July 04, 2022
11 11 11 AM
କମ୍ଭୁ-କଟକ ରେ କୋଟି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ତ ନାୟକ–ପବିତ୍ର ବେହେରା
*ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ–ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା*
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ତପସ୍ୱିନୀ ଜେନା
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ନିର୍ମଳ ବାରିକ
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଚୁମକି ଦାସ
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସୁଧାଂଶୁ ଗିରି
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଜ୍ଞାନ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା
A spoon of tears —  Ratikanta Samal
A spoon of tears — Chinmayee Mohapatra
A spoon of tears — Sreekanta Panda
A spoon of tears — Dr.Satish C.Srivastava
A spoon of Tears — Shiw Shankar Shaw
A spoon of Tears — Pankajam Kottarath
A spoon of Tears — Bagawath Bhandari
A spoon of Tears — Afrose Saad
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା
Latest Post
କମ୍ଭୁ-କଟକ ରେ କୋଟି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ତ ନାୟକ–ପବିତ୍ର ବେହେରା *ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ–ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା* ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ତପସ୍ୱିନୀ ଜେନା ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ନିର୍ମଳ ବାରିକ ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଚୁମକି ଦାସ ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସୁଧାଂଶୁ ଗିରି ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଜ୍ଞାନ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ମୁକ୍ତିରାଣୀ ଦେବତା A spoon of tears —  Ratikanta Samal A spoon of tears — Chinmayee Mohapatra A spoon of tears — Sreekanta Panda A spoon of tears — Dr.Satish C.Srivastava A spoon of Tears — Shiw Shankar Shaw A spoon of Tears — Pankajam Kottarath A spoon of Tears — Bagawath Bhandari A spoon of Tears — Afrose Saad ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ବୁନ୍ଦାଏ ଲୁହ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା

*ମୋ ଅନୁଭୂତିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ–ସୁଭଦ୍ରା ପଟ୍ଟାୟତ*

*ମୋ ଅନୁଭୂତିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ*

ପ୍ରଥମତଃ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ମୁଁ ଛୋଟିଆ ଅଂଶଟେ ସାଜି ନିଜକୁ ଧନ୍ୟ ମଣୁଛି । ମୁଁ ଆଗରୁ ଅନେକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ରହିଛି । ସମସ୍ତ କବିତା ଆସରରେ ଭାଗ ନେଇଛି ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ମାନପତ୍ର ମଧ୍ୟ ପାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମ ମାନପତ୍ର ପାଇଥିଲି ସେତେବେଳେ ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ହେଇଥିଲି । ପରେ ବାରମ୍ବାର ମୁଁ ଆସରରେ ଭାଗନେଇ ମାନପତ୍ର ମାନ ପାଇଥିଲି, ଯାହା ମୋ ମନକୁ ଦୂର୍ବଳ କରୁଥିଲା । ଆପଣ ହୁଏତ ଏବେ ଭାବିପାରନ୍ତି ଯେ ମାନପତ୍ର ପାଇ ଖୁସି ହେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଁ ଦୁଃଖି ଓ ମନ ଦୂର୍ବଳ କାହିଁକି ହେଉଥିଲା ? ତାର ଉତ୍ତର ହେଉଛି – ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ବାରମ୍ବାର ମାନପତ୍ର ପାଇଲି ସେତେବେଳେ ନିଜେ ନିଜର ପ୍ରଶ୍ନରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଗଲି ଯେ- ସତରେ କଣ ମୁଁ ଏତେ ଭଲ ଲେଖୁଛି ? ସତରେ କଣ ମୋର କିଛି ଭୁଲ୍ ନାହିଁ ? ପରେ ଜାଣିଲି ସେମାନେ ଆମ କବିତା କି ଗଳ୍ପର ସମିକ୍ଷା କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଆମେ ଯାହା ଲେଖିଦେଲେ ମଧ୍ୟ ” ବାଃ ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦର, ଅତି ଚମତ୍କାର ” ଇତ୍ୟାଦି ମତାମତ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରିବାର ଦେଖିଲି ଯୋଉଁଟା କି ନାମକୁ ମାତ୍ର ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ନୁହେଁ । ବରଂ ନାମ ଯେମିତି କାମ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ସେମିତି ।
ସୂର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ସକଳ ଶକ୍ତିର ଆଧାର । ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯେମିତି ଉଦୟ ହେଲେ ଉଚ୍ଚ ନିଚ୍ଚ , ଧନୀ ଗରିବ ବାଛ ବିଚାର ନକରି ତାଙ୍କ କଅଁଳ କିରଣ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ବିଚ୍ଛୁରିତ କରିଥାନ୍ତି ଠିକ୍ ସେମିତି ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରିବାର ସମସ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଳେଇ ନେଇ ସାହିତ୍ୟ ଦୂନିଆରେ ହାତ ଧରି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।
ଆମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲେଖାରେ ଆମର ତ୍ରୁଟି ଦର୍ଶାଉଛନ୍ତି । ଏବଂ ନବ ସମ୍ଭାବନା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ନବ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଅଧିକ ସତର୍କ ଓ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ୱବାନ୍ କରାଇବା ପାଇଁ କେତେଜଣ ସୁଯୋଗ୍ୟ ମେଣ୍ଟରଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଆମ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ମେଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ସବୁବେଳେ ଚଳପ୍ରଚଳ ରହିଛନ୍ତି ।
ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ପ୍ରତିଭା ମାନଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ଦେଇ ସମ୍ମାନ ଜଣାଉଛନ୍ତି ।

ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ମୁଁ ହୃଦୟରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଉଛି ମୋର ଦାୟିତ୍ୱ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି ସାରଙ୍କୁ ଦେଇଥିବାରୁ । ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସାର୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ପ୍ରଭାତରେ ଆମ ମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ବଢ଼ିବା ପାଇଁ ଛୋଟ ଛୋଟ ପ୍ରେରଣା ଦାୟକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଆସୁଛନ୍ତି । ଯାହା ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜାଗ୍ରତ କରୁଛି । ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ହେଇଥିବାରୁ ଏଥିରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରେ ଆମେ ନିଜକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ପରିଚିତ କରିପାରୁଛୁ । ତେଣୁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ସମସ୍ତ କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ସଭାପତି ଓ ମେଣ୍ଟର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୁଁ ମୋର ହୃଦୟରୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ କରିବା ସହିତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ କାମନା ପୂର୍ବକ ମହାଦେବଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି ।
ଧନ୍ୟବାଦ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ

*ସୁଭଦ୍ରା ପଟ୍ଟାୟତ, ବାଲେଶ୍ବର*

 108 total views,  1 views today

6 thoughts on “*ମୋ ଅନୁଭୂତିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ–ସୁଭଦ୍ରା ପଟ୍ଟାୟତ*

  1. ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଉପସ୍ଥାପନା।
    ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମସ୍ତ କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ସଭାପତି ତଥା ଲେଖିକାଙ୍କୁ ମୁଁ ମୋର କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

seventy four − = sixty eight