May 22, 2022
11 11 11 AM
Lets talk with Baikuntha Bihari Swain who hells from Sarana Sreekshetra,Dhenkanal Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022*
*Lets talk with Jyotsna Manjari Jena, who hells from Byasabhumi Sand and Misile city Baleswar, Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022*
“କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା”- ପବିତ୍ର ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର
ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର
ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ
ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର
ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ
କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ
ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ
ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ
ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
Latest Post
Lets talk with Baikuntha Bihari Swain who hells from Sarana Sreekshetra,Dhenkanal Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022* *Lets talk with Jyotsna Manjari Jena, who hells from Byasabhumi Sand and Misile city Baleswar, Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022* “କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା”- ପବିତ୍ର ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର

ସମାଲୋଚନା, ଆରୋପ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ- ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ଶତପଥୀ

🙏ସମାଲୋଚନା, ଆରୋପ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ🙏

ପ୍ରତିଦିନ ଖବର କାଗଜର ପୃଷ୍ଠା ଓଲାଟାଇଲେ ସମାଲୋଚନା, ଆରୋପ ଓ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଲେଖା ଦୃଷ୍ଟି ଗୋଚର ହୋଇଥାଏ ।ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ, ଏପରି କଣ ସବୁବେଳେ ଚାଲିଥିବ? ଏହାର ସମାଧାନ କେବେ ହେବ? ଏହାର ଉତ୍ତର ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ସହଜ ଓ ସରଳ ସମାଧାନର ବାଟ ଆମ ପାଖରେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା, ଆରୋପ ଓ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପକୁ ପ୍ରାୟତଃ ଅନେକ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ପାଠକ ମାନେ ମଧ୍ଯ ଏହାକୁ ଖୁବ୍ ମନଦେଇ ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଲେଖକଙ୍କୁ ୱାଟ୍ସଅପ , ଟେଲିଫୋନ ଜରିଆରେ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଥାନ୍ତି ।
ସମାଲୋଚନା, ଆରୋପ ଓ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ବିଷୟର ସମାଧାନ ହୋଇପାରେନାହିଁ ବରମ୍ ବହୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଉଗ୍ର ରୂପ ଧରିଥାଏ । ଏହା ବଦଳରେ ସମାଧାନର ବାଟ କଣ ଏବଂ କିପରି ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ତାହା ନିଜର ସୁଚିନ୍ତିତ ମତାମତ ଦେଇ ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେଲେ କିମ୍ବା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ଜଣାଇଦିଆଗଲେ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳ ହେବ ।
ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଏହା ବହୁଳ ଭାବରେ ଇଲକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ । ସମାଧାନର ବାଟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସିଧାସଳଖ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବିଧାନ ଅଥବା ଶାସନ କଳର ଅଙ୍କୁଶ ତାହାରି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ହୁଏତ ରାଜନୈତିକ ପଣ୍ଡିତମାନେ ବହୁ ଚିନ୍ତାକରି ଠିକ୍ କରିଥିବେ ।


ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଆସିଛି, ପ୍ରତିଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ବାଦ ବିବାଦ, ଯୁକ୍ତି ତର୍କ, ସମାଲୋଚନାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଯାହା ବାସ୍ତବ, ସର୍ବ ଗ୍ରହଣୀୟ, ଲୋକାଭିମୁଖୀ ଏବଂ ଲୋକହିତକର ତାହାର ସମାଧାନ କିପରି ହେବ ତାହା ସାର୍ବଜନୀନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଫଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରିବ ।
ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ଶତପଥୀ
ଛତ୍ରପୁର

 211 total views,  1 views today

5 thoughts on “ସମାଲୋଚନା, ଆରୋପ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ- ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ଶତପଥୀ

  1. କେବଳ ସମାଲୋଚନା,ଆରୋପ,ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଦ୍ୱାରା ସମାଜ ଆଗେଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ସମାଧାନ ର ସୂତ୍ର ହିଁ କଲ୍ୟାଣ କାରୀ । ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦର ଉପସ୍ଥାପନା

  2. Howdy! This can be kind of off topic but I need some assistance from a longtime site. Could it be very difficult to set up your own site? I’m not extremely techincal but I’m able to determine matters out rather rapid. I’m considering establishing my very own but I’m unsure the place to begin. Do you have any points or solutions? Thanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.

35 − 25 =