April 22, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

ପଢନ୍ତୁ ସଂଯୁକ୍ତା ସାହୁଙ୍କ ଗଳ୍ପ -ଅନୁଭୁତିରେ ଜଗନ୍ନାଥ

ଅନୁଭୁତିରେ ଜଗନ୍ନାଥ
~~~~~~~~~~
ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଭାବ ବିନୋଦିଆ ,ଭାବର ଠାକୁର । ସିଏ ଜାତିଭେଦ ଠାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵରେ ,ସେ ନିର୍ଗୁଣ,ସିଏ ନିର୍ବିକାର ।ସର୍ବ ଦେବଦେବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ମାତ୍ର ଲୌକିକ ଦେବତା ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ।ସିଏ କରୁଣାର ଅବତାର । ସେଇ କରୁଣାରୁ କାଣିଚାଏ ପାଇବାପାଇଁ ନିଜକୁ ସମର୍ପି ଦେବାପାଇଁ ସେଇ ବିଶ୍ୱନିୟନ୍ତାଙ୍କ ଚରଣ ପାଖକୁ ଆମେ ପାଗଳ ପରି ଧାଇଁ ଯାଉ । ମୁଁ ବହୁତ ଥର ସେଇ କାଳିଆ ଠାକୁର ଚକାନୟନକୁ ଟିକେ ଆଖି ପୂରାଇ ଦେଖିବାକୁ,ଆଉ ମୋ ଗୁହାରୀ ଜଣାଇବାକୁ ପୁରୀ ଯାଇଛି । ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଯାଏ । ଏମତି ଅନୁଭବ ବହୁତ ଅଛି । ହେଲେ ସେ ପରା ହଟିଆ ଠାକୁର,ହଟ ନ ଦେଖେଇଲେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର କଣ ତୁମକୁ ଦେଖାଦେବେ ?ସେଇଥିପାଇଁ କଥାରେ ଅଛି,କଷ୍ଟ କଲେ କୁଷ୍ଣଙ୍କୁ ପାଇବ । ଗୋଟିଏ ଅନୁଭୂତି କହୁଛି । କେତେ ବର୍ଷ କଥା ହେବ ପ୍ରାୟ ମନେ ନାହିଁ । ମୁଁ ଆଉ ମୋ Mr. ପୁରୀ ଯାଇଥାଉ । ସେତେବେଳେ ଏବେ ଭଳି ଭିଡ଼ ନ ଥାଏ । ଆରାମରେ ଯାଇ ଦର୍ଶନ କରି ହେଉଥିଲା ଆଉ ସେଇ ଭିତର କାଠ ର ଟିକିଏ ପଛକୁ ଚାହିଁଲେ ବସି ହେଉଥିଲା ,ଯେଉଁଠି ହୁଣ୍ଡି ବାକ୍ସ ଅଛି । ଆମେ ଦୁଇଜଣ ସେଠି ବହୁତ ସମୟ ବସିରହି ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥାଉ । ମୁଁ ମନେ ମନେ ଭାବୁଥାଏ ,ସେଇ ରତ୍ନ ସିଂହାସନ ପାଖକୁ କେମିତି ଯାଆନ୍ତି,ଆଉ କାଳିଆକୁ ଟିକିଏ ପାଖରେ ଦେଖନ୍ତି । ସେଇ ସିଂହାସନକୁ ଛୁଅଂନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପାଦ ତଳୁ ଛଡା ଫୁଲଟିଏ ଆଣିବାକୁ ଭାରି ଇଛା ହେଉଥାଏ । ମନେ ମନେ ଡାକୁଥାଏ,ହେ ଠାକୁରେ ମୋ ଆଶା ଟିକିଏ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତ ନାହିଁ । ସତରେ କି ବିଚିତ୍ର ସେ ଅନୁଭୂତି । ଠିକ ସେଇ ସମୟରେ ଘୋଷଣା ହେଲା ଯେ ,ଯିଏ ଭିତରକୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯିବେ,ସିଏ ଟିକଟ କାଟି ଧାଡି ବାନ୍ଧି ଠିଆ ହୁଅ ।ବାବୁ ଆମର ଗଲେ ଟିକଟ କାଟିବାକୁ
ସେଠି ମନାକଲେ ଆଉ ଟିକଟ ନାହିଁ । ମନ ଭାରି ଦୁଃଖ ଲାଗୁଥାଏ । ମନେ ମନେ କହୁଥାଏ ତୋତେ ଦେଖିବି ପୁଣି ପଇସା ଦେଇ । ୟାଙ୍କୁ ସେଇଆ କହିଲି ,ସିଏ ଟିକିଏ ବିରକ୍ତ ହୋଇ କହିଲେ ସମସ୍ତେ ତ ପଇସା ଦେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ,ତୁ କଣ ଏମିତି କହିଛୁ । ପୁଣି ବାବୁ ଗଲେ ଆଉଥରେ ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟରକୁ । କହିଲେ ,ଦେଖ ଯଦି ଦୁଇଟା ଟିକେଟ ଅଛି,ଦିଅ ଆମେ ଦର୍ଶନ କରିବୁ । ଜଣେ ସେଠି ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ,କହିଲେ ଚେଷ୍ଟା କର ତାଙ୍କୁ ଦୁଇଟା ଟିକେଟ ଦେବାକୁ । ସିଏ ତାଙ୍କର ଚିହ୍ନା ପରିଚୟ ଥିଲା କି କଣ ,କି ଠାକୁରଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ହେଲା ବୋଧହୁଏ ଆମକୁ ଦୁଇଟା ଟିକେଟ ଦେଲେ । ଓଃ କି ଆନନ୍ଦରେ ବିଭୋର ହୋଇଗଲି,ସତରେ ମୁ ତୋ ପାଖକୁ ଯିବି କାଳିଆ,ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବି ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ନ ଥାଏ ।ଯାହାହେଉ ଧାଡିରେ କେତେ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କଲାପରେ ଆମ ପାଳି ପଡିଲା ଭିତରକୁ ଯିବାପାଇଁ ।ତାକୁ ଦେଖିବାପାଇଁ ମୋ ଆଖିରେ ଆଉ କିଛି ଦେଖାଯାଉ ନଥାଏ। ଲୁହ ଭର୍ତ୍ତି ଆଖିରେ ତୋତେ କେମିତି ଦେଖିବି । କିନ୍ତୁ ମୋର ସବୁ ଆଶା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା । ତାଙ୍କ ସିଂହାସନ ଛୁଇଁଲି,ସିଂହାସନ ଚାରିପାଖରେ ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କଲି,ଆଉ ଆଶୀର୍ବାଦ ଫୁଲ ବି ଆଣିଲି । ସେଥିପାଇଁ ମୋ ଶରୀରକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ସେଇ ଭିଡାଭିଡ଼ିରେ । କିନ୍ତୁ ସେଇ ବାଙ୍କଚାହାଣୀ କାଳିଆକୁ ଦୁର୍ଲ୍ଲଭ ଦର୍ଶନ କରି ମୋ କଷ୍ଟ ଲାଘବ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପୁଣି ବି ଆଉ ଗୋଟେ ବର୍ଷ ସେଇ ଭିତରେ ଯାଇ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲି । ତାକୁ ଯେତେ ଦେଖିଲେ ବି ଯେମିତି ଲାଗେ ,ଆହୁରି କିଛି ଅପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଗଲାକି ?

ସେ ତ ଭାବ ବିନୋଦିଆ କଳା ଠାକୁର
ତାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ଭାରି କାଠିକର ।

ସଂଯୁକ୍ତା ସାହୁ
ରାହାମା
ଜଗତସିଂହପୁର

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *