July 05, 2022
11 11 11 AM
କମ୍ଭୁ-କଟକ ରେ କୋଟି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ତ ନାୟକ–ପବିତ୍ର ବେହେରା
*ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ–ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା*
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ତପସ୍ୱିନୀ ଜେନା
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ନିର୍ମଳ ବାରିକ
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଚୁମକି ଦାସ
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସୁଧାଂଶୁ ଗିରି
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଜ୍ଞାନ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା
A spoon of tears —  Ratikanta Samal
A spoon of tears — Chinmayee Mohapatra
A spoon of tears — Sreekanta Panda
A spoon of tears — Dr.Satish C.Srivastava
A spoon of Tears — Shiw Shankar Shaw
A spoon of Tears — Pankajam Kottarath
A spoon of Tears — Bagawath Bhandari
A spoon of Tears — Afrose Saad
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା
Latest Post
କମ୍ଭୁ-କଟକ ରେ କୋଟି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ତ ନାୟକ–ପବିତ୍ର ବେହେରା *ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ–ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା* ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ତପସ୍ୱିନୀ ଜେନା ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ନିର୍ମଳ ବାରିକ ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଚୁମକି ଦାସ ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସୁଧାଂଶୁ ଗିରି ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଜ୍ଞାନ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା A spoon of tears —  Ratikanta Samal A spoon of tears — Chinmayee Mohapatra A spoon of tears — Sreekanta Panda A spoon of tears — Dr.Satish C.Srivastava A spoon of Tears — Shiw Shankar Shaw A spoon of Tears — Pankajam Kottarath A spoon of Tears — Bagawath Bhandari A spoon of Tears — Afrose Saad ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା

*ଡିବିରି–ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର*

ଡିବିରି
_________

“କୁନାବୋଉ ! ଆରେ ଏ କୁନାବୋଉ, ପାଇଲ ନା ନାହିଁ ବା ?” “ଆହେ, ଖୋଜୁଛି ପରା, ଟିକେ ରୁହ ।” “ଆରେ ଟିକେ ଝଅଟ ଖୋଜ, ତେଣେ ବେଳ ଗଡ଼ିଯିବ, ମୁଁ ଭାଗବତ ପଢ଼ିବି କେମିତି ? ତା ପରେ ପୁଣି ସାହୁକାରଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବି, ବାବୁ ପରା ଡକେଇଛନ୍ତି ।”

“ତମେ ତ ନିତି ସେଥିରେ ଭାଗବତ ପଢ଼ । ଭାଗବତର ଜ୍ଞାନ ଆଉ ତା ଆଲୁଅ ମିଶିଗଲେ ଆମ କୁଡ଼ିଆ ସାରା ପରା କୃଷ୍ଣ କୃଷ୍ଣ ବାସେ । କୁଡ଼ିଆର ଅନ୍ଧାର ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ମନର ଅନ୍ଧାର ବି ମିଳେଇଯାଏ । ସେ ଦିପି ଦିପି ଆଲୁଅରେ କୃଷ୍ଣ ଲୀଳା ପଢ଼ି ପଢ଼ି ତମେ ହଜିଯାଅ ଯେମିତି । ତମ ମୁହଁରୁ ଭାଗବତ ଶୁଣି ମୁଁ ବି ହଜିଯାଏ । କାଲି ପଢ଼ି ସାରିବା ପରେ ତମେ ହିଁ କେଉଁଠି ଥୋଇ ଦେଇଥିବ, ଟିକେ ହେତୁ କରୁନା ।”

“ନାଇଁ କୁନାବୋଉ ! ତମେ ପା ସବୁଦିନ ମୋ ଠୁ ଭାଗବତ ଶୁଣି ସାରି ତାକୁ ଚୁଲି ପାଖକୁ ନେଇ ଯାଅ ଆଉ ତାରି ଆଲୁଅରେ ରନ୍ଧାରନ୍ଧି କର । ଗୋଟେ ହାତରେ ତାକୁ ଧରିଥାଅ ଆଉ ଗୋଟେ ହାତରେ ଭଜା ଘାଣ୍ଟୁଥାଅ । ଭାତ ଗାଳିଲା ବେଳେ ତାକୁ ପାଖରେ ରଖିଥାଅ, କାଳେ ପେଜ ସାଙ୍ଗରେ ଭାତ ବି ଗଳି ପଡ଼ିବ ଆଉ ଅନ୍ଧାରରେ ତମେ ଜାଣି ପାରିବନି । ତାହେଲେ ମୁଁ କେମିତି କେଉଁଠି ରଖିଲି ଯେ ତମେ ହିଁ ରନ୍ଧା ବଢ଼ା ସାରି ବାଁ ହାତରେ କେଉଁଠି ଥୋଇ ଦେଇଥିବ, ଟିକେ ବେଗି ହେତୁ କର ।”

“ହେଲେ….. ରାତି ଖାଇବା ପରେ ତ କୁନା ଟିକେ ସମୟ ସେଥିରେ ପାଠ ପଢ଼େ । ତା ଆଲୁଅରେ କେତେବେଳେ ଅଙ୍କ କଷେ, କେତେବେଳେ ପଦ ଘୋଷେ, କେତେବେଳେ ଇତିହାସ ପଢ଼ୁ ପଢ଼ୁ ଘୁମେଇ ପଡ଼େ, ପୁଣି ବେଳେବେଳେ ଚିତ୍ର ବି ଆଙ୍କେ । ସିଏ ବୋଧେ କାଲି ରାତିରେ ପଢ଼ି ସାରି କୋଉଠି ଥୋଇ ଦେଇଛି ।” “ହଉ ତମେ ଟିକେ ଝଅଟ ଖୋଜାଖୋଜି କର କୁନାବୋଉ !” “ଘରଟା ସାରା ତ ଦରାଣ୍ଡି ସାରିଲିଣି, କେଉଁଠି ଆଉ ଖୋଜିବି ?” “ହେଇ ପା କୁନା ଖେଳି ସାରି ଆସିଲାଣି, ତାକୁ ଟିକେ ପଚାରି ଦଉନା ।”

“କୁନା ! କୁନାରେ, ଡିବିରି ଟା କୋଉଠି ଅଛି ଦେଖିଛୁ କିରେ ବାପ ?” “ଓହୋ, କି ଡିବିରି, ମୁଁ ସେ ଡିବିରି ଫିବିରି କଥା ଜାଣିନି ।” “କୁନା ! ଇଏ କି ଶିଷ୍ଟାଚାର ? ନିଜ ବୋଉ ସହ କିଏ ଏମିତି କଥା ହୁଏ !” “ତମେ ମତେ ସେସବୁ ଶିଖାଅନି ବାପା, ମୁଁ ତମକୁ କେତେ ଥର କହିଲିଣି ଘରକୁ ବିଜୁଳି ଆଣ ବୋଲି । ହେଲେ ତମେ ଦି ଜଣ ଖାଲି ଡିବିରି ଡିବିରି ହଉଛ । ମୁଁ ସଫା ସଫା କହି ଦଉଛି ମୁଁ ଆଉ ସେ ଡିବିରି ରେ ଚଳି ପାରିବିନି ।”

“ଶୁଣିଲ, ଶୁଣିଲ ତ ତମ ଗୁଣବନ୍ତ ପୁଅ କ’ଣ କହିଲା ।” “କ’ଣ ଆଉ କରିବା କୁନାବାପା, ଆମ କପାଳ । ଯାହା ଘରେ ଡିବିରି ଜାଳିବାକୁ ସମ୍ବଳ ନାହିଁ ତା ପୁଅକୁ ବିଜୁଳି ଦରକାର୍, ସେ କୁଆଡ଼େ ଡିବିରିରେ ଆଉ ଚଳି ପାରିବନି ।” ଚୁଲି ମୁଣ୍ଡରୁ କିରୋସିନ ନ ଥିବା ଖାଲି ଡିବିରିଟି ପାଇ କହିଲେ କୁନାବୋଉ ।

ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର, ଗଞ୍ଜାମ
Priyadarshani Mahapatra

 408 total views,  1 views today

2 thoughts on “*ଡିବିରି–ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର*

  1. ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦୟରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଶୁଭକାମନା ଜଣାଉଛି ଆଜ୍ଞା ବିଷୟ -ଡିବିରି ଗଳ୍ପକୁ ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଗାରେଇ ଦେଇଛନ୍ତି

Leave a Reply

Your email address will not be published.

× three = fifteen