May 22, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ନବ ସମ୍ଭାବନା- ୨୦୨୧ ରେ ଚାଲନ୍ତୁ ଭେଟିବା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର କବୀ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ଓଝା ଙ୍କୁ

ନାମ-ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ଓଝା
ମାତାଙ୍କ ନାମ- ବିରାଜୀନି ଓଝା
ପିତାଙ୍କ ନାମ-ମହେଶ୍ବର ଓଝା
ଜନ୍ମମାଟି-ବାଲିପାଳ
ଠିକଣା – ଗ୍ରା/ପୋ – ବାଲିପାଳ
ବ୍ଲକ୍-ଘଷିପୁରା
ଜିଲ୍ଲା-କେଉଁଝର
ପିନ୍-୭୫୮୦୨୫
ଜନ୍ମତାରିଖ- ଏପ୍ରିଲ ୧୬,୨୦୦୧
ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା- ଇଂରାଜୀ ସମ୍ମାନରେ ସ୍ନାତକ(ଚାଲୁଅଛି)

୦୧- ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ସାହିତ୍ୟ ର ସଂଜ୍ଞା ?
ଉ- ସାହିତ୍ୟ ଏକ ସମୂଦ୍ର ଯେଉଁଥିରେ ଯେତେ ପହଁରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରେନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯେତେ ପଢୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆହୁରି ପଢିବା ବାକି ରହିଯାଏ ଏବଂ ସର୍ବଦା କିଛି ଶିଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ସାହିତ୍ୟ ହେଉଛି ଏମିତି ଏକ ଦର୍ପଣ ଯେଉଁଥିରେ ସମାଜର ଜୀବନ୍ତ ପ୍ରତିଛବି ଏବଂ ନିଜର ପ୍ରତିବିମ୍ବ କୁ ଦେଖି ସମାଜ ସହ ନିଜକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଖୋଜି ପାଆନ୍ତି ।

୦୨- କେବେଠୁ ଆପଣଙ୍କର ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ରୁଚି ବଢିଲା ? କେଉଁଠୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଲେ ?
ଉ- ସାହିତ୍ୟ ରେ ରୁଚି ତ ପିଲାବେଳୁ ଥିଲା । କିଛି ଶିଶୁ ଗଳ୍ପ ସହ କବିତା ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛି । ପରେ ପଢ଼ାପଢ଼ି ବ୍ୟସ୍ତତା ଭିତରେ ଲେଖିପାରିନଥିଲି । ପୁଣି ସ୍ନାତକ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ରୁ ଇଂରାଜୀ ସମ୍ମାନରେ ପଢା ଆରମ୍ଭ କଲି , ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ଗଳ୍ପ, ପ୍ରବନ୍ଧ , କବିତା ଇତ୍ୟାଦି ପଢି ଲେଖିବାର ଇଚ୍ଛା ପୁନର୍ଜୀବିତ ହୋଇ ଉଠିଲା । ସ୍ବର୍ଗତ ଅଜା , ବାପା ବୋଉ , ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ଶୁଭାକାଂକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କ ପାଖରୁ ପ୍ରେରଣା ମିଳିଛି।

୦୩-ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା କୁହନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସାରସ୍ବତ ସାଧନାରେ ବ୍ରତୀ ହେବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ କଲା ।
ଉ- ମୋ ସ୍ବର୍ଗତ ଅଜା ମୋର ବହୁତ ପ୍ରିୟ ଥିଲେ । ସେ ମଧ୍ୟ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ଯଥେଷ୍ଟ ରୁଚି ରଖିଥିଲେ । ଜଣେ ଭଲ ପାଠକ ଥିଲି । ଅନ୍ଧ ହୋଇ ମଧ୍ୟ କେବେବି ମତେ ଉପଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଦେବାରେ ଅବହେଳା କରିନଥିଲେ । ବାଲ୍ୟକାଳରୁ ତାଙ୍କରି କୋଳରେ ବଢ଼ିଛି , ଖେଳିଛି , ଗପ, ଗୀତ , ପୌରାଣିକ ଗାଥା ଶୁଣିଛି । ସେ ସବୁ ମତେ ଢେର୍ ଆନନ୍ଦ ଦିଏ । ସାହିତ୍ୟିକ ପରିବେଶ ରେ ବଡ଼ ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ସାରସ୍ବତ ସାଧନା ନିମନ୍ତେ ଆଗ୍ରହ ଥିଲା । ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ଟଗର ଫୁଲ କୁ ଦେଖି ପ୍ରଥମ କବିତା ଲେଖିଥିଲି ଯାହା ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଆଦୃତ ହୋଇଥିଲା ଓ ସ୍କୁଲ ର ପ୍ରତିଭା ସ୍ତମ୍ଭରେ ମୋର ନାମ ସହ ଉକ୍ତ କବିତା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା ।

୦୪- କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଏବଂ କାହିଁକି ?
ଉ- କବିତା ଲେଖିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋର ଅଧିକ ରୁଚି ରହିଛି । କାରଣ – ପୃଥିବୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବସ୍ତୁ ମଧ୍ୟ ରେ ମୁଁ କବିତା କୁ ଆବିଷ୍କାର କରେ । ସୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ବି ପୃଥିବୀ ଗୀତ ଗାଉଥାଏ ଏବଂ ସେ ଗୀତକୁ ଉପଭୋଗ କରି ତାକୁ ପାଥେୟ କରି ଏକ ନୂତନ ଗୀତ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଆନନ୍ଦ ଥାଏ ମୋର । କବିତା ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜ ମନର ଭାବନା ଓ ହୃଦୟର ଭାଷାକୁ ମୁଁ ସଠିକ୍ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରେ

୦୫- ନିଜ ଜନ୍ମମାଟି ବିଷୟରେ କିଛି କହିବେ କି?
ଉ- ଜନ୍ମମାଟି ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିବି , ଏହା ତ ମୋ ମାଁ ଆଉ ମାଁ ଅତୁଳନୀୟ, ଅବର୍ଣ୍ଣନୀୟ । ମୋ ଜନ୍ମଭୂମି ବୈତରଣୀ ଜଳରେ ସିକ୍ତା , ସ୍ବର୍ଣପ୍ରସୁ , ଚିରସବୁଜ , ପାହାଡପର୍ବତରେ ଘେରା ଓ “ଜଳପ୍ରପାତ ର ସହର ” ନାମରେ ନାମିତ । ମୁଁ ନିଜକୁ ଧନ୍ୟ ମଣୁଛି କେଉଁଝର ମାଟିରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରି । ଆଉ ମୋ ଗ୍ରାମ ବାଲିପାଳ , ଯାହାକୁ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗ ରୁ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ , ପ୍ରଭୁ ମହାଦେବ , ମା ବନେଶ୍ବରୀ , ମା କଜଳେଇ ସର୍ବଦା କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଥାନ୍ତି । ହୋମ , ଯଜ୍ଞ , ଯାତ୍ରା , ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ବିଶେଷତଃ ରଜପର୍ବ ଓ ବାଲିଯାତ୍ରା ପାଇଁ ମୋ ଗାଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ।

୦୬- ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ସାହିତ୍ୟ ର ଭୂମିକା କୁ ନେଇ ଆପଣ କ’ଣ ଭାବନ୍ତି ?
ଉ- ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ତ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନ ରେ ସର୍ବାଧିକ ଭୁମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ସାହିତ୍ୟ ରୁ ଆମେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମାଜ , ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଘଟଣା , ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ , ସୁକର୍ମ , କୁ କର୍ମ ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ନିଜ କୁ ତଥା ସମାଜକୁ ଠିକ୍ ଭାବେ ଗଢିତୋଳିବା କୁ ପ୍ରୟାସ କରୁ । ସାହିତ୍ୟ ଆମକୁ ଆମ ସଂସ୍କୃତି , ପରମ୍ପରା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଏ ଯାହା ନିଜକୁ ମାର୍ଜିତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ।

୦୭- କେଉଁ ସାହିତ୍ୟିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗନ୍ତି ?
ଉ- ମୁଁ ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ସାହିତ୍ୟିକ ଙ୍କୁ ତୁଳନା କରିପାରେ ନାହିଁ । କାରଣ ସମସ୍ତଙ୍କ ଲେଖାରେ ଥାଏ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଓ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ । ପ୍ରତି ଲେଖା ଓ ଲେଖକଙ୍କ ଠାରୁ ମୁଁ କିଛି କିଛି ଶିକ୍ଷା ପାଏ । ତେଣୁ ସମସ୍ତ ସାରସ୍ବତ ସାଧକ ସାଧିକା ମୋର ଅତି ପ୍ରିୟ ।

୦୮-ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ରେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ସ୍ଥିତି କିପରି?
ଉ- ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ରେ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ପର ଘରର ପିଠା ଦେଖି ଘଷି କାମୁଡିବା ପରି । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିକାଶ , ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସାହିତ୍ୟ ସାଧନା ସବୁକୁ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଜଣେ ଜଣେ ସାହିତ୍ୟିକ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାହିତ୍ୟ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି । ଉପଯୁକ୍ତ ମାନ ନ ଥାଇ , ଯୁକ୍ତି ନ ଥାଇ ସାହିତ୍ୟ ସାଧିତ ହେଉଛି । ତେଣୁ ସମସ୍ତ ସାହିତ୍ୟାନୁରାଗୀ ମାନେ ସାହିତ୍ୟ କୁ ମା ସରସ୍ବତୀଙ୍କ ଅବତାର ରୂପେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

୦୯- ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ କୁ ନେଇ ଆପଣ କ’ଣ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି ?
ଉ- ଇଂରାଜୀ ସାହିତ୍ୟ ମୋତେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପନ୍ଥା ଦେଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ମୋ ନିଶା । ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ର ନାମ ଜାଜ୍ଜ୍ୱଲ୍ୟମାନ ହେଉ ଏହା ହିଁ ହେଉଛି ମୋର ସ୍ବପ୍ନ ।

୧୦- ପାଠକ / ପାଠିକା ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିବେ ?
ଉ- ମୁଁ ନିଜେ ଜଣେ ଲେଖିକା କମ୍ ପାଠିକା ଅଧିକ । ମୋ ପାଠକ କିମ୍ବା ପାଠିକା ମତେ ପଢିବାକୁ ଭଲପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଢେର୍ ସ୍ନେହ, ସଦିଚ୍ଛା , ଆଶିର୍ବାଦ ଦିଅନ୍ତି । ଖାଲି ଏତିକି କାମନା ଯେ ସର୍ବଦା ମୋ ଲେଖନୀ କୁ ଏମିତି ଆଶିର୍ବାଦ ଦେଉଥାନ୍ତୁ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କୁ ବାର୍ତ୍ତା –
ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ହେଉଛି ମୋ ସଫଳତାର ପ୍ରଥମ ପାହାଚ । ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଇଛି ମତେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ । ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତରେ ନବ ପ୍ରତିଭା ମାନଙ୍କୁ ଉଦୟ କରାଇଛି ଓ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତରେ ନିଜର ଚିକମିକ୍ କିରଣ ବର୍ଷା କରି ଅନେକ ବଣମଲ୍ଲୀ କୁ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିପାରିଛି ଉକ୍ତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ । ତେଣୁ ଏହା ନିକଟରେ ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମନୋଜ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଭାଇଙ୍କ ନିକଟରେ ମୁଁ ଚୀର ଋଣୀ ।

Loading

3 thoughts on “ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ନବ ସମ୍ଭାବନା- ୨୦୨୧ ରେ ଚାଲନ୍ତୁ ଭେଟିବା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର କବୀ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ଓଝା ଙ୍କୁ

    1. ଅତି ସୁନ୍ଦର ଉପସ୍ଥାପନା

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *