May 22, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

*Lets talk with Yuvraj Kudei for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2021*

Lets talk with Yuvraj Kudei for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2021
ପ୍ରିୟ
ସତୀର୍ଥ ସାହିତ୍ୟିକ ବନ୍ଧୁ

ସାଦରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଏବଂ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଗ୍ରହଣ କରିବା ହେବେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମ ପରିବାରର ଉଚ୍ଚ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ସମ୍ମାନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ-ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ-ସାରସ୍ୱତ-ସମ୍ମାନ- ୨୦୨୧ ପାଇଁ ପାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ ନିମିତ୍ତ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ଆମ ପରିଚାଳନା କମିଟି , ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କମିଟି ତଥା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଆଉଥରେ ଅଭିନନ୍ଦନ।

ତଳେ ପଚାରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡିକ ର ଉତ୍ତର ନିଜ ମନ ବିବେକ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଚିତ୍ତ ରେ ରଖିବେ।

ନାମ-ଯୁବରାଜ କୁଦେଇ
ମାତାଙ୍କ ନାମ‐ବେଟିଖାଇ କୁଦେଇ
ପିତାଙ୍କ ନାମ‐ବିଶ୍ବମ୍ବର କୁଦେଇ
ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ‐ସରସ୍ବତୀ କୁଦେଇ
ମହୀସ୍ପର୍ଶ ତାରିଖ-୨୦.୦୫.୧୯୭୪
ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା-ଏମ୍.କମ୍ ( ମ୍ଯାନେଜମେଣ୍ଟ )

୧- ନିଜ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥା ଚର୍ଚ୍ଚା ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନିଜ ଜୀବନ ବିଷୟରେ କିଛି କୁହନ୍ତୁ।

* ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଳା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ବ୍ଳକର ଇଛାପୁର ଗ୍ରାମ ହେଉଛି ମୋର ଜନ୍ମସ୍ଥାନ । ଏକ ମଧ୍ଯବିତ୍ତ ଚାଷି ପରିବାରରେ ମୁଁ ମୋ ମାବାପା,ଧର୍ମପତ୍ନୀ ଓ ୧୩ ବର୍ଷର ଏକମାତ୍ର ପୁତ୍ର ପ୍ରୟାସ କୁଦେଇ ସହ ବସବାସ କରେ । ଗାଁ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁମନ୍ଦିରରେ ମୁଁ ଏବେ ପ୍ରଧାନ ଆଚାର୍ଯ୍ଯ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ଯରତ । ମୋଠୁ ବଡ ଚାରି ଭଉଣୀ ବାହାସାହା ହୋଇ ନିଜ ନିଜ ସଂସାରରେ ବ୍ଯସ୍ତ । କଥା କଥାରେ ଅନ୍ଯମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଧୁମ ହସେଇ ପାରେ ବୋଲି ଅନ୍ଯମାନେ ମତେ ଶ୍ରଦ୍ଧା କରନ୍ତି । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ କହିବାକୁ ଗଲେ ମୁଁ ଜଣେ ଖୁସ୍ ମିଜାଜ୍ ର ମଣିଷ ।

୨- ସାହିତ୍ୟ ତଥା ଏହାର ଦୁନିଆ ଯାହାକୁ ସାରସ୍ୱତ ଦୁନିଆ କୁହାଯାଏ, ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ଉପରେ କେମିତି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ? କିଛି ବିଶେଷ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ ଆମକୁ କହିବେ କି ?

* ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢୁଥିବା ବେଳୁ ହିଁ ଆଈମାଙ୍କ ଠାରୁ ରାମାୟଣ ଓ ଂମହାଭାରତ ଶୁଣି ଶୁଣି ପୌରାଣିକ ଚରିତ୍ରମାନଙ୍କ ସହ ମୋର ପରିଚୟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା । ଆଉ ମଧ୍ଯ ଆଈମାର ଗପ ପେଡିରୁ ଦଶକୁମାର ଚରିତ୍ର ଓ ବୁଢି ଅସୁରୁଣୀର କଥା ଶୁଣି ମୁଁ ଭାବନ ରାଜ୍ଯରେ ଛୋଟବେଳେ ଘୁରି ବୁଲୁଥିଲି । କଲେଜରେ ପାଦ ଦେଉ ଦେଉ ଓଡିଶାର ଅନେକ ବଡ ବଡ ଉପନ୍ଯାସ ସବୁକୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡା କରି ନ ଥିଲି । ଏମିତି ପଢୁ ପଢୁ ଓ ସାଧା କାଗଜରେ ମନର ଭାବକୁ ଗାରୁ ଗାରୁ ମୋ ଭିତରେ ମୋ ଅଜାଣତରେ କବିଟିଏ ଜନ୍ମ ନେଇ ସାରିଥିଲା । ପରେ ମୁଁ ଜୋର କବିତା ଲେଖିଲି ଓ ସାହିତ୍ଯ ମତେ ଜୀବନ ଜିଇଁବା ଶିଖେଇଲା ।

୩- ଆପଣ ମୁଖ୍ୟତଃ କବିତା/ଗଳ୍ପ/ପ୍ରବନ୍ଧ/ ରମ୍ୟରଚନା ନା ଅନ୍ୟକିଛି ଲେଖା ଲେଖି କରନ୍ତି ?

* ମୁଁ ପ୍ରାୟତଃ କବିତା ଓ ଗଳ୍ପ ଲେଖେ । କେବେ କେମିତି ପ୍ରବନ୍ଧ ଓ ରମ୍ଯ ରଚନା ବି ମନ ହେଲେ ଲେଖି ବସେ ।

୪-ଆପଣଙ୍କ ମତରେ ଭଲ କବିତାଟିଏ ବା ଗପଟିଏ ଆମେ କାହାକୁ କହିବା ?

* ଯେଉଁ ଲେଖା ପାଠକକୁ ଭାବ ବିହ୍ବଳ କରେ । ଯେଉଁ ଲେଖା ସମାଜକୁ ସୁଧାରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ । ଯେଉଁ ଲେଖା ଜୀବନ ଜିଇଁବା ଶିଖାଏ । ଯେଉଁ ଲେଖା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଧଗମ୍ଯ ହୋଇଥାଏ । ମୋ ମତରେ ତାହା ହେଉଛି ଭଲ କବିତା ବା ଗପ ।

୫- ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଜକୁ କଣ କହିବାକୁ ଭଲପାଆନ୍ତି ?

* ମଣିଷ ମଣିଷକୁ ଭଲ ପାଉ , ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ବାସ ଓ କୁସଂସ୍କାର ଠାରୁ ନିଜକୁ ମୁକ୍ତ ରଖୁ ଓ ଅନ୍ଯାୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁ…ବାସ୍ । ମୁଁ ମୋ ଲେଖା ମାଧ୍ଯମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ସଚେତନ କରିବାକୁ ଚାହେଁ ।

୬-ସାହିତ୍ୟ ଲେଖି ହୋଇଯାଏ ଅଥବା ଲେଖିବାକୁ ପଡେ ; ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅନୁଭୂତି ଏ ନେଇ ?

* ଶଦ୍ଦ ସହ ଖେଳୁ ଖେଳୁ , ଭାବନା ରାଜ୍ଯରେ ବୁଲୁ ବୁଲୁ ଓ ଅନ୍ଯମନସ୍କତାରୁ ମନସ୍କତାକୁ ଫେରୁ ଆସୁ ଆସୁ କବିତାଟିଏ ବା ଗଳ୍ପଟିଏ ଲେଖି ହୋଇଯାଏ…ଲେଖିବାକୁ ପଡେନି ।

୭ – ପାଠକୀୟ ଆଦୃତି, ପୁରସ୍କାର ନା ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ଆପଣଙ୍କ ସାରସ୍ଵତ ସାଧନା ଓ ସୃଜନଶୀଳତା ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କଣ ଆକାଂକ୍ଷା କରୁଥାଏ ?

* ନିଜର ଯେ କୌଣସି ଲେଖାରେ ପାଠକୀୟ ଆଦୃତି ମିଲିଲେ ଖୁସି ଲାଗେ । ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷରେ ମନ ପୁରି ଉଠେ । ଜୀବନରେ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ମିଲିଛି । ହେଲେ ପୁରସ୍କାର ପାଇ ମୁଁ ଉଛୁଲି ନ ପଡି ଦବି ଯାଇଛି , ନିଜ ଲେଖାକୁ ନିଜେ ହିଁ ତର୍ଜମା କରିଛି । ମୋ ଲେଖାକୁ ଆହୁରି ମାର୍ଜିତ କରିବାକୁ ହେବ ଏଇ ଭାବନା ମନରେ ଆସିଛି ।

୮-ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟର ବର୍ତ୍ତମାନ ଓ ଭବିଷ୍ୟତ ; ଆପଣ କେମିତି ଦେଖନ୍ତି ?

* ବର୍ତ୍ତମାନର କବି ଓ ଲେଖକମାନେ ସାହିତ୍ଯ ସୃଷ୍ଟିରେ ନିଜକୁ ବିନା ସ୍ବାର୍ଥରେ ନିୟୋଜିତ କରି ଉକୃଷ୍ଟ ଧରଣର ସାହିତ୍ଯ ସର୍ଜନା କରିବାରେ ବ୍ରତୀ ହେଲେ , ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ଯର ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଜ୍ଜଳ ହେବା ସହ ଭବିଷ୍ଯତ ଉଜ୍ଜଳମୟ ହେବ‐ଏହା ମୋର ବିଶ୍ବାସ ।

୯-ଯେଉଁମାନେ ନୂଆ ଆସୁଛନ୍ତି କବିତା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆପଣ କ’ଣ କହିବେ ?

* କବିତା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନୂଆ ନୂଆ ଆସୁଥିବା ସ୍ରଷ୍ଟାମାନଙ୍କୁ ଏତିକି କହିବି ସେମାନେ ଦୁର୍ବୋଧ୍ଯ ସାହିତ୍ଯ ସୃଷ୍ଟିକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ଯ ନ ଦେଇ ସରଳ ସାହିତ୍ଯ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ । ବେଶି ପଢନ୍ତୁ କମ୍ ଲେଖନ୍ତୁ । କାରଣ ଇଂରାଜୀରେ ଏକ ଉକ୍ତି ଅଛି‐One can not be a good writer if he is not a good reader. ଏ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ ଉତ୍ତମ ସ୍ରଷ୍ଟା ହେବାକୁ ସମୟ ଲାଗିବନି ।

୧୦- ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ଭୂତ ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କିଛି ନୃତନ ଯୋଜନା କଣ ହେବା ଉଚିତ ?

* ଲୁକ୍’କାୟିତ ଯୁବ ସାହିତ୍ଯ ପ୍ରତିଭାମାନଙ୍କୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣି ଉତ୍ସାହିତ କଲେ ସାହିତ୍ଯର ଜୟ ହେବ ।

୧୧- କେବେଠାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ କବି ହେବାର ପରିଚୟ ମିଳିଲା ବୋଲି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ?।

* ୧୯୯୩ ମସିହାରେ ବରଗଡ ପଞ୍ଚାୟତ କଲେଜରେ ଅଧ୍ଯୟନ କରୁଥିବାବେଳେ କଲେଜ ମାଗାଜିନ “ବିଦ୍ଯା” ରେ ମୋର ପ୍ରଥମ ପ୍ରେମ କବିତା ଅତୀତ,ବର୍ତ୍ତମାନ ଓ ଭବିଷ୍ଯତ ମତେ କବି ହେବାର ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲା ।

୧୨-ଆଜିକାଲି ସାହିତ୍ୟରେ ଅନଲାଇନର ପ୍ରବେଶକୁ ଆପଣ କେତେଦୂର ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁଛନ୍ତି ?

* ସାହିତ୍ଯରେ ଅନଲାଇନର ପ୍ରବେଶ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ଯ ପଦକ୍ଷେପ । କାରଣ ଏହାଦ୍ବାରା ସାହିତ୍ଯିକମାନେ ପରସ୍ପର ସହିତ ଘନିଷ୍ଟ ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି । ଭାବର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ହୋଇ ସଂପର୍କ ଦୃଢ ହେବା ସହ ଏକ ବନ୍ଧୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସାହିତ୍ଯ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ପାରିଛି ।

୧୩- ଆମ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଆଜି ଏକ ସୁନାମଧନ୍ୟ ସାହିତ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ରୂପେ ପରିଗଣିତ । ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କଣ। କିଛି ସୁଚିନ୍ତିତ ବାର୍ତ୍ତା ଦିଅନ୍ତୁ।

* ସୂର୍ଯ୍ଯୋଦୟ ଭାଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପ୍ରବୀଣ ଓ ନବୀନ ଲେଖକମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ଳାଟଫର୍ମ ପ୍ରଦାନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛି । ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଜଡିତ ଥିବା ଲେଖକମାନେ ସାହିତ୍ଯ ଜଗତରେ ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛନ୍ତି । ସାହିତ୍ଯକୁ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚାଇବାର ଏ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ କେବେ ବି ନିମ୍ନଗାମୀ ନ ହୋଇ ସବୁବେଳେ ଉର୍ଦ୍ଧମୁଖୀ ହୋଇ ରହିଥାଉ । ବିଭୂ ପଦେ ଏତିକି ପ୍ରାର୍ଥନା ।

୧୪- ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କିଛି ସଂକଳନ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି କି ଏହା ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି କୁହନ୍ତୁ ?

* ହଁ ମୋର ପ୍ରଥମ କବିତା ସଂକଳନ “ଶାଗ” ପ୍ରକାଶ ଅପେକ୍ଷାରେ । ଲକ୍’ଡାଉନ୍ ଉଠି ଗଲେ କି ସେ ବହି ପ୍ରକାଶିତ ହେବ ।

ସାହିତ୍ୟ କହିଲେ କଣ ବୁଝନ୍ତି ଏକ କବିତା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତୁ-

ସାହିତ୍ଯ ଶିଖାଏ ଜୀବନ ଜିଇଁବା
ସାହିତ୍ଯ ଦେଖାଏ ବାଟ ,
ସାହିତ୍ଯର ସତ୍ତା ଅଛି ବୋଲି ଦେହେ
ସହଜ ଜୀବନ ନାଟ ॥

ସାହିତ୍ଯକୁ କେବେ ଭୁଲିବିନି ଜମା
ତା ସାଥେ ବସିଛି ମିତ ,
ସାହିତ୍ଯର ବିନା ସତରେ ମୋହର
ବେସୁରା ଜୀବନ ଗୀତ ॥

ପଢେ ମୁଁ ସାହିତ୍ଯ ଲେଖେ ମୁଁ ସାହିତ୍ୟ
ସାହିତ୍ଯକୁ ମୁଁ ଯେ ଶୁଣେ ,
ସାହିତ୍ଯ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ମୋ ଭାବ
ତାକୁ ମୁଁ ସର୍ବସ୍ବ ମଣେ ॥

ଯୁବରାଜ କୁଦେଇ
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର,ଓଡିଶା

Loading

One thought on “*Lets talk with Yuvraj Kudei for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2021*

  1. Thanks to get a great putting up! I essentially savored reading through it, you will be a fantastic author. I’ll constantly bookmark your blog and may frequently return someday quickly. I would like to really encourage you to definitely undoubtedly continue your terrific posts, Have a very nice weekend!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *