May 27, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

କେଶବଙ୍କ କ୍ଲେଶ – ପୁସ୍ତକ ସମୀକ୍ଷା (ସୌଭାଗ୍ୟବତୀ ଗିରି)

ଲିପ୍ସା ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ପୁସ୍ତକ “କେଶବଙ୍କ କ୍ଲେଶ” କୁ ପଢିସାରିଲି । ପୁସ୍ତକଟି ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ପୁସ୍ତକର ପ୍ରତିଟି ଧାଡି ବେଶ୍ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ । ପଢିବା ସମୟରେ ଏମିତି ଅନୁଭବ ହେଉଥିଲା ଯେମିତି ମୁଁ ଆଉ କୋଉ ଅଲଗା ଦୁନିଆରେ ଅଛି । ଗଭୀର ଭକ୍ତିଭାବ ଜାଗ୍ରତ ହେଉଥିଲା ହୃଦୟରେ । ହେଲେ ପୁସ୍ତକର ମୁଖବନ୍ଧରୁ ଜାଣିଲି ବହି ଟି ଲେଖିଲା ବେଳେ କେତେଜଣ କହିଥିଲେ – ” ଆଜିକାଲି ଆଉ ଏ ପୌରାଣିକ ବହି କିଏ ପଢିବ ଯେ ? ” କିନ୍ତୁ ମୁଁ କହିବି ପୌରାଣିକ ବହିର ଚାହିଦା ଆଗରୁ ଥିଲା,ଏବେ ଅଛି ଆଉ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ରହିବ ।

କେବଳ ଲିପ୍ସା ଦିଦି ନୁହଁ ମୁଁ ନିଜେ ବି ଶୁଣିଛି ବହୁ ଲୋକଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ଥାଏ ଯେ ଏବେର ଯୁବପିଢୀ କାଳେ ଶାସ୍ତ୍ର ପୁରାଣ ଆଉ ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସଠୁ ବହୁତ ଦୂରରେ । ହେଲେ ମୁଁ ଏ କଥାଟିକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରେନି । ଏବେ ଯାଏ ମୁଁ ଜାଣିନି ଭଗବାନ କିଏ ? ଭକ୍ତି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ କ’ଣ ? କିନ୍ତୁ ଏତିକି ଜାଣିଛି ଭଗବାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ପାଇଁ ବୟସର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଭଗବାନଙ୍କୁ ଭଲପାଇବା ପାଇଁ ବୟସ ପୁଣି ଗୋଟେ କ’ଣ ? ସେଥିପାଇଁ ବୁଢାବୁଢୀ ହେବାଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଆଦୌ ଦରକାର ନାହିଁ । କିଏ ଜାଣିଛି ବୁଢାବୁଢୀ ହେବା ଯାଏ ଆମେ ଏ ଦୁନିଆରେ ରହିବା କି ନାହିଁ ?

ହେତୁ ପାଇବା ଦିନରୁ ଦେଖି ଆସିଛି ଆମ ଘରେ ପ୍ରାୟ ସବୁବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାପାଠ,ଯଜ୍ଞ ଆଦି ହୁଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଘରେ ଗୀତା ଭାଗବତ ପଢାଯାଏ । ବାପାମା’ଙ୍କ ଈଶ୍ୱରଭକ୍ତି ଦେଖିଦେଖି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ମୋର ବି ଅତୁଟ ବିଶ୍ୱାସ । ଅମାପ ଭଲପାଇବା । ନା ମୁଁ ଭକ୍ତି କରିବା ଜାଣିଛି ନା ମୁଁ ଭକ୍ତ । ମୁଁ ତ କେବଳ ଭଲପାଇବା ଜାଣିଛି । ଭଗବାନଙ୍କୁ ମୁଁ ଭଲପାଏ । କହିବାର ଅର୍ଥ ଆଜିର ଯୁବପିଢୀ ଭିତରେ ବି ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସ ଠିକ୍ ସେମିତି ଅଛି ଯେମିତି ଆଗରୁ ଥିଲା । କଥା ଏତିକି ଯେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଅବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏତେ ବଢିଯାଇଛି ଯେ ସେ ଭିଡ ଭିତରେ ହୁଏତ ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସୀ ମାନେ ଲୁଚି ଯାଇଛନ୍ତି । ହେଲେ କଥାରେ ଅଛି – ” ଗୁଣ ଚିହ୍ନେ ଗୁଣିଆ,ସୁନା ଚିହ୍ନେ ବଣିଆ ” । ନାସ୍ତିକ ମାନଙ୍କର ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଭିତରେ ବି ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସୀଟିଏ ଆଉ ଜଣେ ଈଶ୍ୱରବିଶ୍ୱାସୀକୁ ଦେଖିପାରେ । ତା ସହିତ ଭଗବାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଦୁଇ ପଦ କଥା ହେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାକୁଳ ହୋଇଉଠେ । ଏଇଟା ମୋର ନିଜସ୍ୱ ଅନୁଭୂତି ।

 

ସୌଭାଗ୍ୟବତୀ ଗିରି, ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ।

 

Loading

3 thoughts on “କେଶବଙ୍କ କ୍ଲେଶ – ପୁସ୍ତକ ସମୀକ୍ଷା (ସୌଭାଗ୍ୟବତୀ ଗିରି)

  1. I am not confident where you’re receiving your facts, but terrific topic. I requires to invest a while Discovering additional or understanding more. Thanks for great facts I had been seeking this info for my mission

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *