September 21, 2021
11 11 11 AM
*ଅଭାଗିନୀ – ଡ଼ଃ.ସୁଶ୍ରୀ ସଙ୍ଗୀତା ସ୍ୱାଇଁ*
*ନିଃଶବ୍ଦତା-ପ୍ରୀତିପଦ୍ମା ଦାସ*
*CAN’T IGNORE -Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ପରିବର୍ତ୍ତନ – ବନଲତା ଜାଲି *
*THE RAIN IN SEPTEMBER – Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ରିକ୍ସାବାଲା – ତପନ ସାହୁ*
*Mystery of Life – Rudra Narayan Dash*
*ନିତ୍ୟ ନମସ୍ୟ ବୀର ଯବାନ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*କଣ ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ସ୍ୱାଧୀନତା ତୁମେ କେଉଁଠି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ଗୁରୁଦେବ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ଏ କି ମାୟା ତୁମ କୁହ ହେ ଶ୍ରୀହରି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ଡାକ ଶୁଣ ହେ ଶ୍ରୀହରି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ମୁଁ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ଆହେ ଗଣନାଥ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*Humanity–Gabriel S. Weah*
*Humanity–Stoianka Boianova*
*CRY HUMANITY–Nevenka Kovacevic*
*THE ONLY ANSWER IS HUMANITY–Dr. Paramita Mukherjee Mullick*
*Real Humanity–Mildred DJ Par*
Latest Post
*ଅଭାଗିନୀ – ଡ଼ଃ.ସୁଶ୍ରୀ ସଙ୍ଗୀତା ସ୍ୱାଇଁ* *ନିଃଶବ୍ଦତା-ପ୍ରୀତିପଦ୍ମା ଦାସ* *CAN’T IGNORE -Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai* *ପରିବର୍ତ୍ତନ – ବନଲତା ଜାଲି * *THE RAIN IN SEPTEMBER – Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai* *ରିକ୍ସାବାଲା – ତପନ ସାହୁ* *Mystery of Life – Rudra Narayan Dash* *ନିତ୍ୟ ନମସ୍ୟ ବୀର ଯବାନ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *କଣ ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ସ୍ୱାଧୀନତା ତୁମେ କେଉଁଠି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ଗୁରୁଦେବ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ଏ କି ମାୟା ତୁମ କୁହ ହେ ଶ୍ରୀହରି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ଡାକ ଶୁଣ ହେ ଶ୍ରୀହରି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ମୁଁ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ଆହେ ଗଣନାଥ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *Humanity–Gabriel S. Weah* *Humanity–Stoianka Boianova* *CRY HUMANITY–Nevenka Kovacevic* *THE ONLY ANSWER IS HUMANITY–Dr. Paramita Mukherjee Mullick* *Real Humanity–Mildred DJ Par*

କବିତା ମିନାର ସାହିତ୍ୟ ଘର- (ବଡମ୍ବା, କଟକ, ଓଡିଶା)

କବିତା ମିନାର ସାହିତ୍ୟ ଘର

 

ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ମେରୁଦଣ୍ଡ । ଏହା ସମାଜର ହିତସାଧନ କରିବା ସହ ଦେଶ ଜାତିର ଉନ୍ନତିରେ ସର୍ବଦା କର୍ମରତ । ଭାଷାର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ସହ ମନର କଳ୍ପନା ଓ ହୃଦୟର ପରିଭାଷାକୁ ରୂପ ଦେବାରେ ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ଉତ୍ତମ ମାଧ୍ୟମ । ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ପରିଚୟ କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନାହିଁ । ଯୁଗେ ଯୁଗେ ସାହିତ୍ୟ ବିପ୍ଳବ ଓ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ର ସାଜିଛି । ଯାହାର ପ୍ରଭାବ କୌଣସି ତରବାରୀ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଅଙ୍ଗାଙ୍ଗୀଭାବେ ସାହିତ୍ୟ ଆମ ଜୀବନର ଏକ ପ୍ରତିଫଳନ ।

ପୁରାତନ କାଳରୁ ଅନେକ କବି, ଲେଖକ, ଭାଷାବିତ୍, ସାହିତ୍ୟିକ ସାହିତ୍ୟର ଉନ୍ନତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ଅବଦାନ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ଏବେ ସମୟକ୍ରମେ ସାହିତ୍ୟର ଆଧୁନିକୀକରଣ ହେବା ସହ ସାହିତ୍ୟର ପରିଭାଷା କିଞ୍ଚିତ ବଦଳିବାକୁ ଲାଗିଛି । ଯାହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ୠଣାତ୍ମକ କହିବା ବି ଭୁଲ । ତେଣୁ ସାହିତ୍ୟକୁ ପରିପୁଷ୍ଟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆମକୁ ଉଭୟ ପୁରାତନ ଓ ନୂତନ ପଦ୍ଧତିକୁ ନେବାକୁ ପଡିବ । ଲୁକ୍କୟିତ ଥିବା ପ୍ରତିଭାଙ୍କ ଅନ୍ବେଷଣ ଓ ସାମାଜିକ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ, ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ଓ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଲୁକାୟିତ ପ୍ରତିଭାକୁ ଖୋଜି ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ କବିତା ମିନାର ଦୃଢ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ।

ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା/ସମ୍ପାଦକ – ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ସାହୁ

ଯୋଗାଯୋଗ-+91 90907 00601

Website∅ – http://kabitaminar.com/

 2,690 total views,  1 views today