April 19, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

ପଢନ୍ତୁ ଶିବପ୍ରସାଦ ସାହୁଙ୍କ ଗଳ୍ପ ଅନୁଭୂତି ରେ ଜଗନ୍ନାଥ

ଜଗତର ନାଥ ଜଗନ୍ନାଥ ରହସ୍ୟମୟ ଓ ଲୀଳାମୟ ଠାକୁର ରୂପେ ସାରା ଜଗତରେ ପରିଚିତ।ମୋ ମାମୁଁ ଘର ପୁରୀ ହୋଇଥିବାରୁ ବୋଉ ଜଗନ୍ନାଥ ଙ୍କ ଭକ୍ତ ଥିଲା।ପିଲାଟି ବେଳରୁ ମୁଁ ଦେଖୁଥିଲି ମୋ ବୋଉ ମାମୁଁ କିମ୍ବା ମାଉସୀ ଘରକୁ ଚିଠି ଲେଖିଵା ସମୟରେ ଉପରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଲେଖିଥାଏ। ସେବେଠାରୁ ହିଁ ମୁଁ ଜଗନ୍ନାଥ ଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲି। ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଆମକୁ ଵହୁ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ସେଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ ଲେଖୁଛି ।
୨୦୧୬ ମସିହାର କଥା । ‌ଆମର ଘରଟି ଏକ ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଥିଲା। ରାସ୍ତାଟି କଂକ୍ରିଟ୍ ହୋଇଯିବାରୁ ଆମ ଘର ଟି ନୀଚ୍ଚା ହୋଇଯିବାରୁ ରାସ୍ତାର ସବୁ ପାଣି ଆମ ଘର ଭିତରେ ଆସି ଜମା ହୋଇ ରହିଲା। ତେଣୁ ପୁରୁଣା ଘର ଭାଙ୍ଗି ନୂଆ ଘର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲି। ଯେଉଁ ଦିନ ପୁରୁଣା ଘରର ରାସ୍ତା ପାଖ କାନ୍ଥ ଭଙ୍ଗା ଗଲା ଘରଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖୋଲା ହୋଇଗଲା।ତାକୁ ଏକ ବଡ଼ ପାଲ ଦ୍ଵାରା ଆବୃତ କରାଗଲା, କିନ୍ତୁ ଚୋରି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିଲା। ବୋଉ ଅପରାହ୍ନ ରେ ଜଗନ୍ନାଥ ଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଣାମ କରି ଘରକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିବେଦନ କଲା। ହଠାତ୍ ଦେଖାଗଲା ସନ୍ଧ୍ୟା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ବିରାଟ କଳା କୁକୁର ପାଲଟି ର ଅଳ୍ପ ଫାଙ୍କ ବାଟେ ଆସି ବଡବାପା ଙ୍କ ଛାତ ଉପରେ ଵସିରହି ବାହାର କୁ ଚାହିଁ ରହିଲା।ତାକୁ ଯେତେ ତଡ଼ିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଜମା ଗଲା ନାହିଁ । ସକାଳ ହେବା ମାତ୍ରେ ସେ ଚାଲିଯାଏ। ପୁଣି ସନ୍ଧ୍ୟା ରେ ଫେରି ଆସେ। ତାକୁ ଯାହା ଖାଇବାକୁ ଦେଲେ ସେ କିଛି ଖାଏ ନାହିଁ । ତାକୁ ଦିନ ବେଳେ ସବୁଆଡେ ଖୋଜିଲେ ଵି କେଉଁଠି ପାଏ ନାହିଁ । ଏହିପରି ଭାବରେ ଘରର ନୂଆ କାନ୍ଥ ଉଠିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୁକୁର ଟି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆସେ ଓ ସକାଳେ ଚାଲିଯାଏ।ନୂଆ କାନ୍ଥ ଉଠିବା ପରେ କୁକୁର ଟି କୁଆଡେ଼ ଚାଲିଗଲା ଯେ ଆଉ ଆସିନି।ଏହି ସମୟରେ ମୁଁ ତାକୁ ପାଖାପାଖି ବହୁତ ଖୋଜିଛି, କିନ୍ତୁ ଏ କେଉଁଠି ପାଇନି। ଏହିପରି ଭାବେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।
*************************
ଶିବ ପ୍ରସାଦ ସାହୁ
ଗୋପିନାଥପୁର ସାହି
ଚାନ୍ଦପୁର, ନୟାଗଡ଼
ମୋ -୯୬୯୨୩୭୪୬୫୯

Loading

One thought on “ପଢନ୍ତୁ ଶିବପ୍ରସାଦ ସାହୁଙ୍କ ଗଳ୍ପ ଅନୁଭୂତି ରେ ଜଗନ୍ନାଥ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *