February 04, 2023
11 11 11 AM
ତୁ –  ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ
ହେ ଲାବଣ୍ୟବତୀ ପରୀ – ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମେହେର
ସ୍ବାର୍ଥୀମଣିଷ – ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ
ଅମଳିନ ପଦଚିହ୍ନ – ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା 
ଭାବର୍ ଡୋର୍ – ଅଭୟ ସରାପ୍
ଯେସାକୁ ତେସା – ଭାସ୍କର ରାଉତ
ନଟବର କ’ଣ ଖବର – ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର
ବାହା ଘର ନୁଆଁ ନୁଆଁ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
ଅଳସ ଆଖିରେ ଭିଜା ସପନ – ଶ୍ରୀ ଭରତବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ 
ଶିଶିର ବିନ୍ଦୁ – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ
ସପ୍ତସ୍ୱରରେ ଜୀବନ-ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ସେଠୀ
ହୃଦୟର ଗୀତି-ଜୟଶ୍ରୀ ଖଟୁଆ
ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ-ସୁଶ୍ରୀ ଶୁଭସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି
ସରସ୍ୱତୀ ଜଣାଣ-ଭୃଗୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଶାରଦ ପଣ୍ଡିତ ସୁଧାଂଶୁ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ (ଶର୍ମା)
ବାକ୍ୟ ଦେବୀ ସରସ୍ଵତୀ-ଉର୍ମିଳା ଗଉଡ଼
ଭିନ୍ନ ପରିଭାଷା-ଜୀବନ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଧାନ
ଦରଦି_ଦରଦ – ସୁମିତ୍ରା ନାୟକ 
ସ୍ମୃତି – ସୁମିତ୍ରା ନାୟକ 
ଭାବନାର ଭଗ୍ନ କାନ୍ଥ – ସୁମିତ୍ରା ନାୟକ 
କୁହୁକ କୁହାଟ  – ସୁମିତ୍ରା ନାୟକ 
Latest Post
ତୁ –  ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ ହେ ଲାବଣ୍ୟବତୀ ପରୀ – ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମେହେର ସ୍ବାର୍ଥୀମଣିଷ – ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ ଅମଳିନ ପଦଚିହ୍ନ – ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା  ଭାବର୍ ଡୋର୍ – ଅଭୟ ସରାପ୍ ଯେସାକୁ ତେସା – ଭାସ୍କର ରାଉତ ନଟବର କ’ଣ ଖବର – ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର ବାହା ଘର ନୁଆଁ ନୁଆଁ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ଅଳସ ଆଖିରେ ଭିଜା ସପନ – ଶ୍ରୀ ଭରତବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ  ଶିଶିର ବିନ୍ଦୁ – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ ସପ୍ତସ୍ୱରରେ ଜୀବନ-ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ସେଠୀ ହୃଦୟର ଗୀତି-ଜୟଶ୍ରୀ ଖଟୁଆ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ-ସୁଶ୍ରୀ ଶୁଭସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି ସରସ୍ୱତୀ ଜଣାଣ-ଭୃଗୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଶାରଦ ପଣ୍ଡିତ ସୁଧାଂଶୁ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ (ଶର୍ମା) ବାକ୍ୟ ଦେବୀ ସରସ୍ଵତୀ-ଉର୍ମିଳା ଗଉଡ଼ ଭିନ୍ନ ପରିଭାଷା-ଜୀବନ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଧାନ ଦରଦି_ଦରଦ – ସୁମିତ୍ରା ନାୟକ  ସ୍ମୃତି – ସୁମିତ୍ରା ନାୟକ  ଭାବନାର ଭଗ୍ନ କାନ୍ଥ – ସୁମିତ୍ରା ନାୟକ  କୁହୁକ କୁହାଟ  – ସୁମିତ୍ରା ନାୟକ 

*ରଫଖାତା–ପ୍ରିୟବ୍ରତ ପରିଡ଼ା*

ରଫଖାତା
°°°°°°°°°°

ସେଦିନ ବହିଥାକ ସଜାଡୁ ସଜାଡୁ ନଜରରେ ଆସିଲା ମୋ ଅତିପ୍ରିୟ ରଫଖାତାଟି,ଯାହା ଭିତରେ ମୁଁ ସୂତ୍ର ଲେଖି ଖୋଜିପାଉଥିଲି ଗାଣିତିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ l ଖାତାରେ ଆଗ ପୃଷ୍ଠାରେ ମୋ ନାଁ ଆଉ ପଛ ପୃଷ୍ଠାରେ ଉପାସନା ପାଇଁ କିଛି ଓଡ଼ିଆ ଶାୟରୀ ଓ ତା ନାଁ’ର କିଛି ରୂପାଙ୍କନ l ଖାତାର ମଝିରେ ସାଇତି ରଖୁଥିଲି ତା’ର ହାତ ଲେଖା ଚିଠି ଓ ତା’ର ଛାୟାଚିତ୍ର ସବୁକୁ l ଉପାସନାଠାରୁ ବିଚ୍ଛେଦ ହେବା ପରେ ଏ ଖାତାଟି ଯେମିତି ଅଦରକାରୀ ପାଲଟିଯାଇଥିଲା ମୋ ପାଇଁ l

କିନ୍ତୁ ଆଜି ଖାତାଟିକୁ ପାଇବା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ଇଚ୍ଛା ହେଲା ସେ ଅତୀତର ସବୁ ସ୍ମୃତିକୁ ମନେପକାଇବା ପାଇଁ l ଚାକିରୀର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଦେଖାହେଇଥିଲା ଉପାସନା ସହ l ଅଜଣାରୁ ବନ୍ଧୁତା ଏବଂ ବନ୍ଧୁତାରୁ ସମ୍ପର୍କ ନିବିଡ଼ ହୋଇ ରୂପ ନେଇଥିଲା ପ୍ରେମର l ତାପରେ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲୁ ବାନ୍ଧିହେବାକୁ ହେବାକୁ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ l କିନ୍ତୁ ବିଧିର ବିଧାନ ଥିଲା ଅଲଗା l ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ପାଲଟିଯାଇଥିବା ଉପାସନା ଦିନେ ମୋ ଠାରୁ ବିଚ୍ଛେଦ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଜାଣିନଥିଲି l

ବିରହ କୁରାଢ଼ିରେ କ୍ଷତାକ୍ତ କରି ଉପାସନା ଚାଲିଗଲା ଆଉ କାହା ସହ ସଂସାର ଗଢ଼ିବ ବୋଲି l ଅହରହ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦାଉରେ ବଞ୍ଚି ଲୁହକୁ ପାଥେୟ କରିନେଲି ସିନା, କିନ୍ତୁ ସେ ଆଉ ଫେରିଲା ନାହିଁ l କିନ୍ତୁ ତା ନିଷ୍ଠୁରତା ପାଇଁ ମୋ ମନରେ ତା ପ୍ରତି ଟିକେ ବି ଘୃଣା ନାହିଁ l ବରଂ ଆଜି ବି ବଞ୍ଚୁଛି ବୃଥା ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖି ତା ଫେରିବା ଆଶାକୁ ନେଇ l

ସେ ରଫଖାତା ପରି ତା ପ୍ରେମକୁ ମଧ୍ୟ ସାଇତି ରଖିଛି ମୋ ହୃଦୟ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ l ହୁଏତ ସେ ପ୍ରେମ ସ୍ମୃତି ସବୁ ଏବେ ଅଦରକାରୀ ହୋଇପାରେ ମୋ ପାଇଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ସବୁ ଦିନେ ଥିଲା ମୋ ଜୀବନର ସୂତ୍ର l କାରଣ ରଫଖାତାର ଗାଣିତିକ ସୂତ୍ର ପରି ଉପାସନା ଥିଲା ମୋ ବଞ୍ଚିବାର ସୂତ୍ର l ଏତିକିବେଳେ “ବାପା” ଡାକରେ ମୁଁ ଫେରିଆସିଲି ମୋ ବର୍ତ୍ତମାନକୁ l ଅଜାଣତେ ଆଖିରେ ଜାକି ହୋଇଯାଇଥିଲା ଦୁଇ ଟୋପା ଲୁହ l ଲୁହ ପୋଛିଦେଇ ହସିହସି କୋଳାଇ ନେଲି ମୋ ଝିଅ ଉପାସନାକୁ l ଝିଅ ପଚାରୁଥିଲା, “ବାପା ! ଆଖିରେ କଣ ପଡ଼ିଗଲା କି ?”

ପ୍ରିୟବ୍ରତ ପରିଡ଼ା
ଯୋରନ୍ଦା,ଢ଼େଙ୍କାନାଳ
Priyabrat Parida

 761 total views,  1 views today

2 thoughts on “*ରଫଖାତା–ପ୍ରିୟବ୍ରତ ପରିଡ଼ା*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *