May 22, 2022
11 11 11 AM
“କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା” କବି- ପବିତ୍ର ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର
ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର
ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ
ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର
ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ
କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ
ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ
ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ
ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
ଶେଷ ସ୍ପର୍ଶ — ଅରୁଣ କୁମାର ମହାପାତ୍ର
ଲୁହ — ରଶ୍ମୀବାଳା ଶତପଥୀ
Latest Post
“କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା” କବି- ପବିତ୍ର ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ଶେଷ ସ୍ପର୍ଶ — ଅରୁଣ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଲୁହ — ରଶ୍ମୀବାଳା ଶତପଥୀ

ପଢନ୍ତୁ ରମାକାନ୍ତ ସିଂହ ସାହାଣୀ ଙ୍କ ଗଳ୍ପ ଅନୁଭୂତିରେ ପ୍ରଭୂ ଜଗନ୍ନାଥ ଦର୍ଶନ

 ବିଷୟ – ଅନୁଭୂତିରେ ପ୍ରଭୂ ଜଗନ୍ନାଥ ଦର୍ଶନ

ସେ ଦିନ ଥିଲା ଜୁନ୍ ତିରିଶ ତାରିଖ।ହିରାଖଣ୍ଡ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରେ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ ଆନନ୍ଦ ସହ ଗତ ଦିନ ସନ୍ଧ୍ଯା ପାଞ୍ଚଟାରେ ଭବାନୀପାଟଣା ଷ୍ଟେସନରୁ ଚଢି ଭୂବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୂଖେ ଏକ ସାରସ୍ୱତ ସଭାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଯାଉଥିଲୁ।ଠିକ୍ ସକାଳ ପାଞ୍ଚଟା ସମୟ। ଚିଲିକା ଷ୍ଟେସନ୍ ପାର ହଉ ହଉ ଏକ ଫୋନ କଲ ଆସିଲା,କୌଣସି କାରଣ ବସତଃ ସଭାକାର୍ଯ୍ଯଟିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଗଲା ବୋଲି।ଶୁଣିଲା କ୍ଷଣି ମନ ଭିତରେ ଗୋଟେ ଅଶାନ୍ତିର ବାତା ବରଣ ସୃଷ୍ଟିହେଲା।ପାଖରେ ଜଣେ ବ୍ଯକ୍ତି ବସିଥିଲେ।ସେ ଆମ ଦୁହିଁଙ୍କର ଭାବ ବିହ୍ୱଳିତକୁ ଦେଖି ହଠାତ୍ ପଚାଲିଲେ କଣ ହେଇଛି ? ଆନନ୍ଦ ବନ୍ଧୁ କହିଲେ ଏମିତି ସେମିତି କଥା ଏବେ ଆମେ କଣ କରିବୁ। ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଲେ ତମେମାନେ ଆସିଛ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ପଲେଇଯାଅ ବୁଲି ଆସିବ।ଆନନ୍ଦ ମତେ ପଚାରିଲେ କଉଁଠିକି ଯିବା,ମୁଁ କହିଲି ବହୁ ଦିନରୁ ଚକା ଅଖିକୁ ଦେଖିବାକୁ ମନ ଚାହୁଥିଲା ଯଦି ତାଙ୍କ କରୁଣା ଅଛି ତେବେ ଏସୁଯୋଗକୁ ହାତ ଛଡା କରିବାନି। ସେତେବେଳେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥାଉ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଷ୍ଟେସନରେ।ସେଠାରେ ଓହ୍ଲାଇ ଅନୁଗୁଳ ପୁରି ପାସେଞ୍ଜରରେ ଚଢି ଦୁହେଁ ମିଶି ପୁରି ଗଲୁ। ବାଟରେ ଗଲା ସମୟରେ ଆଖିରେ ଦୃଶ୍ୟାୟିତ ହେଉଥିଲା ଫନି ତାଣ୍ଡବଲୀଳା ରଚିଥିବାର କରୁଣଦୃଶ୍ୟ।ଚାରିଆଡେ ହାହାକାରର ଚିତ୍ର।ଜୀବନଯାତ୍ରାର ତେଇଶ ବର୍ଷପରେ କାଳିଆ ସାଆନ୍ତକୁ ଦେଖିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ମନକୁ ଅନ୍ଦୋଳିତ କରୁଥାଏ। ସମୟ ସକାଳ ଆଠଟା,ପହଞ୍ଚିଲୁ ପୁରି ଷ୍ଟେସନରେ।ମୁଁ ଯେତିକି ଯେତିକି ପାଖକୁ ପାଖକୁ ହେଉଥାଏ ସେତିକି ସେତିକି ମୋର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ କାହିଁକି କେଜାଣି।ଷ୍ଟେସନରୁ ଏକ ଟ୍ଯାକ୍ସି ଭଡା କରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅଭିମୂଖେ ଚାଲିଲୁ।ଯେତେବେଳେ ସେବିଶ୍ୱବିହାରୀଙ୍କ ବଡଦେଉଳର ପତିତପାବନ ବାନାକୁ ଏନେତ୍ର ଦେଖିଦେଇଛି ସେତେବେଳେ ଏଶରୀରରେ ଏକ ଅଲୌକିକ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେଇଛି।ଦେହସାରା ଶିତ୍କାର ହୋଇଉଠୁଛି।ଆଉ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପୁରା ଦୃଶ୍ଯ ହେବା ମାତ୍ରେ ମୋ ନୟନ ଯୁଗଳୁ ଥପ୍ ଥପ୍ ହୋଇଥିପି ପଡୁଥାଏ ଲୁହଗୁଡାକ।ସେତେବେଳେ ମୋର ମନେ ପଡିଯାଉଥାଏ ଭକ୍ତ ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ଯ,ସାଲବେଗ, ଦାସିଆ ବାଉରି, ବନ୍ଧୁ ମହାନ୍ତି ଆଦିଙ୍କର ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ଭକ୍ତି ଭାବନାର କଥା।ଏଥିରୁ ଅନୁମିତ ହୁଏ ଭକ୍ତ ଆଉ ଭଗବାନଙ୍କର ଭକ୍ତି ଭାବନାର ବନ୍ଧନ ସେତୁକୁ। ଯଦି ସେ ନୀଳାମୟ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ଅସମ୍ଭବ ମଧ୍ଯ ସମ୍ଭବତାର ରୂପନିଏ, ଯାହା ମୋ ଅନେକ ଦିନର ସ୍ୱପ୍ନ ପୁରଣ ହୋଇପାରିଥିଲା।

ନାମ – ରମାକାନ୍ତ ସିଂ ସାହାଣୀ, ଗ୍ରାମ – ଯୁଯୁରାଙ୍ଗ , ପୋ – ଗୋକୁଳେଶ୍ୱର , ବ୍ଲକ୍ – କେସିଙ୍ଗା , ଜିଲ୍ଲା – କଳାହାଣ୍ଡି

 517 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published.

+ 7 = 17