August 15, 2022
11 11 11 AM
*ବୁଲି ବୁଲି ଖଦଡ଼ଲୁଗା ବିକୁ–ଡକ୍ଟର ଶ୍ରଦ୍ଧାକର ସୂପକାରଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ‘ମଧ୍ୟମ ପୁରୁଷ’ରୁ ଉଦ୍ଧୃତ*
*ବିଶ୍ୱ ଦେଖ ମଧୁମୟ ରେ ଜୀବନ–ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର*
*Live for You–Monalisa Parida*
*ଚାଉଳ-ବିକଳ୍ପ ବିଶ୍ଵ,ଡକ୍ଟର ଭଗବାନ ପ୍ରକାଶ*
*ଶୀତଦିନେ ହେଁସ ଘୋଡ଼ିହେଉ’–ଶ୍ରୀଗୋପୀନାଥ ମହାନ୍ତି(୧୯୧୪-୧୯୯୧)
ଅନେକ ଦିନ ଉପାସ ରହିଛି–ପଣ୍ଡିତ ଗୋଦାବରୀଶ ମିଶ୍ର
ଜୀବନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକତା-ଜାହ୍ନବୀ ଚୌଧୁରୀ
ମାଟି ର ମଣିଷ — ସୁଜାତା ପତି
ମାଟି ର ମଣିଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ମାଟିର ମଣିଷ — କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ଦଳାଇ
ମାଟି ର ମଣିଷ — ଅଭିପ୍ସା ଧଳ
ମାଟିର ମଣିଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର 
ମାଟିର ମଣିଷ — ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାୟକ
ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ସୁଭଦ୍ରା ମହାପାତ୍ର
ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ପ୍ରତାପ କେଶରୀ ବେହେରା
ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ରମେଶ କୁମାର ସାହୁ
ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ଭ୍ରମର ବାଗ
ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର
ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ଖଟୁଆ
ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ନାଥ
Latest Post
*ବୁଲି ବୁଲି ଖଦଡ଼ଲୁଗା ବିକୁ–ଡକ୍ଟର ଶ୍ରଦ୍ଧାକର ସୂପକାରଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ‘ମଧ୍ୟମ ପୁରୁଷ’ରୁ ଉଦ୍ଧୃତ* *ବିଶ୍ୱ ଦେଖ ମଧୁମୟ ରେ ଜୀବନ–ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର* *Live for You–Monalisa Parida* *ଚାଉଳ-ବିକଳ୍ପ ବିଶ୍ଵ,ଡକ୍ଟର ଭଗବାନ ପ୍ରକାଶ* *ଶୀତଦିନେ ହେଁସ ଘୋଡ଼ିହେଉ’–ଶ୍ରୀଗୋପୀନାଥ ମହାନ୍ତି(୧୯୧୪-୧୯୯୧) ଅନେକ ଦିନ ଉପାସ ରହିଛି–ପଣ୍ଡିତ ଗୋଦାବରୀଶ ମିଶ୍ର ଜୀବନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକତା-ଜାହ୍ନବୀ ଚୌଧୁରୀ ମାଟି ର ମଣିଷ — ସୁଜାତା ପତି ମାଟି ର ମଣିଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ମାଟିର ମଣିଷ — କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ଦଳାଇ ମାଟି ର ମଣିଷ — ଅଭିପ୍ସା ଧଳ ମାଟିର ମଣିଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର  ମାଟିର ମଣିଷ — ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାୟକ ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ସୁଭଦ୍ରା ମହାପାତ୍ର ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ପ୍ରତାପ କେଶରୀ ବେହେରା ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ରମେଶ କୁମାର ସାହୁ ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ଭ୍ରମର ବାଗ ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ସୀମାଞ୍ଚଳ ଖଟୁଆ ମାଟି ମଟାଳର ମଣିଷ — ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ନାଥ

*ଗଣମାଧ୍ୟମ-ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ—ସୋନାଲି ଓଝା*

ଗଣମାଧ୍ୟମ: ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ
◆●◆●◆●◆●◆●◆

ବଦଳିଛି ସମୟ । ତା ସହ ତାଳ ଦେଇ ବଦଳିଛି ସାମ୍ବାଦିକତା ଓ ସମ୍ବାଦ ପରିବେଷଣର ଶୈଳୀ। ଖବରକଗଜ ହେଉ କି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଉଭୟ ଖବର ଦୌଡରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରି ନିଜନିଜର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସଫଳତା ଓ ବିଫଳତା ପଛରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଭୂମିକା ବେଶ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ । ସେଇଥିପାଇଁ ତ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଚତୁର୍ଥସ୍ତମ୍ଭର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି । ହେଲେ ଏହାରି ଭିତରେ ଦିଗହରା ହେଇଛି ସାମ୍ବାଦିକତା । କାମଳ ସାମ୍ବାଦିକତାର ପ୍ରବେଶ ହୋଇଛି।
ସାମ୍ବାଦିକତାର ବିବିଧ ଦାୟିତ୍ବ ରହିଛି । ବିଶେଷ କରି ସତ୍ୟର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ମିଥ୍ୟା ବିରୋଧରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ । ମାତ୍ର ଏହି ଦୁଇଟି ଦାୟିତ୍ବ ବୋଧହୁଏ ଆମର କିଛି ସାମ୍ବାଦିକ ତୁଲାଇବାରେ ବିଫଳ । ସାମ୍ବାଦିକତାର ଛ’କ ସୂତ୍ର ସତେ ଯେମିତି ସେମାନେ ଭୂଲି ଯାଇଛନ୍ତି । ଖବରର ଦିଗ ବଦଳି ଯାଉଛି । ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତ ଅସ୍ତ୍ର କଲମ ଧରିଥିବା ହାତ ଆଜି ସେତେ ଯେମିତି ସତ ଲେଖିବାରୁ ବିରତି ନେଇଛି । ସାଧାରଣ ମୂଲିଆ ମଜୁରିଆଟିଏ ଖାଇବାକୁ ପାଉନଥିବା ଖବରକୁ ଛାଡି ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ହୀନ ରାଜନୀତି କରବାକୁ ବି ପଛାଉନାହାନ୍ତି । ଆଜିବି ଅନେକ ଗାଁକୁ ସଡକ ନାହିଁ। ଖଟିଆରେ ଗର୍ଭବତୀ ବୁହାହେଉଛନ୍ତି। ଆଜିବି ଲୋକ ବିନା ଆଲୁଅରେ ଅଛନ୍ତି । ଏମିତି କେତେ ଘଟଣା ପ୍ରତିଦିନ ସାମନାକୁ ଆସୁଛି । ହେଲେ ସେ ସବୁ ଖବରର ଗୁରୁତ୍ବ କାହିଁ? ହଟଚମଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଭଳି ଖବର ପଛରେ ଧାଇଁ ଧାଇଁ ସାମ୍ବାଦିକ ପ୍ରକୃତ ସାମ୍ବାଦିକତାଠାରୁ ବହୁ ଦୂରକୁ ଚାଲିଯାଉଛନ୍ତି । ଏହା ନିଚ୍ଛକ ସତ୍ୟ। ହେଲେ ଆମେ ଆଦୌ ଭୁଲିବା ଉଚିତ୍ ନୁହଁ ଯେ ଗଣମାଧ୍ଯମ ସମାଜର ଆଇନା। ଆଉ ସେ ଆଇନାରେ ଆଗରେ ଆମେ ଯାହା ରଖିବା ତାହା ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ। ଏଭଳି ମୂଲ୍ୟହୀନ ଖବରର ପ୍ରଭାବ କୋମଳମତି ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ? ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଣାଅଧିକେ ଜଣା। ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଭାବିବା ଉଚିତ୍। ଏମିତି ନ ହେଉ ଯେ ଆମ ଆଗାମୀ ପିଢି ଏଭଳି ସମାଜରେ ରହୁଛନ୍ତି ଭାବି ଧିକାର କରିବେ। ତେଣୁ ବେଳ ଥାଉ ଥାଉ ବନ୍ଧ ବାନ୍ଧିବା। ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦିଗହରା ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା। ସେତୁବନ୍ଧ ବାନ୍ଧିବାରେ ଗୁଣ୍ଡୁଚିମୂଷା ହୋଇ ପାରିଲେ ହୁଏତ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିପାରେ।

@ସୋନାଲି ଓଝା

📸 Social Media

 1,684 total views,  1 views today

22 thoughts on “*ଗଣମାଧ୍ୟମ-ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ—ସୋନାଲି ଓଝା*

  1. Awesome blog site! Do you’ve any techniques for aspiring writers? I’m intending to start out my own website before long but I’m somewhat shed on anything. Would you endorse setting up having a no cost platform like WordPress or Select a paid solution? There are so many possibilities around which i’m completely overwhelmed .. Any tips? Thanks quite a bit!

  2. Just after I at first remaining a comment I appear to have clicked around the -Notify me when new responses are extra- checkbox and Any longer every time a remark is extra I acquire 4 email messages with the identical comment. Probably There’s a implies you can take away me from that support? Numerous thanks!

  3. I’m not certain where you’re getting your info, however great topic. I needs to spend some time finding out much more or understanding more. Thank you for fantastic information I used to be in search of this information for my mission.

  4. I blog quite often and I really appreciate your content. This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

nine ÷ 1 =