April 22, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

ପଢନ୍ତୁ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଙ୍କ ଗଳ୍ପ ଅନୁଭୂତିରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ

ଅନୁଭୂତିରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ

ସେ ତ ଭାବ ବିନୋଦିଆ l ଭକ୍ତର ଗାଳି ତା ପାଇଁ ତାଳି l ଭକ୍ତ ଅଇଁଠା ଭକ୍ତ ଗୋଇଠା ଭକ୍ତର ମାଡ଼ ଏତେ ସବୁ ପରେ ବି ଭକ୍ତ ତାର ଅତି ନିଜର l

ଭକ୍ତ ଯେଉଁଠି ଯେତେବେଳେ ଯେଉଁପରି ଭାବରେ ଡାକେ ଭାବ ରଂକୁଣା ହେଇ
ଦଉଡି ଯାଏ ସେ ସ୍ୱର୍ଗ ସୁଖକୁ ପଛରେ ପକେଇ l ଭକ୍ତର ଭକ୍ତିରେ ବନ୍ଧା ପଡି ସେ ବୈକୁଣ୍ଠକୁ ବି ଅନାଦର କରିପାରେ l ସତରେ ସେ ହିଁ କେବଳ ସେ ତାର ବିକଳ୍ପ ହିଁ ନାହିଁ l ନିଜେ ତ ସେ ଏକ ଅନୁଭବ l ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପ୍ରତି ନିଶ୍ୱାସରେ ଯଦି ବିଶ୍ୱାସ ଥାଏ ତାହାଲେ ସେଇ ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ପାଲଟି ଯାଏ ଅନୁଭୂତି l ଆଉ ଭକ୍ତ ଟେକି ଦିଏ ହାତ ଦୁଇଟି ସେ ଅଧାଗଢା ବିଶ୍ୱ ନିୟନ୍ତା ପାଖରେ l

ଆଜି ବି ମନେ ଅଛି ମୋର ସେଦିନ କଥା l 2017 ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ମାସ l ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ପଦ୍ମ ବେଶର ସମୟ l ଆମେ ସପରିବାର ଠାକୁର ଅଭିରାମ ପରମହଂସଙ୍କ ଆଶ୍ରିତ l ମାଘ ତ୍ରିବେଣୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଠାକୁରଙ୍କର ଜନ୍ମୋତ୍ସବ l ଏହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ପଦ୍ମ ବେଶର ସମୟ l ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆମେ ଯାଉ l ସେ ବର୍ଷ କିନ୍ତୁ ବାପାଙ୍କର ଦେହ ବହୁତ ଖରାପ ଥିଲା l ବାପା ଛୁଟିରେ ଥିଲେ
ଘରେ l ଅଳ୍ପ ବହୁତ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ବି ଥିଲା l ତା ସହିତ ବାପାଙ୍କୁ ବି ଏମିତି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଛାଡି ଯିବା ପାଇଁ ମା ରାଜି ହେଲେନି l ଯଦି ଓ ମୁଁ ଆଗରୁ ଅନେକ ଥର ପୁରୀ ଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଏକା କେବେ ଯାଇ ନାହିଁ l ତଥାପି ମନରେ ସାହାସ ବାନ୍ଧିଲେ ଜଣେ ଫେସବୁକ ବନ୍ଧୁ, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ସେବାୟତ ପାରିବାରର l ଘରେ ପଇସା ପତ୍ର ନ ମାଗି ବାହାରିଲି କାଳେ ପଇସା ମାଗିଲେ ଯିବା ଉପରେ କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିବ l ସମ୍ବଳ ଥିଲା ସିଟି ସମୟରେ ହଷ୍ଟେଲରେ ଥିଲା ବେଳେ ବଞ୍ଚିଥିବା ବଳକା ପକେଟ ମନି 450ଟଙ୍କା l କିନ୍ତୁ ଘରୁ ବାହାରିବା ସମୟରେ ବାପା ଜୋର କରି ଆଉ 500ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ l ଘରଠୁଁ ବସଟାଣ୍ଡ ଆସିବା ରାସ୍ତାରେ ହଟାତ ମୋ କକା ଦେଖା ହେଲେ ଆଉ ସେ ପୁରୀ ଯିବା କଥା ଶୁଣି ମୋତେ 300ଟଙ୍କା ଦେଲେ l ଆଉ ପଇସାର ଡର ରହିଲାନି l ୟା ଭିତରେ ଆଉ ଏକ କଥା ହେଉଛି ପଦ୍ମ ବେଶ ସମୟରେ ଆମେ ଯେତେବେଳେ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଯାଉ ସାଥିରେ ପଦ୍ମଫୁଲ ନହେଲେ ପଦ୍ମ ମାଳ ନେଇକି ଯାଉ l ସେ ସମୟରେ କାକର ପଡୁଥିବାରୁ ପଦ୍ମଫୁଲ ବହୁତ କମ ଫୁଟେ l ତେଣୁ ଆମେ ଗାଁର ଫୁଲ ଦୋକାନୀକୁ ଆଗରୁ କହି ରଖିଥାଉ l କିନ୍ତୁ ମୁଁ ହଟାତ ବାହାରିଥିବାରୁ ସେ ସୁବିଧା ହେଇ ନଥାଏ l କିନ୍ତୁ ପଇସା ଦେଖିଲା ପରେ ଆଉ ସେ ଡର ବି ରହିଲାନି ଭାବିଲି ରାସ୍ତାରେ ନହେଲେ ପୁରୀରୁ କିଣି ନେବି l ଯାହା ହେଉ ରାତି ବସରେ ମୁଁ ପୁରୀ ଗଲି l

ସକାଳେ ପୁରୀରେ ପହଂଚିଲି l ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସ୍ନେହ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଲା ଯେ ଲାଗିଲାନି ଯେ ମୁଁ ଏକା ପୁରୀ ଯାଇଛି ବୋଲି l ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ସେ ଆତିଥ୍ୟ କରିଥିଲେ l ଏବେ ବି ପୁରୀ ଗଲେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ନିହାତି ଦେଖାକରେ l ତା ପରେ ଆସିଲା ଦର୍ଶନ ସମୟ l

ଦର୍ଶନକୁ ଗଲି ମୁଁ ସାଥିରେ ପଦ୍ମଫୁଲ ନେବା କଥା କିନ୍ତୁ ସେଦିନ ମୁଁ ପୂରା ଦୁଇ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଚାଲି ସବୁ ଫୁଲ ଦୋକାନ ବୁଲିଛି ହେଲେ କୋଉଠି ପାଇଲିନି ପଦ୍ମଫୁଲ l ମୋ ସାଙ୍ଗ ବି ବାଇକରେ ବହୁତ ଜାଗା ବୁଲିଲେ କିନ୍ତୁ ପଦ୍ମଫୁଲ ମିଳିଲା ନାହିଁ l ବହୁତ ଦୋକାନୀ କହିଲେ କି କାଲି ସରି ଯାଇଛି l ଭାବିଲି ବିନା ପଦ୍ମଫୁଲରେ ଦର୍ଶନ କରିବିନି l କିନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ପଦ୍ମଫୁଲ ନ ହେଲା ନାହିଁ ଠାକୁର ତ ପଦ୍ମବେଶ ହେଇଛନ୍ତି ଦର୍ଶନ କରିଲେ ଅସୁବିଧା କଣ l

