August 02, 2021
11 11 11 AM
*ପାରିବାନି କିଆଁ ଜିଣି ହୃଦୟ – ବିନୋଦିନୀ ଦାଶ*
*କିଏ ତୁମେ -ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା *
*ଶ୍ରାବଣରେ ଯିବା ଶିବ ମନ୍ଦିର – ଡ. ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ*
*ତଥାପି କହୁଛ–ଶିବାନନ୍ଦ ବାରିକ*
*ନାରୀ ହିଁ ନାରୀ -ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ*
*ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ରାତିର ଜହ୍ନ ଆଲୋକ – ରୀକ୍ଷିରାମ ମେହେର*
*ଅଭିଶପ୍ତ ମଣିଷର ବ୍ୟଥା-ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ବେହେରା*
*ମୁଁ ଭଲ ମଣିଷଟିଏ ହେବି – ବିନୋଦିନୀ ଦାଶ*
*କୁଆଁତାରା – ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*
*BROKEN PROMISES – Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ବାପା – ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ଦାଶ*
*କୁହୁକ ତାନ – ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*
*ମଣିଷ ଜାତି – ସ୍ରୋତସ୍ବିନୀ ପରିଡା*
*UNSUSPECTING FACE – Dr.Prasana Kumar Dalai*
*HARMLESS ZIGZAG ROAD – Dr. Prasana kumar Dalai*
*Soul Recapituled – Amb Maid Čorbić*
*A PSALM OF THE SOUL – Milka Minkova*
A Psalm Of Life – Faisal Justin
*Psalm of the Soul – Sudipta Mishra*
*Psalm of our Soul – Lyn Ramos V Alfonso*
Latest Post
*ପାରିବାନି କିଆଁ ଜିଣି ହୃଦୟ – ବିନୋଦିନୀ ଦାଶ* *କିଏ ତୁମେ -ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା * *ଶ୍ରାବଣରେ ଯିବା ଶିବ ମନ୍ଦିର – ଡ. ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ* *ତଥାପି କହୁଛ–ଶିବାନନ୍ଦ ବାରିକ* *ନାରୀ ହିଁ ନାରୀ -ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ* *ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ରାତିର ଜହ୍ନ ଆଲୋକ – ରୀକ୍ଷିରାମ ମେହେର* *ଅଭିଶପ୍ତ ମଣିଷର ବ୍ୟଥା-ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ବେହେରା* *ମୁଁ ଭଲ ମଣିଷଟିଏ ହେବି – ବିନୋଦିନୀ ଦାଶ* *କୁଆଁତାରା – ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ* *BROKEN PROMISES – Dr.Prasana Kumar Dalai* *ବାପା – ରୁଦ୍ର ନାରାୟଣ ଦାଶ* *କୁହୁକ ତାନ – ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ* *ମଣିଷ ଜାତି – ସ୍ରୋତସ୍ବିନୀ ପରିଡା* *UNSUSPECTING FACE – Dr.Prasana Kumar Dalai* *HARMLESS ZIGZAG ROAD – Dr. Prasana kumar Dalai* *Soul Recapituled – Amb Maid Čorbić* *A PSALM OF THE SOUL – Milka Minkova* A Psalm Of Life – Faisal Justin *Psalm of the Soul – Sudipta Mishra* *Psalm of our Soul – Lyn Ramos V Alfonso*

ବୋଉ ହାତର ପଖାଳ.. — ଶ୍ରୀସିକ୍ତା ଶୁଭଦର୍ଶିନୀ ନାୟକ

ବୋଉ ହାତର ପଖାଳ.. 💖
******💖******
ବୋଉ ହାତ ରନ୍ଧା ଭାତ ର ଦହି ପଖାଳ ସହ ବାଡ଼ି ବରକୋଳି ର ଆଚାର, ବଡ଼ିଚୁରା, ଶାଗ ଭଜା ର ତୁଳନା ବିଶ୍ୱ ର ବଡ ବଡ ହୋଟେଲ୍ ରେ ବି ଦୁର୍ଲଭ | ଛୋଟ ଦିନୁ ବୋଉ ତିଆରି କରିଥିବା ଭିନ୍ନ ରକମ ର ସୁଆଦିଆ ଭଜା, ତରକାରୀ ସହ ପଖାଳ ଖାଇବାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ସଞ୍ଜନା | ଇଚ୍ଛାପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କଲେଜ୍ ଓ ଚାକିରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠିକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ବୋଉ ହାତ ବଢ଼ା ପଖାଳ ଅମୃତ ସତେ ! ଏବେ ସଞ୍ଜନା ସୁଦୂର ନ୍ୟୁଜର୍ସି ରୁ ଟେଲିଫୋନ୍ କରେ | ଜ୍ୱାଇଁ ଙ୍କ ର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନ ଶୈଳୀ, ପିଲା ଙ୍କର ପାଠ ପଢା ଆଉ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ରେ ଖୁବ୍ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଛି ବୋଲି ଜଣାଏ | ବର୍ଷ ର ଅଧା ଦିନ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଖାଦ୍ୟ ରେ କଟୁଛି ବୋଲି ବୋଉ ଆଗେ ଢେର୍ ମନ ଦୁଃଖ କରେ |

ପଖାଳ ଟିକେ ଖାଇପାରୁନି କି ସମୟ ଅଭାବ ରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରୁନି ବୋଲି ଜଣାଏ | ପୁଣି କୁହେ ଥରେ ଅଧେ ଚେଷ୍ଟା କରି ଦେଖିଲିଣି ଯେ ବୋଉ, ହେଲେ ତୋ ଭଳି କରିପାରୁନି | ଏତକ ଶୁଣିଲା ବେଳକୁ ତା ବୋଉ ର ଗାଲ ତା ଆଖି ର ଉଷ୍ମ ଲୁହ ରେ ଓଦା ହୋଇଯାଏ | ଆଜି ବୋଉ, ବାପା ଫ୍ଲାଇଟ୍ ରେ ଆମେରିକା ଆସୁଛନ୍ତି | ସଞ୍ଜନା ର ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ | ବୋଉ କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବେଳଠାରୁ ମୁହଁ ଶୁଖେଇ ରହିଥାଏ | ସଞ୍ଜନା ପଚାରୁ ପଚାରୁ ତା ‘ ବୋଉ କହିଲେ ଯେ ତୋ ପାଇଁ ଷ୍ଟିଲ୍ ଟିଫିନ୍ ରେ ପଖାଳ ଭାତ ଆଣି ଆସିଥିଲି ଯେ, ସେ ପୁଲିସ୍ ମୋତେ ଭିତରକୁ ଆଣିବାକୁ ଦେଲାନି | ମାଆ ଝିଅ ଦୁହିଁଙ୍କ ଆଖି ଓଦା ହୋଇ ସାରିଥିଲା ଆଉ ସଞ୍ଜନା ବୁଝି ସାରିଥିଲେ ଯେ ବୋଉ ପଖାଳ ଆଣିଥିବା ଟିଫିନ୍ ବାକ୍ସ ଟିକୁ ବିମାନ ବନ୍ଦର ର ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ମାନେ ଭିତରକୁ ଆଣିବାକୁ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି ନିଶ୍ଚୟ | ମାଆ ର ଭଲ ପାଇବା କେତେ ବାସ୍ତବ ସତେ !!❣️

ଶ୍ରୀସିକ୍ତା ଶୁଭଦର୍ଶିନୀ ନାୟକ

 2,087 total views,  2 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *