May 22, 2022
11 11 11 AM
“କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା”- ପବିତ୍ର ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର
ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର
ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ
ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର
ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ
କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ
ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ
ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ
ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
ଶେଷ ସ୍ପର୍ଶ — ଅରୁଣ କୁମାର ମହାପାତ୍ର
ଲୁହ — ରଶ୍ମୀବାଳା ଶତପଥୀ
Latest Post
“କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା”- ପବିତ୍ର ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ଶେଷ ସ୍ପର୍ଶ — ଅରୁଣ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଲୁହ — ରଶ୍ମୀବାଳା ଶତପଥୀ

ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନ — ଜି. ନନ୍ଦିନୀ ରାଓ

ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନ

ଧୁଁ ଧୁଁ ଖରାବେଳ ନିଛାଟିଆ ରାସ୍ତାରେ ମୁନୁ ଗୁଣୁ ଗୁଣୁ ହୋଇ ଯାଉଥାଏ । ପାଖରେ ଗୋଟିଏ ବିରାଟ ଗଛ ଟିଏ ଥାଏ । ଓ ଗଛ ଚାରିପାଖରେ ବୁଲି ବୁଲି ମୁନୁ ହାଲିଆ ହୋଇ ବସିଯାଏ । କିଛି ଦୂରରେ ଗୋଟିଏ ଚା ଦୋକାନ ଟିଏ ଥାଏ ମୁନୁ ସେଠାରେ କାମ କରି ନିଜ ପେଟ ପୋଷେ ଓ ତାର ମାଁ ବାପା ଚାରି ଭାଇ ଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ନିର୍ବାହ କରେ। ବାପା ଜଣେ ମୁଲିଆ ଓ ମାଁ ଘରେ ରୁହନ୍ତି । ମୁନୁ ର ଚାରୋଟି ଭାଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ମୁନୁ ଉପରେ ମୁନୁ ୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏତେ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଛି । ପିଲା ଦିନରୁ ମୁନୁ ର‌ ଭାରି ଇଚ୍ଛା ଥିଲା ପାଠ ପଢ଼ିବ କିନ୍ତୁ ତା’ର ଏହି ଇଚ୍ଛା ଅଧାରେ ହିଁ ରହିଗଲା ।ମୁନୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଦୋକାନ କୁ ଯାଏ ଓ ତା କାମ ହେଉଛି । ଲୋକେ ଚା ପିଇ ଗ୍ଲାସ୍ ଟିକୁ ଟେବୁଲ୍ ରେ ରଖିଦେଲେ ସେ ସେହି ଅଇଁଠା ଗ୍ଲାସ୍ କୁ ନେଇ ପାଣି ରେ ଧୋଇ ରଖେ ଜଳଖିଆ ଖାଇଥିବା ଅଇଁଠା ପ୍ଲେଟ୍ କୁ ଧୋଇ ଥାଏ । ପାଣିରେ କାମ କରି କରି ଧୋଇ ଧୋଇ ହାତ ଗୁଡିକ ଘା ହୋଇଯାଇଥାଏ । ବିଚାରା ଛୋଟିଆ‌ ପିଲା ଖେଳିବା ବୟସରେ ସେ ଏତେ କାମ କରୁଛି । ଦୁଃଖ କ’ଣ ତାହା ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଚାହେଁନି ଖୁସି ଖୁସିରେ ସବୁକିଛି କରିଚାଲେ ଓ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତା ବାପା ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ସେ ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି।ମୁନୁ ଉପରେ ଦାୟିତ୍ଵ ର ପାହାଡ଼ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ମୁନୁ ଏହି ସବୁ ଭାବି ଭାବି ବସିଥାଏ ଗୋଟେ କୋଣରେ ଠିକ‌ ସେତେବେଳକୁ ମାଲିକ କୁହନ୍ତି ବଡ଼ ଟାଙ୍କିରେ ଅଇଁଠା ପାଣି ଥାଏ ସେଥିରେ ଚାମଚ ପଡିଯାଇଥାଏ। ଯିଏ କାଢ଼ିବ ତାକୁ ୨ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ମୁନୁ ସହ ଆଉ ଗୋଟେ ଛୁଆ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ କାମ କରେ ଦୁହେଁ ୨ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସେହି ଅଇଁଠା ଥିବା ପାଣି ଟାଙ୍କିରେ ପୋଷି ଚାମଚ ଗୁଡ଼ିକୁ କାଢିଥାନ୍ତି। ଅଇଁଠା ପାଣିରେ ଛୋଟିଆ ଛୋଟିଆ ପୋକ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।କିନ୍ତୁ ମୁନୁ ୨ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସେ ପୋଷିବାକୁ ପଛେଇ ନଥାଏ।ଓ ତା କାମ ଶେଷ‌ ହେବାପରେ ଘରକୁ ଦୌଡି ଦୌଡି ଯାଏ । ଏମିତି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମୁନୁ ତାର କାମ ରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରୁହେ।ଦେଖୁ ଦେଖୁ ମୁନୁ କୁ ବାହା ହେବାର ବୟସ ହୋଇଗଲାଣି । ବଡ଼ ଭାଇ ୨ଜଣ ଘର ଛାଡ଼ି ପଳାଇଛନ୍ତି।ସାନ ଭାଇ ଗୁଣ୍ଡା ଚୋର ଟିଏ ସେ ଚୋରି କରିବ ଝଗଡ଼ା କରିବ ପୋଲିସ୍ ତାକୁ ଥାନା କୁ ନେଇଗଲେ ମୁନୁ ଧାର ବାକି କରି ତାକୁ ବେଲ୍ ରେ ଆଣିଥାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଭଳି ଭୁଲ୍ ମାଗେ ପୁଣି ଯେମିତିକୁ ସେମିତି ଥାଏ । ତା’ର କିଛି ହେଲେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥାଏ । କିନ୍ତୁ ମୁନୁ ବିଚାରା କ’ଣ ବା କରିବ ତା’ର ସାନ‌ ଭାଇ ପୁଣି ମାଁ ର ଗେହ୍ଲା ପୁଅ ବୋଲି ତାକୁ କ୍ଷମା କରିଚାଲେ। କିଛିଦିନ ଗଲାପରେ‌ ମୁନୁ ର ବିବାହ ପାଇଁ ଗାଁ କୁ ଯାଇ ଝିଅଟିଏ ବିବାହ କରିଆଣିଲେ। ଏବଂ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ଭାରି ଗରିବ ମୁନୁ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଆଉ ଗୋଟିଏ ସଂସାର ର ଭାର । ମୁନୁ ଏବେ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ରେ କାମ କରୁଛି ଚାରି ଝିଅ ଓ ଗୋଟିଏ‌ ପୁଅ ତା’ର ସେ ତାର ସବୁ ସନ୍ତାନ କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ସବୁବେଳେ ଚାହିଁ ଥାଏ। କାରଣ ସେ ପାଠ ପଢି ପାରିନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତା ଛୁଆ ଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବା ହେଉଛି ତାର ଶପଥ ଏବଂ ଏବେ ତାର ପରିବାର ବଡ଼ ହୋଇଗଲାଣି ଆହୁରି ଅଭର୍ ଟାଇମ୍ କାମ କରି ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ପୋଷିଥାଏ । ଏବଂ ଝିଅ ଓ ପୁଅ ଙ୍କୁ‌ ଶିକ୍ଷିତ ମଧ୍ୟ କରିସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଚାକିରି ହୋଇ ନଥିଲା ପିଲା ମାନଙ୍କର ଆହୁରି କିଛି କୋର୍ସ ନ କଲେ ଶୀଘ୍ର ଚାକିରି ମିଳିବ ନାହିଁ। ତେଣୁ ନିଜେ ଭୋକ ଉପାସରେ ରହି ଛୁଆ ଙ୍କୁ ସବୁକିଛି ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା। ଏବେ ମୁନୁ କୁ ୫୫ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଏବେ ମଧ୍ୟ କର୍ମ କରିଚାଲିଛି । ତାକୁ କେବେ ଟିକେ ଶାନ୍ତିରେ ବସିବାକୁ ସମୟ ମିଳିବ ଏହା ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଭାବୁଥାଏ।

ତା’ର ଏହି ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନ କେବେ ଶାନ୍ତିମୟ ହେବ ଆଶାରେ ଅଛି।

ଜି. ନନ୍ଦିନୀ ରାଓ
ରାଉରକେଲା (ସୁନ୍ଦରଗଡ଼)

 437 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published.

35 − = 31