April 13, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ନବ ସମ୍ଭାବନା -୨୦୨୧ ରେ ଚାଲନ୍ତୁ ଭେଟିବା ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବ କବି ତଥା ଶିକ୍ଷକ ଆଶିଷ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ଙ୍କୁ

ନାମ-: ଆଶିଷ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ।
ମାତାଙ୍କ ନାମ-: ସାବିତ୍ରୀ ସ୍ବାଇଁ ।
ପିତାଙ୍କ ନାମ-: ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାଇଁ ।
ଜନ୍ମମାଟି/ଠିକଣା-: ଗ୍ରାମ :- ସିଆରା , ପୋଷ୍ଟ – ପଣସପଦା , ଭାୟା – ବ୍ରହ୍ମଗିରି , ଜିଲ୍ଲା – ପୁରୀ , ପିନ- ୭୫୨୦୧୧ , ଓଡିଶା ।
ଜନ୍ମ ତାରିଖ :- ୧୧.୦୨.୧୯୯୭ ।
ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା – ବିଜ୍ଞାନ ( ସମ୍ମାନ ) , ବି.ଇଡ ।

୦୧- ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ସାହିତ୍ୟର ସଂଜ୍ଞା ?

ଉତ୍ତର:-ସାହିତ୍ୟ ହେଉଛି ଭାଷା ଓ ଭାବନାର ସମ୍ମିଶ୍ରଣ । ସୁସ୍ଥ ସୁନ୍ଦର ସମାଜ ଗଠନ କରିବାର ପ୍ରମୁଖ ମାଧ୍ୟମ । ସଂକ୍ଷିପ୍ତରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସାହିତ୍ୟ ହେଉଛି ସମାଜର ଦର୍ପଣ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୨ କେବେଠୁ ଆପଣଙ୍କର ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ରୁଚି ବଢିଲା ?କେଉଁଠୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଲେ ?

ଉତ୍ତର:- ଅନ୍ଧକାରରୁ ଯେବେ ଆଲୋକକୁ ଆସିଲି ସେବେ ଠାରୁ ଏଯାବତ ସାହିତ୍ୟର ପ୍ରତିଟି ଶବ୍ଦ ବିନ୍ୟାସ ସହ ବନ୍ଦୀ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ଅଛି । ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ମୋ ଚଳନ୍ତି ଠାକୁର ପିତାମାତା ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୩ ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା କୁହନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସାରସ୍ବତ ସାଧନାରେ ବ୍ରତୀ ହେବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ କଲା ।

ଉତ୍ତର:- ଲେଖକ ପାଇଁ କୌଣସି ଘଟଣା ଲୋଡ଼ା ନାହିଁ । ଏହା ଇଶ୍ବର ଦତ୍ତ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ । ଇଶ୍ବର ଆଶୀର୍ବାଦ ଢଙ୍ଗେ ସଦୟ ଦୟା ବୃଷ୍ଟି କଲେ କଲମ ଚାଳନ ହୁଏ । ତା’ରି ଇଙ୍ଗିତରେ ଆମେ ଆମ ସୃଷ୍ଟି ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୪ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ? ଗଳ୍ପ ନା କବିତା ? ଏବଂ କାହିଁକି ?

ଉତ୍ତର:- ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ । ଏହା ଲେଖକଙ୍କ ଯମଜ ସନ୍ତାନ । ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ଅତି ଆପଣାର ଅତି ନିଜର ଅତି ପରିଚିତ । ସ୍ରଷ୍ଟା ପାଇଁ ତା ସୃଷ୍ଟି ମହାନ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୫ ନିଜ ଜନ୍ମ ମାଟି ବିଷୟରେ କିଛି କହିବେ କି ?

ଉତ୍ତର:-କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସଂମ୍ପନ୍ନ ପୁରାଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଇତିହାସ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପୁଣ୍ୟଭୂମି ବ୍ରହ୍ମଗିରି ମାଟିର ପ୍ରତି ମୁଠାରେ କଳା ସଂସ୍କୃତି ସାହିତ୍ୟ ଓ ଐତିହ୍ୟର ମହକରେ ମହକିତ । ମୋ ପ୍ରିୟ ଭୂମି ମୋ ଜୀବନ ମୋ ଦୁନିଆଁ ମୋ ଜନ୍ମଭୂମି ଗାଁ । ” ତା’ ମାଟି ପାଣି ପବନ ନିଆରା , ଗ୍ରାମ ମୋ ସିଆରା । ”

ପ୍ରଶ୍ନ:-୬ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ସାହିତ୍ୟର ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ଆପଣ କ’ଣ ଭାବନ୍ତି ?

ଉତ୍ତର:- ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ମେରୁଦଣ୍ଡ । ସାହିତ୍ୟ ବିନା ସମାଜ ମେରୁଦଣ୍ଡ ବିହୀନ । ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ସାହିତ୍ୟର ଭୂମିକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ବାସ୍ନା ନିଆରା । ପୁଷ୍ପଠୁ ବି ଆହୁରି ସୁଗନ୍ଧ ଓ ତା’ର ମହକରେ ସମାଜକୁ ମହକିତ କରେ । ସୁନ୍ଦର ସୁସ୍ଥ ହୃଷ୍ଟପୃଷ୍ଠ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:୭ –କେଉଁ ସାହିତ୍ୟିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗନ୍ତି?

ଉତ୍ତର:- ସୁନ୍ଦର ପ୍ରଶ୍ନଟିଏ ପଚାରିଛନ୍ତି । ଯେମିତି ପଚାରନ୍ତି ବାପା ଭଲ କି ମାଆ ଭଲ ଉତ୍ତର ଆଶା କରିବା ବୃଥା । ମୋ ଭାଷାରେ ଠିକ୍ ସେହିପରି ସାହିତ୍ୟିକ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୮ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟର ସ୍ଥିତି କିପରି ?

ଉତ୍ତର:- ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ସାଧନ ଓ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନିମନ୍ତେ ସାହିତ୍ୟର ସୃଷ୍ଟି । ଅଧୁନା ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟକରଣ ହାବ ଭାବ କବଳରେ ବନ୍ଦୀ । ନିଜ ଭାଷାକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଭାଷାକୁ ଆପଣେଇ ନେଇଛନ୍ତି । ଯଦ୍ୱାରା ଅତୀତ ଓ ବର୍ତ୍ତମାନର ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ଆକାଶ ପାତାଳ ତଫାତ ।

ପ୍ରଶ୍ନ:-୯ ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ନେଇ ଆପଣ କ’ଣ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି ?

ଉତ୍ତର:- ମୋ କଲମ ମୁନରୁ :-
” ଅଳପ କଥାରେ ଥାଏ ଅର୍ଥ ବହୁତ ,
ଅଟଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପରା ଉତ୍କଳ ସାହିତ୍ୟ ।”
ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ନିଜର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ପବିତ୍ର ମହନୀୟ ବାର୍ତ୍ତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁ ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୧୦ ପାଠକ/ପାଠିକା ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିବେ ?
ସାହିତ୍ୟିକ ପାଇଁ ଅଦମ୍ୟ ସାଧନା , ଧର୍ଯ୍ୟ ଓ ସହନଶୀଳତା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଗ୍ରନ୍ଥ କୀଟ ହେବା ମୂର୍ଖାମୀର ପରିଚୟ ଯଦି ସତ୍ୟ ଧର୍ମ ନ୍ୟାୟ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ବୁଝି ନପାରିବା । ସମାଜର ହିତ ସାଧନ ପାଇଁ ଗ୍ରନ୍ଥକୁ ପଢି ନିର୍ଯ୍ୟାସ ଦର୍ଶନ ତତ୍ତ୍ୱ ବାହାରକରି ଦୁନିଆର ହିତ କର୍ମରେ ଲଗାଇ ପାରିବା ତାହେଲେ ଦୁନିଆରେ ସଫଳତା ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ।

ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ବାର୍ତା -: ଉଦିୟମାନ ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ଶ୍ରୀମାନ ମନୋଜ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଏକାଧାରରେ ବିଶିଷ୍ଠ କବି , ସୁ ଲେଖକ , ସୁବକ୍ତା ଓ ସୁ ସଂଗଠକ ଭାବେ ବେଶ ପରିଚିତ । ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦି ଭାବେ ସଫଳତା ହାସଲ କରୁ । ଦୀର୍ଘାୟୁ ହେଉ । ନୂତନ ପ୍ରତିଭା ସୃଷ୍ଟି କରୁ । ହସ ଖୁସି ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ଏକତା ଆଣିଦେଉ । ଏହା ହିଁ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ପାଖେ ଆବେଦନ ନିବେଦନ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା ।

Loading

3 thoughts on “ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ନବ ସମ୍ଭାବନା -୨୦୨୧ ରେ ଚାଲନ୍ତୁ ଭେଟିବା ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବ କବି ତଥା ଶିକ୍ଷକ ଆଶିଷ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ଙ୍କୁ

  1. Congratulation dear. Your articles are natural base and heart touching. Carry on

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *