July 27, 2021
11 11 11 AM
*କୁହୁକ ତାନ – ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*
*ମଣିଷ ଜାତି – ସ୍ରୋତସ୍ବିନୀ ପରିଡା*
*UNSUSPECTING FACE – Dr.Prasana Kumar Dalai*
*HARMLESS ZIGZAG ROAD – Dr. Prasana kumar Dalai*
*Soul Recapituled – Amb Maid Čorbić*
*A PSALM OF THE SOUL – Milka Minkova*
A Psalm Of Life – Faisal Justin
*Psalm of the Soul – Sudipta Mishra*
*Psalm of our Soul – Lyn Ramos V Alfonso*
*Psalm of the Soul – Sugar Zedna*
*Psalm of the soul – Mahanaj parvin*
*ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା*
*MOON WITH A TUNE–Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ପ୍ରଶାନ୍ତମୟୀ ରଥ*
*ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ଚୁମ୍କି ଦାଶ*
*ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ଗୌରୀ ବେହେରା*
*ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସିଂହ*
*ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ଅନୀତା ଦାଶ *
*ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଦାବର*
*”ଜହ୍ନରାତି”–ଝରଣା ନାୟକ*
Latest Post
*କୁହୁକ ତାନ – ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ* *ମଣିଷ ଜାତି – ସ୍ରୋତସ୍ବିନୀ ପରିଡା* *UNSUSPECTING FACE – Dr.Prasana Kumar Dalai* *HARMLESS ZIGZAG ROAD – Dr. Prasana kumar Dalai* *Soul Recapituled – Amb Maid Čorbić* *A PSALM OF THE SOUL – Milka Minkova* A Psalm Of Life – Faisal Justin *Psalm of the Soul – Sudipta Mishra* *Psalm of our Soul – Lyn Ramos V Alfonso* *Psalm of the Soul – Sugar Zedna* *Psalm of the soul – Mahanaj parvin* *ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା* *MOON WITH A TUNE–Dr.Prasana Kumar Dalai* *ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ପ୍ରଶାନ୍ତମୟୀ ରଥ* *ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ଚୁମ୍କି ଦାଶ* *ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ଗୌରୀ ବେହେରା* *ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସିଂହ* *ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ଅନୀତା ଦାଶ * *ଆତ୍ମା ଯେବେ ଗାଏ ଗୀତ – ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଦାବର* *”ଜହ୍ନରାତି”–ଝରଣା ନାୟକ*

ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନ — ଜି. ନନ୍ଦିନୀ ରାଓ

ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନ

ଧୁଁ ଧୁଁ ଖରାବେଳ ନିଛାଟିଆ ରାସ୍ତାରେ ମୁନୁ ଗୁଣୁ ଗୁଣୁ ହୋଇ ଯାଉଥାଏ । ପାଖରେ ଗୋଟିଏ ବିରାଟ ଗଛ ଟିଏ ଥାଏ । ଓ ଗଛ ଚାରିପାଖରେ ବୁଲି ବୁଲି ମୁନୁ ହାଲିଆ ହୋଇ ବସିଯାଏ । କିଛି ଦୂରରେ ଗୋଟିଏ ଚା ଦୋକାନ ଟିଏ ଥାଏ ମୁନୁ ସେଠାରେ କାମ କରି ନିଜ ପେଟ ପୋଷେ ଓ ତାର ମାଁ ବାପା ଚାରି ଭାଇ ଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ନିର୍ବାହ କରେ। ବାପା ଜଣେ ମୁଲିଆ ଓ ମାଁ ଘରେ ରୁହନ୍ତି । ମୁନୁ ର ଚାରୋଟି ଭାଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ମୁନୁ ଉପରେ ମୁନୁ ୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏତେ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଛି । ପିଲା ଦିନରୁ ମୁନୁ ର‌ ଭାରି ଇଚ୍ଛା ଥିଲା ପାଠ ପଢ଼ିବ କିନ୍ତୁ ତା’ର ଏହି ଇଚ୍ଛା ଅଧାରେ ହିଁ ରହିଗଲା ।ମୁନୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଦୋକାନ କୁ ଯାଏ ଓ ତା କାମ ହେଉଛି । ଲୋକେ ଚା ପିଇ ଗ୍ଲାସ୍ ଟିକୁ ଟେବୁଲ୍ ରେ ରଖିଦେଲେ ସେ ସେହି ଅଇଁଠା ଗ୍ଲାସ୍ କୁ ନେଇ ପାଣି ରେ ଧୋଇ ରଖେ ଜଳଖିଆ ଖାଇଥିବା ଅଇଁଠା ପ୍ଲେଟ୍ କୁ ଧୋଇ ଥାଏ । ପାଣିରେ କାମ କରି କରି ଧୋଇ ଧୋଇ ହାତ ଗୁଡିକ ଘା ହୋଇଯାଇଥାଏ । ବିଚାରା ଛୋଟିଆ‌ ପିଲା ଖେଳିବା ବୟସରେ ସେ ଏତେ କାମ କରୁଛି । ଦୁଃଖ କ’ଣ ତାହା ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଚାହେଁନି ଖୁସି ଖୁସିରେ ସବୁକିଛି କରିଚାଲେ ଓ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତା ବାପା ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ସେ ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି।ମୁନୁ ଉପରେ ଦାୟିତ୍ଵ ର ପାହାଡ଼ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ମୁନୁ ଏହି ସବୁ ଭାବି ଭାବି ବସିଥାଏ ଗୋଟେ କୋଣରେ ଠିକ‌ ସେତେବେଳକୁ ମାଲିକ କୁହନ୍ତି ବଡ଼ ଟାଙ୍କିରେ ଅଇଁଠା ପାଣି ଥାଏ ସେଥିରେ ଚାମଚ ପଡିଯାଇଥାଏ। ଯିଏ କାଢ଼ିବ ତାକୁ ୨ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ମୁନୁ ସହ ଆଉ ଗୋଟେ ଛୁଆ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ କାମ କରେ ଦୁହେଁ ୨ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସେହି ଅଇଁଠା ଥିବା ପାଣି ଟାଙ୍କିରେ ପୋଷି ଚାମଚ ଗୁଡ଼ିକୁ କାଢିଥାନ୍ତି। ଅଇଁଠା ପାଣିରେ ଛୋଟିଆ ଛୋଟିଆ ପୋକ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।କିନ୍ତୁ ମୁନୁ ୨ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସେ ପୋଷିବାକୁ ପଛେଇ ନଥାଏ।ଓ ତା କାମ ଶେଷ‌ ହେବାପରେ ଘରକୁ ଦୌଡି ଦୌଡି ଯାଏ । ଏମିତି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମୁନୁ ତାର କାମ ରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରୁହେ।ଦେଖୁ ଦେଖୁ ମୁନୁ କୁ ବାହା ହେବାର ବୟସ ହୋଇଗଲାଣି । ବଡ଼ ଭାଇ ୨ଜଣ ଘର ଛାଡ଼ି ପଳାଇଛନ୍ତି।ସାନ ଭାଇ ଗୁଣ୍ଡା ଚୋର ଟିଏ ସେ ଚୋରି କରିବ ଝଗଡ଼ା କରିବ ପୋଲିସ୍ ତାକୁ ଥାନା କୁ ନେଇଗଲେ ମୁନୁ ଧାର ବାକି କରି ତାକୁ ବେଲ୍ ରେ ଆଣିଥାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଭଳି ଭୁଲ୍ ମାଗେ ପୁଣି ଯେମିତିକୁ ସେମିତି ଥାଏ । ତା’ର କିଛି ହେଲେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥାଏ । କିନ୍ତୁ ମୁନୁ ବିଚାରା କ’ଣ ବା କରିବ ତା’ର ସାନ‌ ଭାଇ ପୁଣି ମାଁ ର ଗେହ୍ଲା ପୁଅ ବୋଲି ତାକୁ କ୍ଷମା କରିଚାଲେ। କିଛିଦିନ ଗଲାପରେ‌ ମୁନୁ ର ବିବାହ ପାଇଁ ଗାଁ କୁ ଯାଇ ଝିଅଟିଏ ବିବାହ କରିଆଣିଲେ। ଏବଂ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ଭାରି ଗରିବ ମୁନୁ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଆଉ ଗୋଟିଏ ସଂସାର ର ଭାର । ମୁନୁ ଏବେ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ରେ କାମ କରୁଛି ଚାରି ଝିଅ ଓ ଗୋଟିଏ‌ ପୁଅ ତା’ର ସେ ତାର ସବୁ ସନ୍ତାନ କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ସବୁବେଳେ ଚାହିଁ ଥାଏ। କାରଣ ସେ ପାଠ ପଢି ପାରିନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତା ଛୁଆ ଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବା ହେଉଛି ତାର ଶପଥ ଏବଂ ଏବେ ତାର ପରିବାର ବଡ଼ ହୋଇଗଲାଣି ଆହୁରି ଅଭର୍ ଟାଇମ୍ କାମ କରି ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ପୋଷିଥାଏ । ଏବଂ ଝିଅ ଓ ପୁଅ ଙ୍କୁ‌ ଶିକ୍ଷିତ ମଧ୍ୟ କରିସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଚାକିରି ହୋଇ ନଥିଲା ପିଲା ମାନଙ୍କର ଆହୁରି କିଛି କୋର୍ସ ନ କଲେ ଶୀଘ୍ର ଚାକିରି ମିଳିବ ନାହିଁ। ତେଣୁ ନିଜେ ଭୋକ ଉପାସରେ ରହି ଛୁଆ ଙ୍କୁ ସବୁକିଛି ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା। ଏବେ ମୁନୁ କୁ ୫୫ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଏବେ ମଧ୍ୟ କର୍ମ କରିଚାଲିଛି । ତାକୁ କେବେ ଟିକେ ଶାନ୍ତିରେ ବସିବାକୁ ସମୟ ମିଳିବ ଏହା ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଭାବୁଥାଏ।

ତା’ର ଏହି ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନ କେବେ ଶାନ୍ତିମୟ ହେବ ଆଶାରେ ଅଛି।

ଜି. ନନ୍ଦିନୀ ରାଓ
ରାଉରକେଲା (ସୁନ୍ଦରଗଡ଼)

 184 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *