February 08, 2023
11 11 11 AM
ଅଳସ ଆଖିରେ ସୁଖ ସପନ -ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା
କେମିତି ଅଛ ମକର – ଭାସ୍କର ରାଉତ 
ତୁ – ହେମନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ
ଚାଁଟି ଗୁଁଡ଼ିଆ ଉପାଖ୍ଯାନ୍‌ – ଗଅଁଲିଆ କବି ସୁଧୀର୍‌ ପଂଡା
ଅବାଗିଆ ମନ, ହୁଅ ସଚେତନ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
ପ୍ରିୟା ତୁମେ.. ତୁମେ.. – ତପନ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ
ନୂଆ ଯୁଗର ଛୁଆ – ଅଶୋକ କୁମାର ପତି
ତୁ –  ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ
ହେ ଲାବଣ୍ୟବତୀ ପରୀ – ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମେହେର
ସ୍ବାର୍ଥୀମଣିଷ – ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ
ଅମଳିନ ପଦଚିହ୍ନ – ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା 
ଭାବର୍ ଡୋର୍ – ଅଭୟ ସରାପ୍
ଯେସାକୁ ତେସା – ଭାସ୍କର ରାଉତ
ନଟବର କ’ଣ ଖବର – ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର
ବାହା ଘର ନୁଆଁ ନୁଆଁ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
ଅଳସ ଆଖିରେ ଭିଜା ସପନ – ଶ୍ରୀ ଭରତବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ 
ଶିଶିର ବିନ୍ଦୁ – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ
ସପ୍ତସ୍ୱରରେ ଜୀବନ-ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ସେଠୀ
ହୃଦୟର ଗୀତି-ଜୟଶ୍ରୀ ଖଟୁଆ
ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ-ସୁଶ୍ରୀ ଶୁଭସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି
Latest Post
ଅଳସ ଆଖିରେ ସୁଖ ସପନ -ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା କେମିତି ଅଛ ମକର – ଭାସ୍କର ରାଉତ  ତୁ – ହେମନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ଚାଁଟି ଗୁଁଡ଼ିଆ ଉପାଖ୍ଯାନ୍‌ – ଗଅଁଲିଆ କବି ସୁଧୀର୍‌ ପଂଡା ଅବାଗିଆ ମନ, ହୁଅ ସଚେତନ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ପ୍ରିୟା ତୁମେ.. ତୁମେ.. – ତପନ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ ନୂଆ ଯୁଗର ଛୁଆ – ଅଶୋକ କୁମାର ପତି ତୁ –  ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ ହେ ଲାବଣ୍ୟବତୀ ପରୀ – ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମେହେର ସ୍ବାର୍ଥୀମଣିଷ – ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ ଅମଳିନ ପଦଚିହ୍ନ – ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା  ଭାବର୍ ଡୋର୍ – ଅଭୟ ସରାପ୍ ଯେସାକୁ ତେସା – ଭାସ୍କର ରାଉତ ନଟବର କ’ଣ ଖବର – ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର ବାହା ଘର ନୁଆଁ ନୁଆଁ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ଅଳସ ଆଖିରେ ଭିଜା ସପନ – ଶ୍ରୀ ଭରତବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ  ଶିଶିର ବିନ୍ଦୁ – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ ସପ୍ତସ୍ୱରରେ ଜୀବନ-ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ସେଠୀ ହୃଦୟର ଗୀତି-ଜୟଶ୍ରୀ ଖଟୁଆ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ-ସୁଶ୍ରୀ ଶୁଭସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି

ବୋଉ ହାତର ପଖାଳ.. — ଶ୍ରୀସିକ୍ତା ଶୁଭଦର୍ଶିନୀ ନାୟକ

ବୋଉ ହାତର ପଖାଳ.. 💖
******💖******
ବୋଉ ହାତ ରନ୍ଧା ଭାତ ର ଦହି ପଖାଳ ସହ ବାଡ଼ି ବରକୋଳି ର ଆଚାର, ବଡ଼ିଚୁରା, ଶାଗ ଭଜା ର ତୁଳନା ବିଶ୍ୱ ର ବଡ ବଡ ହୋଟେଲ୍ ରେ ବି ଦୁର୍ଲଭ | ଛୋଟ ଦିନୁ ବୋଉ ତିଆରି କରିଥିବା ଭିନ୍ନ ରକମ ର ସୁଆଦିଆ ଭଜା, ତରକାରୀ ସହ ପଖାଳ ଖାଇବାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ସଞ୍ଜନା | ଇଚ୍ଛାପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କଲେଜ୍ ଓ ଚାକିରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠିକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ବୋଉ ହାତ ବଢ଼ା ପଖାଳ ଅମୃତ ସତେ ! ଏବେ ସଞ୍ଜନା ସୁଦୂର ନ୍ୟୁଜର୍ସି ରୁ ଟେଲିଫୋନ୍ କରେ | ଜ୍ୱାଇଁ ଙ୍କ ର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନ ଶୈଳୀ, ପିଲା ଙ୍କର ପାଠ ପଢା ଆଉ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ରେ ଖୁବ୍ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଛି ବୋଲି ଜଣାଏ | ବର୍ଷ ର ଅଧା ଦିନ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଖାଦ୍ୟ ରେ କଟୁଛି ବୋଲି ବୋଉ ଆଗେ ଢେର୍ ମନ ଦୁଃଖ କରେ |

ପଖାଳ ଟିକେ ଖାଇପାରୁନି କି ସମୟ ଅଭାବ ରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରୁନି ବୋଲି ଜଣାଏ | ପୁଣି କୁହେ ଥରେ ଅଧେ ଚେଷ୍ଟା କରି ଦେଖିଲିଣି ଯେ ବୋଉ, ହେଲେ ତୋ ଭଳି କରିପାରୁନି | ଏତକ ଶୁଣିଲା ବେଳକୁ ତା ବୋଉ ର ଗାଲ ତା ଆଖି ର ଉଷ୍ମ ଲୁହ ରେ ଓଦା ହୋଇଯାଏ | ଆଜି ବୋଉ, ବାପା ଫ୍ଲାଇଟ୍ ରେ ଆମେରିକା ଆସୁଛନ୍ତି | ସଞ୍ଜନା ର ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ | ବୋଉ କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବେଳଠାରୁ ମୁହଁ ଶୁଖେଇ ରହିଥାଏ | ସଞ୍ଜନା ପଚାରୁ ପଚାରୁ ତା ‘ ବୋଉ କହିଲେ ଯେ ତୋ ପାଇଁ ଷ୍ଟିଲ୍ ଟିଫିନ୍ ରେ ପଖାଳ ଭାତ ଆଣି ଆସିଥିଲି ଯେ, ସେ ପୁଲିସ୍ ମୋତେ ଭିତରକୁ ଆଣିବାକୁ ଦେଲାନି | ମାଆ ଝିଅ ଦୁହିଁଙ୍କ ଆଖି ଓଦା ହୋଇ ସାରିଥିଲା ଆଉ ସଞ୍ଜନା ବୁଝି ସାରିଥିଲେ ଯେ ବୋଉ ପଖାଳ ଆଣିଥିବା ଟିଫିନ୍ ବାକ୍ସ ଟିକୁ ବିମାନ ବନ୍ଦର ର ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ମାନେ ଭିତରକୁ ଆଣିବାକୁ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି ନିଶ୍ଚୟ | ମାଆ ର ଭଲ ପାଇବା କେତେ ବାସ୍ତବ ସତେ !!❣️

ଶ୍ରୀସିକ୍ତା ଶୁଭଦର୍ଶିନୀ ନାୟକ

 2,429 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *