March 03, 2024
11 11 11 AM
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
ALLUSIONS OF TENDENCIES – Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF SHINE- Manoj Kumar Panda 
Latest Post
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023 ALLUSIONS OF TENDENCIES – Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF SHINE- Manoj Kumar Panda 

*Lets talk with Prasanta Kumar Mahapatra for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2021*

Lets talk with Prasanta Kumar Mahapatra for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2021
ପ୍ରିୟ
ସତୀର୍ଥ ସାହିତ୍ୟିକ ବନ୍ଧୁ

ସାଦରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଏବଂ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଗ୍ରହଣ କରିବା ହେବେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମ ପରିବାରର ଉଚ୍ଚ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ସମ୍ମାନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ-ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ-ସାରସ୍ୱତ-ସମ୍ମାନ- ୨୦୨୧ ପାଇଁ ପାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ ନିମିତ୍ତ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ଆମ ପରିଚାଳନା କମିଟି , ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କମିଟି ତଥା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଆଉଥରେ ଅଭିନନ୍ଦନ।

ତଳେ ପଚାରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡିକ ର ଉତ୍ତର ନିଜ ମନ ବିବେକ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଚିତ୍ତ ରେ ରଖିବେ।

ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ସାରସ୍ଵତ ସମ୍ମାନ ୨୦୨୧ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତକାର

ନାମ– ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର
ପିତାଙ୍କ ନାମ– ୰ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ମହାପାତ୍ର
ମାତାଙ୍କ ନାମ – ୰ ଇନ୍ଦିରା ମହାପାତ୍ର
ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ – ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନା ରାଣୀ ରଥ
ମହୀସ୍ପର୍ଶ ତାରିଖ/ଜନ୍ମଦିନ– ୨୧/୦୪/୧୯୭୮
ଶିକ୍ଷା ଗତ ଯୋଗ୍ୟତା– ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ, ଇଂରାଜୀରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଉପାଧି , ବି॰ଇଡି

୧- ନିଜ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥା ଚର୍ଚ୍ଚା ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନିଜ ଜୀବନ ବିଷୟରେ କିଛି କୁହନ୍ତୁ ।
– ଓଡିଶାର ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଛୋଟ ଗ୍ରାମ ନୂଆପାଲିରେ ମୋର ଜନ୍ମ । ବାଲ୍ୟକାଳରୁ ଅଭାବ ଅନାଟନର କଷ୍ଟକୁ ପଦରେ ଦଳି ଦଳି ଆଗକୁ ବଢିଛି । ଅନେକ ଝଡ ଝଞ୍ଜାକୁ ମଳୟ ପବନ ସଦୃଶ ମନେକରି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କନ୍ଧମାଳରେ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ । ଶିକ୍ଷାଦାନ ପଦ୍ଧତି ଓ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସଂସ୍କାର ଓ ଆଧୁନିକତା ଆଣିବା ସହ ସାହିତ୍ୟ ରଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଜରେ କିଛି ସକାରାତ୍ମକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାର ସ୍ଵପ୍ନ ରଖିଛି ।

୨- ସାହିତ୍ୟ ତଥା ଏହାର ଦୁନିଆ ଯାହାକୁ ସାରସ୍ୱତ ଦୁନିଆ କୁହାଯାଏ, ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ଉପରେ କେମିତି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ? କିଛି ବିଶେଷ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ ଆମକୁ କହିବେ କି ?

– ସାହିତ୍ୟ ବିନା ପ୍ରଶାନ୍ତ ନାହିଁ । ମୁଁ ସାହିତ୍ୟରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ରହିବା କେବେ କଲ୍ପନା କରି ପାରେ ନାହିଁ । ଯଦିଓ ପିଲା ବେଳୁ ଅନେକ ଭଜନ , ଜଣାଣ ଇତ୍ୟାଦି ଲେଖିଥିଲି , ତେବେ କବି ଭାବେ ସ୍ଵୀକୃତି ପାଇଥିଲି +୩ ପଢିବା ସମୟରେ । ବିଜ୍ଞାନର ଛାତ୍ର ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସାହିତ୍ୟରେ ଗଭୀର ରୁଚି ଥିବା ଯୋଗୁଁ ମୁଁ ଓଡିଆ ଅଧ୍ୟାପକ ଡ. ତୀର୍ଥାନନ୍ଦ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଖୁବ ସମ୍ମାନ କରୁଥିଲି ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ତାଙ୍କ କ୍ଳାସରେ ବସୁଥିଲି । ଥରେ କଲେଜ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବରେ ଭାଗ ନେଲି । ତା ପରଠୁ ତୀର୍ଥାନନ୍ଦ ସାର ମୋତେ କେବେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନ ଡାକି ‘କବି’ ଡାକିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ । କଲେଜରେ ଜଣେ କବି ଭାବରେ ମୁଁ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା ହୋଇଗଲି ଯାହାକି ମୋର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜୀବନରେ ବେଶ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା । ମୁଁ ଆଉ ପଛକୁ କେବେ ଫେରି ନାହିଁ । ଏହି ଅନୁଭୂତିରୁ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକର ପ୍ରଭାବ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଉପରେ ପଡିପାରେ ତାହାବି ପାଠକ ଉପଲବଧି କରିବେ ।

୩- ଆପଣ ମୁଖ୍ୟତଃ କବିତା/ଗଳ୍ପ/ପ୍ରବନ୍ଧ/ ରମ୍ୟରଚନା ନା ଅନ୍ୟକିଛି ଲେଖା ଲେଖି କରନ୍ତି ?
– ମୁଁ କବିତା/ଗଳ୍ପ/ପ୍ରବନ୍ଧ ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ତ ବିଭାଗରେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରିଛି । କିନ୍ତୁ କବିତା ମାଧ୍ୟମରେ ଅନାୟାସରେ ମୁଁ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶିତ କରିପାରେ ବୋଲି ଭାବେ ।

୪-ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ଭଲ କବିତାଟିଏ ବା ଗପଟିଏ ଆମେ କାହାକୁ କହିବା?
– ବେଳେବେଳେ ପାଠକ କବିତାଟିଏ ବା ଗପଟିଏ ପଢିବା ବେଳେ ନିଜକୁ ତା ଭିତରେ ଆବିଷ୍କାର କରେ । ପ୍ରତିଟି ପଂକ୍ତି ବା ଧାଡି ଭିତରେ ହସେ, କାନ୍ଦେ, ଖେଳେ । ଜୀବନର କିଛି ସତକୁ ଆବିଷ୍କାର କରେ । ସୁନେଲି ସକାଳର କିରଣ ଦେଖେ । ସେଇ ସବୁ କବିତା ବା ଗଳ୍ପକୁ ମୁଁ ସାର୍ଥକସୃଷ୍ଟି ବୋଲି ଭାବେ ।

୫- ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଜକୁ କଣ କହିବାକୁ ଭଲପାଆନ୍ତି?
– ମୁଁ ମୋର ଚତୁର୍ପାର୍ଶ୍ଵରେ ଯାହା ଦେଖେ ତାହା ଲେଖେ । ଯାହା ଦେଖିବାକୁ ଚାହେଁ ତାହା ବି ଲେଖେ । ଚତୁର୍ପାର୍ଶ୍ଵରେ ଘଟୁଥିବା ଅନ୍ୟାୟ , ଅନୀତି , ଦୁରାଚାର ବିରୁଦ୍ଧରେ କଲମ ମୁନରେ ସଂଘର୍ଷ ଜାରି ରଖିଛି । ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ, ଶାନ୍ତିକାମୀ ସମାଜର ମଞ୍ଜି ବୁଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

୬-ସାହିତ୍ୟ ଲେଖି ହୋଇଯାଏ ଅଥବା ଲେଖିବାକୁ ପଡେ ; ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅନୁଭୂତି ଏ ନେଇ ?
– ବେଳେ ବେଳେ କବିତାର ଧାଡି ଗୁଡିକ ଅଚାନକ ମୋ ମନର କବାଟ ଆଗରେ ଠିଆ ହୋଇ ଠକ ଠକ କରନ୍ତି । ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କଲମ ମୁନରେ ସଜାଇବା ବେଳେ କିଛି କସରତ କରିବାକୁ ପଡେ । ହଠାତ ଶବ୍ଦ ମାନେ ଉଭାଇ ଯାଆନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସହ ଲୁଚକାଳି ଖେଳିବାକୁ ପଡେ । ପ୍ରବନ୍ଧ ପାଇଁ ଲେଖକକୁ ଜଣେ ବିଦଗ୍ଧ ପାଠକ ହେବା ଜରୁରୀ । ଅନେକ ପୁରୁଣା ଲେଖାରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ ।

୭ – ପାଠକୀୟ ଆଦୃତି, ପୁରସ୍କାର ନା ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ଆପଣଙ୍କ ସାରସ୍ଵତ ସାଧନା ଓ ସୃଜନଶୀଳତା ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କଣ ଆକାଂକ୍ଷା କରୁଥାଏ ?
– ମୋ ପାଠକ ହିଁ ମୋ ଦୁନିଆ । ପାଠକର ଚିଠି ଟିଏ , ଇମେଲ ବା ଫୋନ ଟିଏ ଆସିଲେ ଛାତି କୁଣ୍ଢେମୋଟ ହୋଇ ଯାଏ । ସେଥିରେ ହିଁ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ମିଳେ । ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ବା ନ ପାଇବା ମୋ ଲେଖାକୁ କେବେ ପ୍ରଭାବିତ କରି ପାରିବ ନାହିଁ ।

୮-ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟର ବର୍ତ୍ତମାନ ଓ ଭବିଷ୍ୟତ ; ଆପଣ କେମିତି ଦେଖନ୍ତି ?
– ମୋତେ ସାହିତ୍ୟର ଭବିଷ୍ୟତ ଖୁବ ଉଜ୍ଜଳ ଦେଖା ଯାଉଚି ।ସାହିତ୍ୟର ଗତିରୋଧ କରିବାର ସାହସ ନା କାହାର ଥିଲା ନା ଅଛି । ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ସର୍ବଦା ସମାଜକୁ ଦିଗଦର୍ଶନ ଦେଇ ଚାଲିଥିବ । ଏହି ବିଶ୍ଵାସ ମୋର ଅଛି ।
୯-ଯେଉମାନେ ନୂଆ ଆସୁଛନ୍ତି କବିତା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆପଣ କ’ଣ କହିବେ?
– ସ୍ଵାଗତମ୍, ସୁ-ସ୍ଵାଗତମ୍ । ସମସ୍ତେ କବିତା ଲେଖନ୍ତୁ । ସାହିତ୍ୟ ପାଇଁ ଯେଉଁ ବିପଦର କଳ୍ପନା କରାଯାଉଅଛି ସେଥିରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ହେଲେ କବି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଦରକାର । ଅବଶ୍ୟ ଏତିକି କହିବି କବି ମାନେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରିବା ସମୟରେ ସମାଜ ପ୍ରତି ସଚେତନ ହେବା ଦରକାର । ଲେଖାର ଗୁଣାତ୍ମକ ଏବଂ ପରିଣାମାତ୍ମକ ଦିଗ ପ୍ରତି ସଜାଗ ରହିବା ଦରକାର ।

୧୦- ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ଭୂତ ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କିଛି ନୃତନ ଯୋଜନା କଣ ହେବା ଉଚିତ ?
– ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ହେଉଛି ଡିଜିଟାଲର ଯୁଗ । ତେଣୁ ଆମ ଓଡିଆ ଭାଷାକୁ ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରାରେ ଡିଜିଟାଲ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଓଡିଆ ଭାଷକୋଷ ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲେଖା ଗୁଡିକ ଇଣ୍ଟେରନେଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଲେ ଏହାର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ହୋଇ ପାରିବ ।

୧୧- କେବେଠାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ କବି ହେବାର ପରିଚୟ ମିଳିଲା ବୋଲି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି?

– ମୋର ପ୍ରଥମ କବିତା ମୁଁ ପାଠ କରିଥିଲି କଲେଜରେ ପଢୁଥିବା ସମୟରେ । ଯାହା ବିଷୟରେ ମୁଁ ପୂର୍ବରୁ କହି ସାରିଛି । ତେବେ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ମୋର ଗୋଟିଏ କବିତା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେଲା ମୁଁ ସାରା ଓଡିଶାରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲି । ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଠାରୁ ଖବର ପାଇ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକର କବିତା ପୃଷ୍ଠା ଓଲଟାଇଲି । ସେଠି ମୋର କବିତା ନଥିଲା । ପରେ ଯେତେବେଳେ ଦେଖିଲି ଯେ ମୋ କବିତାଟି ସମ୍ପାଦକୀୟ ପୃଷ୍ଠାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ସେଦିନ ମୋର ଖୁସିର କଳନା ନ ଥିଲା ।

୧୨-ଆଜିକାଲି ସାହିତ୍ୟରେ ଅନଲାଇନର ପ୍ରବେଶକୁ ଆପଣ କେତେଦୂର ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁଛନ୍ତି ?

– ସାହିତ୍ୟରେ ଅନଲାଇନର ପ୍ରବେଶ ହେବା ଦ୍ଵାରା ଏହାର ଆଦୃତି ବଢିଛି । ପ୍ରସାର ପ୍ରଚାର ବି ବଢିଛି । ବିଶ୍ଵ ସାହିତ୍ୟର ଉତ୍କର୍ଷ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି ।
୧୩- ଆମ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଆଜି ଏକ ସୁନାମଧନ୍ୟ ସାହିତ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ରୂପେ ପରିଗଣିତ । ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କଣ। କିଛି ସୁଚିନ୍ତିତ ବାର୍ତ୍ତା ଦିଅନ୍ତୁ।
– ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଯେତିକି ପ୍ରଶଂସା କରିବି କମ୍ ହେବ । ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସଂସ୍ଥା ଭାବରେ ଏହା ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଯୁବ ପିଢିର ଲେଖକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅପୂର୍ବ ସୁଯୋଗ ଆଣିଦେଇଛି । ବିଶ୍ଵ ଦରବାରରେ ଓଡିଆର ଅସ୍ତିତ୍ଵକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିଛି । ତେଣୁ ଏହାର ଉଦ୍ୟୋକ୍ତା ମନୋଜ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ମୁଁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଉଛି ।

୧୪- ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କିଛି ସଂକଳନ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି କି ଏହା ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି କୁହନ୍ତୁ?

– ମୋର ଦୁଇଟି କବିତା ସଂକଳନ ‘ଉଦୟ ରାଗ’ ଓ ‘ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନା’ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ମୋତେ ଖୁବ ପାଠକୀୟ ଆଶୀର୍ବାଦ ଆଣିଦେଇଛି । କବିତା ସଂକଳନ ‘ପଦଟିଏ ତୋ ନାଁରେ ପ୍ରିୟା’ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରକାଶିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଓଡିଆ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ କବିତା, ୫୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ପ୍ରବନ୍ଧ ଏବଂ ୧୫ ଟି ଗଳ୍ପ ବିଭିନ୍ନ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପତ୍ର ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ।

15- ସାହିତ୍ୟ କହିଲେ କଣ ବୁଝନ୍ତି ଏକ କବିତା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତୁ?

ସାହିତ୍ୟ ଓ କବି

ସାହିତ୍ୟ

ସାହିତ୍ୟ ଏକ ଡଙ୍ଗା
ଭାସିଯାଏ ସମୟର ସୁଅରେ
ପଥ ତା’ର କେତେବେଳେ
ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପଲ୍ଲୀ ପ୍ରକୃତି ତ
କେତେବେଳେ ଇଂରେଜର ବର୍ବର ସଭ୍ୟତା
କେତେବେଳେ କ୍ରୂର ରାଜନୀତି
ଆଉ କେବେ ପ୍ରଣୟ ଓ ପ୍ରୀତି ।

କବି

ଡଙ୍ଗା ଭିତରେ ଆହୁଲା ଧରି
ବସିଥିବା ମଣିଷଟି ନାବିକ ନୁହେଁ କବିଟିଏ
ସେ ଯେଉଁ ଆଡକୁ ଚାହେଁ
ସାହିତ୍ୟ ସେହି ଦିଗକୁ ଯାଏ ।

ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର
ଫୁଲବାଣୀ, କନ୍ଧମାଳ, ଓଡ଼ିଶା

Loading

18 thoughts on “*Lets talk with Prasanta Kumar Mahapatra for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2021*

  1. What i do not understood is in fact how you’re no longer really
    much more neatly-preferred than you might be now.
    You’re so intelligent. You already know thus significantly in the case of this subject, produced me for my
    part imagine it from a lot of numerous angles.
    Its like women and men aren’t involved until it is something to accomplish with Lady gaga!
    Your individual stuffs great. Always maintain it up!

    My website: tracfone special

  2. Superior working day! This can be kind of off subject matter but I need some advice from an established blog. Could it be difficult to build your personal web site? I’m not incredibly techincal but I am able to figure factors out very swift. I’m contemplating organising my own but I’m not sure where by to get started on. Do you have any Strategies or suggestions? Thanks

  3. Greetings! I know this is kinda off topic but I was
    wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

    I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
    Thanks a lot!

  4. I simply couldn’t go away your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual info
    a person supply for your guests? Is gonna be again often to check out new posts

  5. I loved as much as you’ll receive carried out right
    here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
    nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
    unwell unquestionably come further formerly again as exactly
    the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *