May 21, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

*ମିଛ ସଂପର୍କ*

ମିଛ ସମ୍ପର୍କ

ମିଛ ସମ୍ପର୍କ

ଦିନ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସୁରଭୀ ଓ ଜ୍ୟୋତି ରଞ୍ଜନ ପରସ୍ପର ଆନନ୍ଦରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ଛାତ୍ର ଜୀବନର ସେହି ସ୍ୱପ୍ନିଳ ଦିନ ଗୁଡିକ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ । ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଯେଉଁଠି ଅନାବିଳ, ପ୍ରେମ ଯେଉଁଠି ଅପରିମେୟ ସେଠି ଧନୀ ଦରିଦ୍ର ବାଧା ଅତି ତୁଛ ଲାଗେ । ଉଚ୍ଚ, ନୀଚର ପ୍ରଭେଦ ନଥାଏ । ସୁରଭୀ ଜ୍ୟୋତି ଉଭୟଙ୍କ ହୃଦୟରରେ ପ୍ରଭାହିତ ସ୍ନେହ ମମତାର ସୂଜଳା ସ୍ରୋତସ୍ବିନୀ ସେହିଭଳି ଧନୀ ଦରିଦ୍ରର ତଫାତ ମାନୀ ନାହିଁ । ସ୍କୁଲ ଜୀବନରେ ଧନୀର ଅଲିଅଳି କନ୍ୟା ସୁରଭୀ ଓ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତାର କଷଘାତରେ ଜର୍ଜରିତ ଜ୍ୟୋତି ଏକ ଓ ଅଭିନ୍ନ । ସୁରଭୀ ଦେହରେ କଣ୍ଟା ଟିଏ ଗଳିଲେ ଜ୍ୟୋତି ଦେହରେ ଛୁଞ୍ଚିଟିଏ ପଶିଲା ପରି ମନେ ହୁଏ ସୁରଭୀ ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ଵଂଶର ଝିଅ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମନରେ ତାର ନଥିଲା ଗର୍ବ ଆଉ ଅହଂକାର । ହୃଦୟ ତାର ଥିଲା ଫୁଲ ପରି କୋମଳ । କେବେବି ଜ୍ୟୋତି ମନରେ କିଛି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ପରି ମନ ମଧ୍ୟରେ ଆଣିନାହିଁ । ଗରିବ ଘରର ପିଲା ଜ୍ୟୋତି ଅର୍ଥ ତାପାଇଁ ବାଧକ ସାଜିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେବେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିନାହିଁ । ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର ଜ୍ୟୋତି ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଅନେକ ସମୟରେ ସୁରଭୀ ପୁରଣ କରି ଥାଏ ।
କୁମାର ପୂର୍ଣମୀର ଚାନ୍ଦବନ୍ଧାକୁ ସୁରଭୀ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା ଜ୍ୟୋତିକୁ । ନାଲି ଟହ ଟହ ଫ୍ରକଟିକୁ ପିନ୍ଧି କୁଙ୍କୁମ, ଚନ୍ଦନ, କଳାରେ ସଜ ହୋଇ ଥିବା ସୁରଭୀ ଦେବୀ ଟିଏ ପରି ଦିଶୁଥିଲା । ଜ୍ୟୋତି ତାକୁ କହିଥିଲା ସତରେ ସୁରଭୀ ତୁ ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ଦିଶୁଛୁ ନାଲି ଓଠ ତଳେ ଥିବା କଳାଯାଇଟି ତୋତେ ବେଶ ମାନୁଛି । ଜ୍ୟୋତିର ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟରେ ଲାଜେଇ ଯାଇଥିଲା ସୁରଭି । ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଦୁହେଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କଲେଜରେ.
ପାଠ ପଢି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା ଖୁବ ମଧୁର ।


ପହିଲି ବସନ୍ତର ଫଲଗୁ ସୁରଭୀର କlଉଁରୀ ମନକୁ ସ୍ପର୍ଶି କରିଛି । ଅନ୍ତରରେ ତାର ଭରି ଯାଇଛି ଆନ୍ତରିକତା ଓ ଭଲ ପାଇବାର ଆନନ୍ଦ । ସେ ଏକ ସୁଦିନ କି ଦୁର୍ଦ୍ଦିନ ଏ ଯାଏ ତାର ମୀମାଂସା ହୋଇ ପାରିନି । ଶୀତୁଆ ଲଗନର ଏକ ମଧୁର ବେଳାରେ ଦୁହେଁ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ ସମୁଦ୍ରର ବେଳା ଭୂମିପରେ । ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କଲେଜରୁ ଆସିଥିବା ପିକନିକ୍ ପାର୍ଟିରେ । ଜ୍ୟୋତିକୁ ପାଖରେ ପାଇ ସୁରଭୀ ଅନେକ କିଛି ଭାବି ଚାଲିଥାଏ । ଏଇଟା ସୁରଭୀ ସହ ଜ୍ୟୋତିର ପ୍ରଥମ ଦେଖା ତାହା ନୁହେଁ ଅନେକ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦୁହେଁ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ନିକଟରେ ଦେଖିଆସୁଥିଲେ । ସାଗରର ବେଳା ଭୂମିରେ ଢେଉ ଗୁଡା ଆନନ୍ଦରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଛୁଇଁ ପୁଣି ଫେରିଯାଉ ଥିଲେ । ହୁଏତ ସେମାନେ ସ୍ୱାଗତ୍ ଜଣାଉ ଥିଲେ ଦୁଇ ନିରୀହ ଆତ୍ମାର ନୈସର୍ଗିକ ସତ୍ତାକୁ । ସେଦିନ ମମତାର ଡୋରୀରେ ପୁନରାବୃତ୍ତି ହିଁ ପରସ୍ପର କୁ ବାନ୍ଧି ଦେଇଥିଲା ଭଲ ପାଇବା ରୂପକ ଶକ୍ତ ଶିକୁଳୀରେ ।
ଏହିପରି ଦିନକୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ନିବିଡ଼ତର ହୋଇ ଥିଲା ପରସ୍ପରକୁ କଥା ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି ଚୀର ଦିନ ପାଇଁ ସାଥୀ ହୋଇ କାଟି ଦେବେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଜୀବନକୁ । ସମୟ କ୍ରମେ ଜ୍ୟୋତିର ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପରେ ସେ ଏକ ବଡ଼ ବେତନରେ ଚାକିରୀ ପାଇଛି । ସୁରଭୀର ପାଦ ତଳେ ଲାଗୁନଥାଏ । ଏତେ ଦିନ ପରେ ଭଗବାନ ତା କଥା ଶୁଣିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏତେବଡ ଖୁସି ସୁରଭୀର ବେଶି ଦିନ ରହିଲା ନାହିଁ ଜ୍ୟୋତିକୁ ଆମେରିକା ଯିବାକୁ ହେବ କିଛି ବର୍ଷପାଇଁ ଏ ସମ୍ବାଦ ପାଇ ସୁରଭୀର ମୁଣ୍ଡଟା ଘୁରେଇ ଦେଲା । ଜାଣି ଥିଲା ଯେଉଁ ମାନେ ଉଚ୍ଚ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ବିଦେଶ ଯାଆନ୍ତି ସେମାନେ ଫେରିଲା ବେଳେ
ସାଥିରେ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାମ୍ ଧରି ଫେରନ୍ତି । ଏହିପରି ଅନେକ କଥା ଭାବି ଚାଲିଥାଏ ସୁରଭୀ । ଆମେରିକାରେ ରହିବା ପରେ ଜ୍ୟୋତି ତାକୁ ତାର ପୂର୍ବ ଅଧିକାର ଦେବତ ? ସେଠାରେ କୌଣସି ଆଧୁନିକ ତରୁଣୀ ପ୍ରେମରେ ପଡି ତାକୁ ଭୂଲି ଜୀବନୀ ତ ! ଆମ ଭଲ ପାଇବା ମିଛସମ୍ପର୍କର ରୂପ ନେବନି ତ ? ଏହି ପରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସୁରଭୀର ମନକୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରୁଥିଲା ।
ଏତେ ବଡ଼ ଶୁଭ ଖବରଟା ଜଣାଇ ଦେବା ଲାଗି ଜ୍ୟୋତି ଧାଇଁଯାଇ ଥିଲା ସୁରଭୀ ନିକଟକୁ । ନୀରବ ନିସ୍ତଦ୍ଧ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ମଧ୍ୟରେ ବସିଥିଲା ଏକାକୀ ସୁରଭୀ । ଜ୍ୟୋତି ସୁରଭୀର ମନ ତଳର କଥାକୁ ବେଶ ବୁଝିପାରିଥିଲା । ହୃଦୟର କୋହକୁ ହୃଦୟରେ ଚାପି ଧରି ଜ୍ୟୋତିକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଇ ଥିଲା ସୁରଭୀ । ମାତ୍ର କେତୋଟି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ସୁରଭୀ ଫେରିଆସିବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲା ଜ୍ୟୋତି । ମଝିରେ ମଝିରେ ଫୋନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା ସୁରଭୀ । ଏଣିକି ଗୋଟିଏ ଦିନ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରି ଲାଗୁଥିଲା ସୁରଭୀକୁ । ସବୁବେଳେ ସୁରଭୀ ଅନ୍ୟମନସ୍କ ରହୁଥିଲା ସୁରଭୀ ଜ୍ୟୋତିର ସମସ୍ତ ଭଲ ପାଇବା ମୋ ପାଇଁ ମିଥ୍ୟାର ରୂପ ନେବନିତ ? ଏସମ୍ପର୍କ ଆମର ମିଛ ସମ୍ପର୍କ ହେବନିତ ? ସୁରଭୀ ଭୋକ ଶୋଷଭୂଲି ଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ଜ୍ୟୋତିର କେତେଖଣ୍ଡ ଚିଠି ପାଇଛି ତାପରେ ଫୋନର ସୁବିଧା ହେବା ପରେ କେତେ ଥର ଫୋନ ମଧ୍ୟ କରିଛି କଣ ହେଲା କେଜାଣି ଧୀରେ ଧୀରେ ସୁରଭୀକୁ ଫୋନ କରିବା କମିଗଲା ଜ୍ୟୋତିର । ହଠାତ୍ ଦିନେ ଫୋନ କଲ୍ ପାଇ ସୁରଭୀର ଆନନ୍ଦର ସୀମା ରହିଲା ନାହିଁ । ଏହି ନିକଟରେ ଜ୍ୟୋତି ଆମେରିକାରୁ ଫେରି ଆସୁଛି । ସୁରଭୀର ପାଦ ତଳେ ଲାଗୁନଥାଏ । ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନ ଠିକ ସମୟରେ ଏରୋ ଡ୍ରେମ ଫିଲଡରେ ପହଂଚି ଚାତକ ପରି ଚାହିଁ ରହିଥାଏ ଠିକ ସମୟରେ ବିମାନ ଅବତରଣକଲା ଜଣେ ପରେ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ଓଲ୍ଲାଇଲେ ବିମାନରୁ । ହଠାତ୍ ସୁରଭୀର ଆଖିପଡିଲା ଜ୍ୟୋତି ଉପରେ ଗୋଟିଏ ତରୁଣୀ ଯୁବତୀର ହାତ ଧରି ଉଲ୍ଲାଉ ଥିବାର । କୋହରେ ତାର ଅନ୍ତର ଭରିଗଲା । ସତରେ କଣ ତାର କଳ୍ପନା ବାସ୍ତବ ତାର ରୂପନେଲା । ଭାବି ନେଲା ଜ୍ୟୋତିର ସବୁ ସମ୍ପର୍କ ମିଛ ଥିଲା ବୋଲି । ତାର ଦୀର୍ଘଦିନର ଆଶାପାଣି ଫୋଟକା ପରି ମିଳେଇ ଗଲା । ତା ଜୀବନର ସବୁ ଆଶା ଆକାଂକ୍ଷା ନିମିଷକ ଭିତରେ ଧୂଳିସାତ ହୋଇଗଲା । ସେଠାରେ ସେ ଆଉ ବେଶି ସମୟ ରହି ପାରିଲାନି । ଏକ ମୁଁହା ହୋଇ ଫେରିଗଲା ତା ଘର ଆଡ଼େ । ଅଭିମାନ ଆଉ କ୍ରୋଧରେ ସୁରଭୀ କଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଏପଟେ ବିମାନ ନିକଟରେ ସୁରଭୀକୁ ନ ପାଇ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡିଥିଲା ଜ୍ୟୋତି ସେଠାରୁ ସେ ସିଧା ଆସିଥିଲା ସୁରଭୀ ନିକଟକୁ ଭାବିଥିଲା ସବୁ ସତକଥା ସୁରଭୀକୁ କହିଦେବ ହେଲେ ସେତେବେଳେକୁ ସବୁ ସରିଯାଇଥିଲା । ସମ୍ପର୍କର ମିଛ କଳଙ୍କ ବୋଳା ବିଶ୍ୱାସ ଘାତକ ଟିଏ ସାଜି ରହିଗଲା ସବୁଦିନେ ସୁରଭୀର ଅତୃପ୍ତଆତ୍ମl ନିକଟରେ…….

*ରୁକ୍ମଣୀ ସାହୁ , ଉଦଳା*

ଉପସଭାପତି ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ

Loading

2 thoughts on “*ମିଛ ସଂପର୍କ*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *