“”ଓଡ଼ିଆ ବାଣୀ ଭଣ୍ଡାର କୁ ନାରୀ କବି ମାନଙ୍କ ଅବଦାନ””



ନାରୀ ସର୍ବଦା ପୂଜନୀୟ।ତାର ଗୁଣ ଗାରିମାର ପରିକଳ୍ପନା ନାହିଁ। ପୁରାତନ ଯୁଗରୁ ଆରମ୍ଭକରି ଆଜିକା ଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରଚନା କରିଥିବା
ଗଳ୍ପ, ଉପନ୍ୟାସ, କବିତା ପ୍ରବୃତ୍ତି ଅନେକ ସାମାଜିକ ଚେତନାର ବାର୍ତ୍ତା କିଛି କମ ନୁହେଁ। ଅତୁଳନୀୟ
ପ୍ରେରଣା ଦାୟକ ଅଟେ।କେବେ ଅନୀଳ ସୁଷମା ର ପୁଳକିତ ମହକ ବିତରେ ତ ଆଉ କେବେ ଜର୍ଜରିତ ମାନସପଟରେ ଅଧିକାର ପାଇଁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉନଥିବା । ଶ୍ରେଷ୍ଠ କବି ନାରୀ ଟିଏ।

ସାରସ୍ବତ ଭଣ୍ଡାରରେ ନାରୀ କବିଙ୍କ ଲେଖା ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ଓ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ।

କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତଓଡିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଥମ ଔପନ୍ୟାସିକା । ତାଙ୍କ ରଚିତ ଭ୍ରାନ୍ତି,ନଅତୁଣ୍ଡୀ,କାଳୀ ବୋହୁ,ପରଶମଣି,ରଘୁ ଅରକ୍ଷିତ, ଅଞ୍ଜଳି, ଅର୍ଚ୍ଚନା ଅନ୍ୟତମ।ସେ ଜାତିପ୍ରଥା , ବାଲ୍ୟବିବାହ ଓ ମହିଳା ପ୍ରଭେଦ ଅଧିକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲେଖି ଥିଲେ।

ସରଳା ଦେବୀ-ଧୈର୍ଯ୍ୟଶାଳୀ, ଶୈବ୍ୟା , କଳ୍ପିତ ମୃତ୍ୟୁ ତାଙ୍କ ରଚିତ ଜାଗରଣ,ପଞ୍ଚ ପ୍ରଦୀପ, ବୀର ରମଣୀ,ସତଧର୍ମ,ନାରୀରଦାବୀ ,ଅଳକା, ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ୟତମ। ନାରୀର ଆଇନ ଗତ ଅଧିକାର ,
ସମାଜକୁ ଜାଗରଣ କରିବା ଦିଗରେ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ଅଗ୍ରନ୍ୟ ଅଟେ।

ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀ-ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଜଣେ ଲୋଖିକା ଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶାର ଲ୍ୟେହମାନବୀ ଭାବେ ପରିଚିତ ତାଙ୍କ ରଚିତ ଗଳ୍ପ ଅନାଥ,ସପ୍ତଦଶୀ, ଉପନ୍ୟାସ ଟିକି ସୁନା ହଜିଗଳା ଆଦି ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ।

ରମା ଦେବୀସ୍ବାଧିନଚେତନା ଜାଗରଣ ର ବାର୍ତ୍ତା ବହ କବି ।ତାଙ୍କ ରଚିତ ସେଦିନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ,ସୁଦୂର ସଙ୍ଗୀତ,ଯୁଗରୁ କଳ୍ପ ଅନ୍ୟତମ।

ଶୈଳବାଳା ମହାନ୍ତି-ଙ୍କ କ୍ଷୁଦ୍ର କାବ୍ୟ,
ଆମ ବଉଳ, ଇତ୍ୟାଦି। ଦେଶ ପ୍ରେମହିତ ଉତ୍ସାହନ ମୁଳକ କାବ୍ୟ କବିତା ରଚିତ।

ଶକୁନ୍ତଳା ଦେବୀ-ଚୈତ ଅବିନାଶୀ, କାଚ ଝୁଲଣା , ଅନ୍ୟତମ। ପ୍ରେରଣା ଦାୟକ ଅଟେ।

ବୀଣାପାଣି ମହାନ୍ତି-ଓଡିଆ ସାହିତ୍ୟ ରେ ପାଟଦେଇ ନାମରେ ପରିଚିତ।
ପ୍ରଖ୍ୟାତ କଥାଶିଳ୍ପୀ ଏବଂ ବିଶିଷ୍ଟ ଗାଳ୍ପିକା ତାଙ୍କ ରଚିତ ନାଉଗଛ, ଅଶ୍ରୁ ଅନଳ, ଶକୁନିର ଛକା, କସ୍ତୁରୀ ମୃଗ, ସବୁଜ ଅରଣ୍ୟ , ଖେଳ ଚାଳିଛି ଉପନ୍ୟାସ,କାଳାନ୍ତର କୁନ୍ତୀ କୁନ୍ତଳା ଶକୁନ୍ତଳା ଆଦି ଶ୍ରେଷ୍ଠ।

ମନୋରମାବିଶ୍ଵାଳମ‌ହାପାତ୍ର-କିଶଳୟ,ଫୁଳଫୁଟା ମୁହୂର୍ତ୍ତ,ଏକଳା ନଈର ଗୀତ ବେଶ ଭାବସ୍ବଶୀ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ।

ସୁଲୋଚନା ଦାସ-ଓଡିଶାର କଳା ଓ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରକୃତି,ଆମ ସଂସ୍କୃତିକ ଚେତନା ଇତ୍ୟାଦି ତାଙ୍କ ରଚିତ। ଓଡ଼ିଶାର କଳା ସଂସ୍କୃତି ପରମ୍ପରା ର ଅଲୋକିକ ଐତିହ୍ୟ ପ୍ରତିଭାର ଜୀବନ୍ତ ଦର୍ଶନ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ।

ପ୍ରତିଭା ରାୟଗଙ୍ଗଶିଉଳୀ, ଅସମାପ୍ତ, ଷଷ୍ଠ ସତୀ, ଯାଜ୍ଞସେନୀ ରଚିତ । ନୂତନ ପ୍ରଭାତର କରୁଣୀମା
ର ଧାରା କଲମ ମାଧ୍ୟମରେ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିପାରିଥିବା ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ନାରୀ କବି।

ମାତୃ ରୂପେଣୀ ଦୁର୍ଗା ଙ୍କ ଯେପରି ରୂପ ନାରୀ ମାଁ ,ଜାଜା, ଭଗିନୀ ଭାବରେ ବିବେଚିତ। ଓଡ଼ିଆ ରେ ନାରୀ କବିଙ୍କ ସାରସ୍ବତ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରମ୍ପରା , କୁ ନେଇ ଜାଗରଣ ସଂଶକ୍ତି କରଣ , ସତସତିକା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରଚନା କରିଥିବା କାବ୍ୟ କବିତା ଗଳ୍ପ ବେଶ୍ ଚମତ୍କାର।
ଦେଶ ପାଇଁ ମମତା,ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ ତାଙ୍କର ଲେଖନୀ ରୁ ଜଣାଯାଏ ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇଁ ଜାଗରଣ
ସବୁ ଠୁଁ ବଡ଼ ନିଜ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢି ପାରୁଥିବା ପ୍ରେରଣା ଉତ୍ସ ତାଙ୍କ ସୁଜନୀର ବାର୍ତ୍ତା।

ଅବଳା ଦୁବଳା ଭାବୁଥିବା ସମାଜରେ ନିଜ ଅନ୍ତଃସ୍ବର ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢେ଼ଇ କରିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏକ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ କାହା
ଆଶିର୍ବାଦ ର ବାତ୍ତାବହ ପ୍ରେରଣା ସମୁଦାୟ ଶକ୍ତି ରୂପେଣୀ ସେନା ବାହିନୀ।ତାଙ୍କ ଅପରିକଳ୍ପନା ବାସ୍ତବ ବାଦି ସମାଜ ଉପକାରୀ ଲେଖା ।
ଚିର ସ୍ମରଣୀୟ ଇତିହାସେ ରହୁ।।



ସରସ୍ବତୀ ସାଲିମା
ସମ୍ବଲପୁର
ରେଙ୍ଗାଲି
୭୬୮୨୧୨

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *