November 28, 2021
11 11 11 AM
*BEYOND LIMITS -Dr.Prasana Kumar Dalai*
*କବିଟିଏ ମୁଁ କବିଟିଏ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ଦି’ ଦିନ ଜୀବନ – ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମେହେର*
*ମରିଯାଉଥିବା ଆଶା – ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ*
*ଜାତିରୁ ବିପତ୍ତି – ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା*
*ହେ… ଚକାନୟନ – ରୀକ୍ଷିରାମ ମେହେର*
*ବିଦ୍ୟାପତି-ଲଳିତା ଉପାଖ୍ୟାନ-ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*
*କଥାର ମୃତ୍ୟୁ- ନବ କୁମାର ଦାସ*
*ଟିକେ ମନକୁ ପଚାର – ଭାସ୍କର ରାଉତ*
*ଶୀତର ପରଶ- ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା *
*ଆପଣା ଓ ପର- ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର *
*ଜୀବେ ଦୟା କର-ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*
*ଶରଶଯ୍ୟା ଜୀବନ- ଡ଼ଃ ଲଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦାଶ*
*ପ୍ରେମ–ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା*
*ବସନ୍ତ କରିଛି ଆଗମନ–ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା*
*ଏକାନ୍ତ– ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା*
*ପରିଚୟ(ଭାଗ-ଏକ)– ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା*
*ସେ! – ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା*
*ସାଗର କହେ – ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା*
*ଅମୃତର ସୃଷ୍ଟି ଶିଶୁ – ପ୍ରତାପ କିଶୋର ରାଉତ*
Latest Post
*BEYOND LIMITS -Dr.Prasana Kumar Dalai* *କବିଟିଏ ମୁଁ କବିଟିଏ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ଦି’ ଦିନ ଜୀବନ – ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମେହେର* *ମରିଯାଉଥିବା ଆଶା – ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ* *ଜାତିରୁ ବିପତ୍ତି – ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା* *ହେ… ଚକାନୟନ – ରୀକ୍ଷିରାମ ମେହେର* *ବିଦ୍ୟାପତି-ଲଳିତା ଉପାଖ୍ୟାନ-ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ* *କଥାର ମୃତ୍ୟୁ- ନବ କୁମାର ଦାସ* *ଟିକେ ମନକୁ ପଚାର – ଭାସ୍କର ରାଉତ* *ଶୀତର ପରଶ- ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା * *ଆପଣା ଓ ପର- ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର * *ଜୀବେ ଦୟା କର-ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ* *ଶରଶଯ୍ୟା ଜୀବନ- ଡ଼ଃ ଲଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦାଶ* *ପ୍ରେମ–ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା* *ବସନ୍ତ କରିଛି ଆଗମନ–ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା* *ଏକାନ୍ତ– ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା* *ପରିଚୟ(ଭାଗ-ଏକ)– ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା* *ସେ! – ବନସ୍ମିତା ପଣ୍ଡା* *ସାଗର କହେ – ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା* *ଅମୃତର ସୃଷ୍ଟି ଶିଶୁ – ପ୍ରତାପ କିଶୋର ରାଉତ*

କେଶବଙ୍କ କ୍ଲେଶ – ପୁସ୍ତକ ସମୀକ୍ଷା (ସୌଭାଗ୍ୟବତୀ ଗିରି)

ଲିପ୍ସା ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ପୁସ୍ତକ “କେଶବଙ୍କ କ୍ଲେଶ” କୁ ପଢିସାରିଲି । ପୁସ୍ତକଟି ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ପୁସ୍ତକର ପ୍ରତିଟି ଧାଡି ବେଶ୍ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ । ପଢିବା ସମୟରେ ଏମିତି ଅନୁଭବ ହେଉଥିଲା ଯେମିତି ମୁଁ ଆଉ କୋଉ ଅଲଗା ଦୁନିଆରେ ଅଛି । ଗଭୀର ଭକ୍ତିଭାବ ଜାଗ୍ରତ ହେଉଥିଲା ହୃଦୟରେ । ହେଲେ ପୁସ୍ତକର ମୁଖବନ୍ଧରୁ ଜାଣିଲି ବହି ଟି ଲେଖିଲା ବେଳେ କେତେଜଣ କହିଥିଲେ – ” ଆଜିକାଲି ଆଉ ଏ ପୌରାଣିକ ବହି କିଏ ପଢିବ ଯେ ? ” କିନ୍ତୁ ମୁଁ କହିବି ପୌରାଣିକ ବହିର ଚାହିଦା ଆଗରୁ ଥିଲା,ଏବେ ଅଛି ଆଉ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ରହିବ ।

କେବଳ ଲିପ୍ସା ଦିଦି ନୁହଁ ମୁଁ ନିଜେ ବି ଶୁଣିଛି ବହୁ ଲୋକଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ଥାଏ ଯେ ଏବେର ଯୁବପିଢୀ କାଳେ ଶାସ୍ତ୍ର ପୁରାଣ ଆଉ ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସଠୁ ବହୁତ ଦୂରରେ । ହେଲେ ମୁଁ ଏ କଥାଟିକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରେନି । ଏବେ ଯାଏ ମୁଁ ଜାଣିନି ଭଗବାନ କିଏ ? ଭକ୍ତି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ କ’ଣ ? କିନ୍ତୁ ଏତିକି ଜାଣିଛି ଭଗବାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ପାଇଁ ବୟସର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଭଗବାନଙ୍କୁ ଭଲପାଇବା ପାଇଁ ବୟସ ପୁଣି ଗୋଟେ କ’ଣ ? ସେଥିପାଇଁ ବୁଢାବୁଢୀ ହେବାଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଆଦୌ ଦରକାର ନାହିଁ । କିଏ ଜାଣିଛି ବୁଢାବୁଢୀ ହେବା ଯାଏ ଆମେ ଏ ଦୁନିଆରେ ରହିବା କି ନାହିଁ ?

ହେତୁ ପାଇବା ଦିନରୁ ଦେଖି ଆସିଛି ଆମ ଘରେ ପ୍ରାୟ ସବୁବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାପାଠ,ଯଜ୍ଞ ଆଦି ହୁଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଘରେ ଗୀତା ଭାଗବତ ପଢାଯାଏ । ବାପାମା’ଙ୍କ ଈଶ୍ୱରଭକ୍ତି ଦେଖିଦେଖି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ମୋର ବି ଅତୁଟ ବିଶ୍ୱାସ । ଅମାପ ଭଲପାଇବା । ନା ମୁଁ ଭକ୍ତି କରିବା ଜାଣିଛି ନା ମୁଁ ଭକ୍ତ । ମୁଁ ତ କେବଳ ଭଲପାଇବା ଜାଣିଛି । ଭଗବାନଙ୍କୁ ମୁଁ ଭଲପାଏ । କହିବାର ଅର୍ଥ ଆଜିର ଯୁବପିଢୀ ଭିତରେ ବି ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସ ଠିକ୍ ସେମିତି ଅଛି ଯେମିତି ଆଗରୁ ଥିଲା । କଥା ଏତିକି ଯେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଅବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏତେ ବଢିଯାଇଛି ଯେ ସେ ଭିଡ ଭିତରେ ହୁଏତ ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସୀ ମାନେ ଲୁଚି ଯାଇଛନ୍ତି । ହେଲେ କଥାରେ ଅଛି – ” ଗୁଣ ଚିହ୍ନେ ଗୁଣିଆ,ସୁନା ଚିହ୍ନେ ବଣିଆ ” । ନାସ୍ତିକ ମାନଙ୍କର ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଭିତରେ ବି ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସୀଟିଏ ଆଉ ଜଣେ ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସୀକୁ ଦେଖିପାରେ । ତା ସହିତ ଭଗବାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଦୁଇ ପଦ କଥା ହେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାକୁଳ ହୋଇଉଠେ । ଏଇଟା ମୋର ନିଜସ୍ୱ ଅନୁଭୂତି ।

 

ସୌଭାଗ୍ୟବତୀ ଗିରି, ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ।

 

 177 total views,  1 views today

3 thoughts on “କେଶବଙ୍କ କ୍ଲେଶ – ପୁସ୍ତକ ସମୀକ୍ଷା (ସୌଭାଗ୍ୟବତୀ ଗିରି)

  1. I am not confident where you’re receiving your facts, but terrific topic. I requires to invest a while Discovering additional or understanding more. Thanks for great facts I had been seeking this info for my mission

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *