December 07, 2021
11 11 11 AM
*PEACEFULL CLOUDSPHERE–Maid Čorbić*
*CALM CLOUDS-Prasanna Bhatta*
*CALM CLOUDS–Chinmayee Mohapatra*
*Calm Clouds–Marck Ogbac*
*CALM CLOUDS–Ramesh Chandra Pradhani*
*Calm Clouds–Hazel Domingo*
*Calm clouds–Gayatri mishra*
*ଭସାମେଘ–ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା*
*”ଭସା ମେଘ”-ସ୍ଵପ୍ନାରାଣୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ*
*ଭସା ମେଘ–ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସିଂହ*
*ଭସାମେଘ–ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*
*ଭସା ମେଘ–ଅଞ୍ଜଳି ଗିରି*
*ଭସାମେଘ–ସନ୍ଧ୍ୟାରାଣୀ ହୋତା*
*ଭସା ମେଘ–ପ୍ରତିମା ବାରିକ*
*ଟିପେ ପୃଥିବୀର ମୋହ – ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା*
*ମରିଚିକା – ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ*
*ଅପେକ୍ଷା ର ମୁହୁର୍ତ୍ତ – ନିର୍ମଳ ବାରିକ*
*ତୁ ଥା ମୁଁ ଯାଉଛି ଋଷି – ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା*
*BEYOND LIMITS -Dr.Prasana Kumar Dalai*
*କବିଟିଏ ମୁଁ କବିଟିଏ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
Latest Post
*PEACEFULL CLOUDSPHERE–Maid Čorbić* *CALM CLOUDS-Prasanna Bhatta* *CALM CLOUDS–Chinmayee Mohapatra* *Calm Clouds–Marck Ogbac* *CALM CLOUDS–Ramesh Chandra Pradhani* *Calm Clouds–Hazel Domingo* *Calm clouds–Gayatri mishra* *ଭସାମେଘ–ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା* *”ଭସା ମେଘ”-ସ୍ଵପ୍ନାରାଣୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ* *ଭସା ମେଘ–ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସିଂହ* *ଭସାମେଘ–ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ* *ଭସା ମେଘ–ଅଞ୍ଜଳି ଗିରି* *ଭସାମେଘ–ସନ୍ଧ୍ୟାରାଣୀ ହୋତା* *ଭସା ମେଘ–ପ୍ରତିମା ବାରିକ* *ଟିପେ ପୃଥିବୀର ମୋହ – ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା* *ମରିଚିକା – ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ* *ଅପେକ୍ଷା ର ମୁହୁର୍ତ୍ତ – ନିର୍ମଳ ବାରିକ* *ତୁ ଥା ମୁଁ ଯାଉଛି ଋଷି – ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା* *BEYOND LIMITS -Dr.Prasana Kumar Dalai* *କବିଟିଏ ମୁଁ କବିଟିଏ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*

ଆଖି — ଶ୍ରୀମତୀ ମମତା ଶତପଥୀ

💧ଆଖି💧
🖌️🖌️🖌️🖌️
ସୋମା ଆଖି ଉପରୁ ଡାକ୍ତର ପଟ୍ଟନାୟକ ଧୀରେ ଧୀରେ ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ୍ ଖୋଲିଲେ।ଆଖି ଉପରୁ ତୁଳା ବାହାର କରିଦେଲେ।”ମା, ଏବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆଖି ଖୋଲ।ତୁମର ସମସ୍ତ ପ୍ରିୟଜନ ମାନେ ଏଇଠି ଅଛନ୍ତି।କାହାକୁ ପ୍ରଥମେ ଦେଖବାକୁ ଚାହୁଁଛ?”
ଡାକ୍ତର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କଣ୍ଠରୁ ମା ଡାକ ଶୁଣୁ ଣୁଣୁ ସୋମାର ତା ବାପାଙ୍କ କଥା ମନେ ପଡିଗଲା।ସେ ସ୍ବପ୍ନରେ କେବେ ଭାବିନଥିଲା ଯେ ବାପାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ତାକୁ ଆଉ କେହି “ମା” ଏହି ସୁନ୍ଦର ସମ୍ବୋଧନରେ ଡାକିପାରିବ।
ସେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ବାପାଙ୍କୁ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।କିନ୍ତୁ ବାପା!!ସେ ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ନେହ ବନ୍ଧନକୁ ଛିଣ୍ଡାଇଦେଇ ସ୍ବର୍ଗଲୋକରେ।ସମୟର କ୍ରୁର ଖେଳ ତାକୁ ବାପା, ମା ଛେଉଣ୍ଡ କରିଦେଇଛି।”ମା” ଡାକିଥିବା ସ୍ନେହୀ ଓ ସମ୍ମାନାସ୍ପଦ ଡାକ୍ତର ବାବୁ ଙ୍କୁ ସେ ବାପାଙ୍କ ଆସନରେ ବସାଇପାରିବକି?ନା,ବାପା ଅନନ୍ୟ ଅସାଧାରଣ।ହଠାତ୍ ସେ ଇଛାକଲା ସେ ଆଦୌ ଆଖି ଖୋଲିବ ନାହିଁ।ଯେଉଁ ଦୁନିଆରେ ବାପା ବୋଉ ନାହାନ୍ତି, ତା ପାଇଁ ସେ ଦୁନିଆରେ ଆଉ କ’ଣ ଅଛି ଯେ?କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତର ଓ ନର୍ସ ନଛୋଡବନ୍ଧା। ସେ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲା କେହିଜଣେ ତା ମୁଣ୍ଡ ଆଉଁସି ଦେଉଥିଲେ।ଡାକ୍ତର ବାବୁ କାହାକୁ କହୁଥିଲେ “ବେଶି ଆଲୁଅରେ ଝିଅଟି ଚାହିଁ ପାରିବନାହିଁ।ଝରକାର ପର୍ଦା ସବୁ ଟାଣିଦିଅ।”ପୁଣି ଏବେ ସେ ସୋମାକୁ କହିଲେ ,”ମା, ଡର ନାହିଁ।ଚେଷ୍ଟା କର।ଧୀରେ ଧୀରେ ଆଖି ଖୋଲ।ତୁମ ପାଇଁ କେହି ଜଣେ ତାର ଚକ୍ଷୁ ଦାନ କରିଛି।ତାର ଦାନ ବ୍ୟର୍ଥ ନହେଉ।ମୋ ହାତର କରାମତି ଓ ତୁମ ପ୍ରତି ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ କେତେ ତୁମେ ଆଖି ଖୋଲିଲେ ହିଁ ଜଣା ପଡିବ।ତୁମ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ତୁମ ମନରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଜାତ ହେଉନାହିଁକି?”
ଡାକ୍ତରଙ୍କ କଥାରେ ଭରସା ଓ ସମ୍ମୋହନ ଥିଲା ନିଶ୍ଚୟ।କିନ୍ତୁ ସୋମା ପୁଣି ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଗଲା।ବାପା ବୋଉ ଗଲା ପରେ ତାର ପ୍ରିୟ ଆଉ କିଏ?ହଠାତ୍ ତା ମନଶ୍ଚକ୍ଷୁରେ ଅଳ୍ପ ଚିହ୍ନା ଏକ ମୁହଁ ଝଲସି ଉଠିଲା।ଏତେ ସମୟ ପରେ ତା ପାଟି ଖୋଲିଲା।–“ମୋର ପ୍ରିୟ ଛାତ୍ର ‘ସନ୍ତୋଷ’କୁ ଆଣ।ମୁଁ ତାକୁ ହିଁ ପ୍ରଥମେ ଦେଖିବି।”
ମାତ୍ର ଛଅ ମାସ ହେବ ସୋମା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା।ତେଣୁ ସୋମା,ର ଭାଇ ଭାଉଜ ସନ୍ତୋଷକୁ ଚିହ୍ନିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁନଥିଲା।ସନ୍ତୋଷର ଦୁନିଆରେ କେହି ନାହାନ୍ତି।ଅନାଥ ଟିଏ।ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର। କିନ୍ତୁ ସୋମା,ର ମନ କଥା ସନ୍ତୋଷ ଜାଣିଦେଉଥିଲା।
ଯେଉଁ ଦିନ ସୋମା ତରତରରେ ଘରୁ ନଖାଇ ଚାଲି ଆସିଥାଏ,ସନ୍ତୋଷ କେମିତି ଜାଣେ କେଜାଣି ଗୋଟିଏ ପିରିୟଡ଼ ପରେ ହିଁ ଇଟିଲି ତର୍କାରୀ କିଣି ଆଣି ପହଞ୍ଚିଯାଏ।ସୋମା ନଖାଇବାଯାଏ ପାଖ ଛାଡି ଯାଏ ନାହିଁ।ଭୋକ ହେଉଥାଏ,ତ ସୋମା ଖାଇଦିଏ।ପରେ ତାକୁ କୋଡିଏ ଜାଗାରେ ଶହେ ଟଙ୍କା ଦେଇଦିଏ।ଯେଉଁ ଦିନ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ସୋମା କୁ କିଛି ଗୋଟା ଦୋଷ ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ସନା କରନ୍ତି, ସନ୍ତୋଷ ହିଁ ତା ମୁହଁ ଦେଖି କଣ ଜାଣିଦିଏ।ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ତା ମନରେ ଖୁସି ଭରିଦିଏ।ଏମିତି କେତେ ଛୋଟ ବଡ ଘଟଣା।ସେ ଵୁଇଜଣଙ୍କୁ କି ସ୍ନେହ ଡୋର ବାନ୍ଧିଥିଲା, କେବଳ ସେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ହିଁ ଜଣାଥିଲା।ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସୋମା ତାର ବାପା ବୋଉ ଓ ନିଜର ଆଖି ଦୁଇଟି ହରାଇ ଦେଇଥିଲା।ତାର ପ୍ରିୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ନଦେଖି ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟାକୁଳ ହେଲା।ସବୁ ଘଟଣା ଜାଣିଲା।ତାର ପ୍ରିୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଅନ୍ଧୁଣୀ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଜାଣିଲା।ଗୋଟିଏ ଚିଠିରେ ସେ ସୋମା ଦିଦିଙ୍କ ସହିତ ତାର ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଲେଖିଲା।ଦୁନିଆରେ ତାର ଆଉ କାହା ପ୍ରତି କିଛି ମୋହ ନାହିଁ ବୋଲି ଲେଖିଲା। —-ଶେଷରେ ମୋର ଆଖି ଦୁଇଟି ସୋମା ଦିଦିଙ୍କ ଆଖିରେ ଲଗାଇ ଦେବ– ଲେଖି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଦେଇଥିଲା।
ଏସବୁ କଥା ଧୀର ସ୍ବରରେ ଡାକ୍ତର ପଟ୍ଟନାୟକ ସୋମାର ଭାଇ ଭାଉଜଙ୍କୁ ବୁଝାଇଦେଲେ।ଭାଉଜ ଅଳି କରୁଥିଲେ—“ସୋମୁ ଆଖି ଖୋଲ।ସନ୍ତୋଷ ଏବେ ସ୍କୁଲ୍ ରେ ଥିବ।ତୁମେ ସ୍କୁଲ୍ ଗଲେ ପୁଣି ତା ଦେଖାପାଇବ।”କିନ୍ତୁ ସୋମା,ର ଗୋଟିଏ ଜିଦ୍–ସନ୍ତୋଷ ଆସିଲେ ହିଁ ମୁଁ ଆଖି ଖୋଲିବି।
ଡାକ୍ତର ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କିଛି ଇସାରା ଦେଲେ।ସୋମାକୁ ଆଖି ଖୋଲିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ।
ସୋମା ଆଖି ଖୋଲିଲା।ସନ୍ତୋଷ,ର ଫୁଲ ମାଳ ଦିଆହୋଇଥିବା ବନ୍ଧେଇ ଫଟୋଟିଏ ଧରି ଡାକ୍ତର ପଟ୍ଟନାୟକ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ।
“ସନ୍ତୋଷ”—-ସୋମା ଚିତ୍କାର କରିଉଠିଲା।ନା —ନା—-“ଛୁଆ ବାପାଟି ମୋର” କହି କଇଁ କଇଁ ହୋଇ ସୋମା କାନ୍ଦିଠିଲା।
🖌️🖌️🖌️🖌️🖌️🖌️
ପ୍ରଜ୍ଞାମୟୀ ଶ୍ରୀମତୀ ମମତା ଶତପଥୀ
ଗ୍ରନ୍ଥାଗାର ଅଧୀକ୍ଷକା ଡେରାବିଶ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ
କେନ୍ଦ୍ରାପଡା

 175 total views,  1 views today

6 thoughts on “ଆଖି — ଶ୍ରୀମତୀ ମମତା ଶତପଥୀ

  1. I must thank you for
    the efforts you’ve put in writing this website.
    I really hope to view
    the same high-grade content by you
    later on as well. In fact, your creative writing
    abilities has inspired me to get my own, personal blog now

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *