May 28, 2022
11 11 11 AM
ବିକାଶର ଚିତ୍ର— ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା
ବିସ୍ଥାପିତ  — ବନଲତା ଜାଲି 
ଛାଡପତ୍ର — ତୃପ୍ତିରାଣୀ ପାତ୍ର
ଅନୁଶୀଳନ — ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା 
ବିପ୍ଳବୀ — ଡ.ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ
ମୁଁ ଏକ ଆତ୍ମା —- ବିନୋଦିନୀ ଦାଶ
ସ୍ନେହମୟୀ ସେହି ମାଆ — ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା 
ତୁମେ ଥିଲେ ବୋଧେ — ରଶ୍ମୀବାଳା ଶତପଥୀ
*Lets talk with Pranati Acharya Mishra who hells from Nayagarh , Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022* 
ଚିଠି — ସଂଯୁକ୍ତା ସାହୁ
ବାଃ ୟେ’ ସିନ୍ଦୂର — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ
ଲୋହିତ ଗୋଧୂଳି — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ
ଅନ୍ନ — ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ରାଉତ
ମୁକ୍ତକେଶୀ–ଶ୍ରୀ ଭରତବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ
*ପ୍ରେମ ହିଁ କେବଳମ୍–ବର୍ଷା ରାଣୀ ସାହୁ*
Thy Heritage is Leaking — Gabriel S. Weah
Heritage For Next Generations — Maid Čorbić
Only for you my love — Shiw Shankar Shaw  
Only Love — Lyn Ramos V. Alfonso
Endless Love — Subhasmita Pattnayak
Latest Post
ବିକାଶର ଚିତ୍ର— ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା ବିସ୍ଥାପିତ  — ବନଲତା ଜାଲି  ଛାଡପତ୍ର — ତୃପ୍ତିରାଣୀ ପାତ୍ର ଅନୁଶୀଳନ — ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା  ବିପ୍ଳବୀ — ଡ.ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ ମୁଁ ଏକ ଆତ୍ମା —- ବିନୋଦିନୀ ଦାଶ ସ୍ନେହମୟୀ ସେହି ମାଆ — ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା  ତୁମେ ଥିଲେ ବୋଧେ — ରଶ୍ମୀବାଳା ଶତପଥୀ *Lets talk with Pranati Acharya Mishra who hells from Nayagarh , Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022*  ଚିଠି — ସଂଯୁକ୍ତା ସାହୁ ବାଃ ୟେ’ ସିନ୍ଦୂର — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ ଲୋହିତ ଗୋଧୂଳି — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ ଅନ୍ନ — ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ରାଉତ ମୁକ୍ତକେଶୀ–ଶ୍ରୀ ଭରତବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ *ପ୍ରେମ ହିଁ କେବଳମ୍–ବର୍ଷା ରାଣୀ ସାହୁ* Thy Heritage is Leaking — Gabriel S. Weah Heritage For Next Generations — Maid Čorbić Only for you my love — Shiw Shankar Shaw   Only Love — Lyn Ramos V. Alfonso Endless Love — Subhasmita Pattnayak

କେଶବଙ୍କ କ୍ଲେଶ – ପୁସ୍ତକ ସମୀକ୍ଷା (ସୌଭାଗ୍ୟବତୀ ଗିରି)

ଲିପ୍ସା ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ପୁସ୍ତକ “କେଶବଙ୍କ କ୍ଲେଶ” କୁ ପଢିସାରିଲି । ପୁସ୍ତକଟି ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ପୁସ୍ତକର ପ୍ରତିଟି ଧାଡି ବେଶ୍ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ । ପଢିବା ସମୟରେ ଏମିତି ଅନୁଭବ ହେଉଥିଲା ଯେମିତି ମୁଁ ଆଉ କୋଉ ଅଲଗା ଦୁନିଆରେ ଅଛି । ଗଭୀର ଭକ୍ତିଭାବ ଜାଗ୍ରତ ହେଉଥିଲା ହୃଦୟରେ । ହେଲେ ପୁସ୍ତକର ମୁଖବନ୍ଧରୁ ଜାଣିଲି ବହି ଟି ଲେଖିଲା ବେଳେ କେତେଜଣ କହିଥିଲେ – ” ଆଜିକାଲି ଆଉ ଏ ପୌରାଣିକ ବହି କିଏ ପଢିବ ଯେ ? ” କିନ୍ତୁ ମୁଁ କହିବି ପୌରାଣିକ ବହିର ଚାହିଦା ଆଗରୁ ଥିଲା,ଏବେ ଅଛି ଆଉ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ରହିବ ।

କେବଳ ଲିପ୍ସା ଦିଦି ନୁହଁ ମୁଁ ନିଜେ ବି ଶୁଣିଛି ବହୁ ଲୋକଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ଥାଏ ଯେ ଏବେର ଯୁବପିଢୀ କାଳେ ଶାସ୍ତ୍ର ପୁରାଣ ଆଉ ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସଠୁ ବହୁତ ଦୂରରେ । ହେଲେ ମୁଁ ଏ କଥାଟିକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରେନି । ଏବେ ଯାଏ ମୁଁ ଜାଣିନି ଭଗବାନ କିଏ ? ଭକ୍ତି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ କ’ଣ ? କିନ୍ତୁ ଏତିକି ଜାଣିଛି ଭଗବାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ପାଇଁ ବୟସର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଭଗବାନଙ୍କୁ ଭଲପାଇବା ପାଇଁ ବୟସ ପୁଣି ଗୋଟେ କ’ଣ ? ସେଥିପାଇଁ ବୁଢାବୁଢୀ ହେବାଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଆଦୌ ଦରକାର ନାହିଁ । କିଏ ଜାଣିଛି ବୁଢାବୁଢୀ ହେବା ଯାଏ ଆମେ ଏ ଦୁନିଆରେ ରହିବା କି ନାହିଁ ?

ହେତୁ ପାଇବା ଦିନରୁ ଦେଖି ଆସିଛି ଆମ ଘରେ ପ୍ରାୟ ସବୁବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାପାଠ,ଯଜ୍ଞ ଆଦି ହୁଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଘରେ ଗୀତା ଭାଗବତ ପଢାଯାଏ । ବାପାମା’ଙ୍କ ଈଶ୍ୱରଭକ୍ତି ଦେଖିଦେଖି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ମୋର ବି ଅତୁଟ ବିଶ୍ୱାସ । ଅମାପ ଭଲପାଇବା । ନା ମୁଁ ଭକ୍ତି କରିବା ଜାଣିଛି ନା ମୁଁ ଭକ୍ତ । ମୁଁ ତ କେବଳ ଭଲପାଇବା ଜାଣିଛି । ଭଗବାନଙ୍କୁ ମୁଁ ଭଲପାଏ । କହିବାର ଅର୍ଥ ଆଜିର ଯୁବପିଢୀ ଭିତରେ ବି ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସ ଠିକ୍ ସେମିତି ଅଛି ଯେମିତି ଆଗରୁ ଥିଲା । କଥା ଏତିକି ଯେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଅବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏତେ ବଢିଯାଇଛି ଯେ ସେ ଭିଡ ଭିତରେ ହୁଏତ ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସୀ ମାନେ ଲୁଚି ଯାଇଛନ୍ତି । ହେଲେ କଥାରେ ଅଛି – ” ଗୁଣ ଚିହ୍ନେ ଗୁଣିଆ,ସୁନା ଚିହ୍ନେ ବଣିଆ ” । ନାସ୍ତିକ ମାନଙ୍କର ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଭିତରେ ବି ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସୀଟିଏ ଆଉ ଜଣେ ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସୀକୁ ଦେଖିପାରେ । ତା ସହିତ ଭଗବାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଦୁଇ ପଦ କଥା ହେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାକୁଳ ହୋଇଉଠେ । ଏଇଟା ମୋର ନିଜସ୍ୱ ଅନୁଭୂତି ।

 

ସୌଭାଗ୍ୟବତୀ ଗିରି, ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ।

 

 261 total views,  2 views today

3 thoughts on “କେଶବଙ୍କ କ୍ଲେଶ – ପୁସ୍ତକ ସମୀକ୍ଷା (ସୌଭାଗ୍ୟବତୀ ଗିରି)

  1. I am not confident where you’re receiving your facts, but terrific topic. I requires to invest a while Discovering additional or understanding more. Thanks for great facts I had been seeking this info for my mission

Leave a Reply

Your email address will not be published.

− 1 = 2