ମନରେ ଦୁଃଖ ଥିଲେ ବି ତାଙ୍କ କଥାକୁ ଅଡ଼େଇ ନ ପାରି ଗଲି l ମୋତେ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯିବା ପାଇଁ କହି ସେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ସେବାୟତ ଭାଇଙ୍କ ସହ କଥା ହେଉଥାନ୍ତି l ଠିକ ସାତ ପାହାଚ ପାଖରେ ଜଣେ ବୟସ୍କ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ଥରି ଥରି ଛିଡା ହେଇଥାନ୍ତି ହାତରେ ଥାଏ ତିନୋଟି ପଦ୍ମମାଳ l ମନରେ ଇଚ୍ଛା ହେଲା ସେଥିରୁ ଗୋଟେ ଫୁଲ ତାଙ୍କୁ ମାଗିବି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ମାଗିବା ଆଗରୁ ସେ ମୋତେ ତାଙ୍କ ଆଡୁ କହିଲେ ବାବାରେ ଭିତରେ ବହୁତ ଭିଡ଼ ମୁଁ ପଶି ପାରିଲିନି l ଏ ପଦ୍ମମାଳ ଟିକେ ଜଗାକୁ ଦେଇଦେବୁ l ମୁଁ ସେତେବେଳେ ପୂରା ଅବାକ l କଣ ବା ଉତ୍ତର ଦେବି l ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ କଣ ସତରେ ଅନ୍ତର କଥା ଶୁଣିଲେ ମୁଁ ପୂରା ବ୍ୟସ୍ତରେ ତାଙ୍କ ହାତରୁ ମାଳ ତିନୋଟି ଭିଡି ନେଲି କାଳେ ସେ ଆଉ କାହାକୁ ଦେଇଦେବେ l କିନ୍ତୁ ଭିତରକୁ ଯାଇ ଦେଖିଲି ଯେ ପୂରା ଫାଙ୍କା ଅଛି l ଭାବିଲି ତାଙ୍କୁ ଧରି ଧରି ନେଇ ଆସିଲେ ସେ ଆସିପାରିବେ l ତେଣୁ ଫେରି ଆସିଲି l କିନ୍ତୁ ସେ ସ୍ଥାନରେ କେହି ନଥିଲି l ବହୁତ ଖୋଜିଲି l କିନ୍ତୁ ପାଇଲିନି ସେ ତ ଭଲ ଭାବରେ ଚାଲି ପାରୁନଥିଲେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଗଲେ କୁଆଡେ l ଏଣେତେଣେ ଅନେଇଲା ବେଳକୁ ମୋ ସାଙ୍ଗ ପଚାରିଲେ ଏ ମାଳ ପାଇଲ କୋଉଠୁ l ମୋ ପାଖରୁ ସବୁ କଥା ଶୁଣି ସାରି ସେ କେବଳ ଭୋ ଭୋ ହୋଇ କାନ୍ଦିଲେ ଆଉ କହିଲେ ଦେଖିଲ କାଳିଆର ଲୀଳା l ଆଜି ବି ମୋ ଆଖି ଭିଜି ଯାଏ ଏ ଅନୁଭୂତି କଥା କହିଲେ l

ଏମିତି ଆହୁରି ଅନୁଭୂତି ଅଛି ସେ ଲୀଳାମୟଙ୍କୁ ନେଇ l ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ତ ସିଏ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେତିକି କଥା ଆମେ ଜାଣି ପାରୁ ତାହା ହୁଏ ଅନୁଭୂତି ଆଉ ଯାହା ଜାଣି ନ ପାରୁ ସେଇଟା ହେଇଯାଏ ତାଙ୍କର କୃପା l ସେଦିନର ସେ ଲୋକ ଯେ କେହି ବି ହୁଅନ୍ତୁ ପ୍ରଭୁ ଯେ ସେଦିନ ମୋତେ ନିରାଶ ନକରି ହାତରେ ପଦ୍ମମାଳ ଧରେଇଲେ ସେ କଥା ତାଙ୍କୁ ହିଁ ଜଣା l

ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ

ରଞ୍ଜନ କୁମାର ମହାନ୍ତି
ବାଲେଶ୍ୱର
ମୋ–8658574945

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *