ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତିକରେ ବେଳେ ବେଳେ ଲେଖାରେ ସେମିତି କିଛି ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଲେଖିବା ପାଇଁ ନିହାତି କିଛି ଘଟଣା ଦାୟୀ ଏମିତି ମୁଁ ଭାବେ ନାହିଁ ।
ହଁ , ଏମିତି ହୋଇପାରେ ଅନେକ କିଛି ପଢ଼ିବା ସମୟରେ ମୁଁ ଭାବେ ଏମିତି ହେବାର ନଥିଲା, ଆଉ କିଛି ଅଲଗା କରି ହେଇ ଥାଆନ୍ତା । ସେଇ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟାଇବା ଭାବନା ମତେ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଇ ପାରେ ବୋଲି ଭାବୁଛି । ମୋ ପଢ଼ିବାର ଇଚ୍ଛା ଉତ୍ସାହ ଦିଏ । ମୁଁ ଲେଖେ ବୋଲି ପ୍ରାୟ କେହି ଜାଣିନଥିଲେ , କିଛି ଦିନ ହେଲା ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା କବିତା ଦେଖି ଅନେକ ଜାଣିଲେ । କୌଣସି ଦିନ ମୁଁ ସେମିତି ବ୍ରତୀ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନି ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୪ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି?ଗଳ୍ପ ନା କବିତା?ଏବଂ କାହିଁକି?
ଉତ୍ତର:-ଉଭୟ ଗଳ୍ପ ଏବଂ କବିତା ମତେ ଲେଖିବାକୁ ଭଲ ଲାଗେ । ମୁଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଏତିକି ଭାବେ ଗଳ୍ପ ଲେଖିବାକୁ ବେଶୀ ଭାବନା ଓ ସମୟ ଦେବାକୁ ହୁଏ ଯାହା ମୋ ଦ୍ବାର ସମ୍ଭବ ହୁଏ ନାହିଁ । କବିତା ଲେଖିବାକୁ ମୁଁ ସହଜ ମନେକରେ, ସେଥିପାଇଁ କବିତା । କିନ୍ତୁ ଗଳ୍ପ ପଢ଼ିବାର ଆଗ୍ରହ ପିଲାଦିନରୁ ଥିଲା ସେଥିପାଇଁ ତାକୁ ବି ଛାଡ଼ି ହୁଏନି । କେବେ କେମିତି ଗଳ୍ପ ଲେଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହେଲେ ଚେଷ୍ଟାକରି ଲେଖେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୫ ନିଜ ଜନ୍ମ ମାଟି ବିଷୟରେ କିଛି କହିବେ କି?
ଉତ୍ତର:- ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ଜନ୍ମମାଟି ସବୁଠୁ ପ୍ରିୟ । ମୋ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମୋ ଜନ୍ମମାଟି ମୋର ପ୍ରିୟ ସ୍ଥାନ । ଯେଉଁଠି ରହିଲେ ବି ଜନ୍ମମାଟିର ମୋହ ଆକର୍ଷିତ କରେ । ନିଜ କୋଳକୁ ଡାକେ , ନିଜ ପ୍ରଶସ୍ତ ବାହୁ ବିସ୍ତାର କରି । ସେ ଡାକରୁ ମୁହଁ ଫେରେଇ ହୁଏନି ।
ଜୀବନ ପ୍ରତି ତାର ଅବଦାନ ଅନେକ, ସେ ସବୁ ମୋ ଦେହରେ ନିଃଶ୍ୱାସ ହୋଇ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ।
ପ୍ରଶ୍ନ:-୬ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ସାହିତ୍ୟର ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ଆପଣ କ’ଣ ଭାବନ୍ତି?
ଉତ୍ତର:- ସାହିତ୍ୟ ଓ ସମାଜ ପରସ୍ପର ସଂଯୁକ୍ତ । ଗୋଟିଏ କୁ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟର ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭବ । ସାହିତ୍ୟ ରେ ସମାଜ ସ୍ଥାନ ପାଏ, ସମାଜ ସାହିତ୍ୟକୁ ମାନ୍ୟତା ଦିଏ । ସାହିତ୍ୟ ବଞ୍ଚିବା ଶିଖାଏ । ସମାଜକୁ ମାର୍ଜିତ କରେ । ସେଥିପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ସାହିତ୍ୟର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପର୍ଣ୍ଣ । ସାହିତ୍ୟ ବଞ୍ଚିବାର କଳା ଶିଖାଏ, ଜୀବନକୁ ରଙ୍ଗୀନ୍ କରେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:୭ –କେଉଁ ସାହିତ୍ୟିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗନ୍ତି?
ଉତ୍ତର:- ଯାହାଙ୍କୁ ଯେଉଁ ସମୟରେ ପଢ଼େ ଯଦି ସୃଷ୍ଟି ଭଲଲାଗେ ତେବେ ସ୍ରଷ୍ଟା ମତେ ଭଲ ଲାଗନ୍ତି । ଏମିତି ଅନେକ ନାମ ଅଛି, ସବୁ ନାମ କହିବା ସହଜ ନୁହେଁ । ମନୋଜ ଦାସ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି, ଅଚ୍ୟୁତାନନ୍ଦ ପତି, ପ୍ରତିଭା ରାୟ, ଅଖିଳ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ରାଉତରାୟ, ମାୟାଧର ମାନସିଂହ, ଜ୍ଞାନୀ ଦେବାଶିଷ ମିଶ୍ର, କଇଳାଶ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଗୌରହରି ଦାସ ଏମିତି ଅନେକ ଲେଖକ ଅଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୮ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟର ସ୍ଥିତି କିପରି ?
ଉତ୍ତର:- ବହୁତ୍ ଆଗରେ । ଯୁବପିଢୀଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଓ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ଭଲପାଇବା ଏହାର ପ୍ରମାଣ । ଏହା ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ଵ, ଅନ୍ୟ ଏକ ପାର୍ଶ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ହଠାତ୍ କବି ବା ଲେଖକ ହେବାର ଇଚ୍ଛା ସାହିତ୍ୟର ହାନି ଘଟାଉଛି । ତେବେ ସମସ୍ତ ଜିନିଷର ଦୁଇଟି ଦିଗ ରହିଥାଏ, ଭଲ ଦିଗକୁ ଚୟନ କରିବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୯ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ନେଇ ଆପଣ କ’ଣ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି ?
ଉତ୍ତର:- ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ଉନ୍ନତି ରୂପକ ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ଗୁଣ୍ଡୁଚି ମୂଷାର ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିପାରିଲେ ନିଜକୁ ଧନ୍ୟ ମଣିବି । ମରିବା ପାଇଁ ଜନ୍ମ ଏକଥାକୁ ଗ୍ରହଣ ନକରି ଚିରକାଳ ଅମର ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନରେ ଦିନେ ମରିଯିବି ଏହାହିଁ ମୋର ସାହିତ୍ୟକୁ ନେଇ ସ୍ବପ୍ନ ।
ପ୍ରଶ୍ନ-୧୦ ପାଠକ/ପାଠିକା ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିବେ ?
ନିଜ ବିଷୟରେ ସେମିତି କିଛି ଖାସ୍ କହିବା ଭଳି ନାହିଁ, ଅନେକ କିଛି କହିଛି । ମୁଁ ଜାଣିନି ମତେ କେଉଁମାନେ ପଢ଼ିଛନ୍ତି ଅବା ଜାଣିଛନ୍ତି । ଏତିକି କହିବି ପାଠକ ପାଇଁ ଲେଖକ ବଞ୍ଚେ, ପାଠକ ବିନା ଲେଖକର ଅସ୍ତିତ୍ବ ନାହିଁ । ଉପଯୁକ୍ତ ପାଠକ ଦାୟରେ ପ୍ରଶଂସା ଯେତିକି ଜରୁରୀ ତ୍ରୁଟି ବାଛିବା ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଜରୁରୀ ଏତିକି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ।
ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କୁ ବାର୍ତା -:
ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଦୀର୍ଘଜୀବି ହେଉ । ସାହିତ୍ୟକୁ ଆଗେଇ ନେବାରେ ବାହକ ସାଜୁ । ଏମିତି ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖି ଯୁବପିଢୀଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଉ ଏତିକି ଶୁଭ କାମନା ହୃଦୟରୁ । ଏ ପରିବାରର ଛୋଟ ଅଂଶଟିଏ ହୋଇପାରି ଥିବାରୁ ମନୋଜଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

 390 total views,  2 views today

2 thoughts on “ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ନବ ସମ୍ଭାବନା ରେ ଏଥର ଭେଟନ୍ତୁ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପରିଚିତ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବା କବୀ ସୁଶ୍ରୀ ପ୍ରୀତିସୀମା ସ୍ବାଇଁ ମହୋଦୟା ଙ୍କୁ”
  1. This design is incredible! You certainly know how to keep a
    reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.

    I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

    Too cool!

    Review my site … CBD oil for anxiety

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *