May 21, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

ପଢନ୍ତୁ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ଯେନା ଙ୍କ ଗଳ୍ପ “ମୋ ଅନୁଭବରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି”

ମୋ ଅନୁଭବରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି”

ଶ୍ରାବଣ ମାସ ସରିସରି ଆସୁଥାଏ ତା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଶୀତଋତୁର ହାଡ଼ଭଙ୍ଗା ଶୀତର ପ୍ରକୋପ ବି କମିଆସୁଥାଏ । ଆମ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ହଠାତ ନିଷ୍ପତି ନେଲୁ ପୁରୀ ଯିବୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ । ମାତ୍ର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ପୁରୀଯିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ଅର୍ଥ କାହା ପାଖରେ ନାହିଁ l ମାତ୍ର ବାପା ହଠାତ କହିଦେଇ ଚାଲିଗଲେ ଯେ ଲୀଳାମୟ କାଳିଆ ଡୋରା ଲାଗିଲେ ଅସମ୍ଭବବି ସମ୍ଭବ ହୋଇଯିବ । ବାପା ଏହି ଦୁଇପଦ କଥା ଯେମିତି କାଳିଆ କାନରେ ପଡ଼ିଗଲା । ଠିକ ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳକୁ ବାପାଙ୍କଠୁ ଜଣେ ଗାଁ ଲୋକ ଧାର ନେଇଥିବା ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫେରେଇବାକୁ ଆସିଲା । ଏହାପରେ ଆମ୍ଭେମାନଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ଆମ୍ଭେ ସେଇ ସମ୍ବଳକୁ ନେଇ ଆମ ପରିବାରବର୍ଗ ବାହାରିଲୁ ପୁରୀ ।

ଆମ୍ଭେ ଜଗନ୍ନାଥ ଦର୍ଶନ ପାଈଁ “ଜଗନ୍ନାଥ”ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କଲୁ l ଆପଣମାନେ ଏକ କଥା ଜାଣିଲେ ନକରେ ଲୁଗାଗୁଂଜି ହସିବେ l ଟ୍ରେନରେ ଯିବା ରାସ୍ତାରେ ଦିଦି ମଝିରେ ମଝିରେ ବାନ୍ତି କରୁଥାଏ । ଏହା ହସକଥା ନୁହେଁ ତ ଆଉ କଣ ? ଟ୍ରେନରେ କେହି କଣ ବାନ୍ତି କରେ ? ସେ ଯାହା ହେଉ ଜଗତପତିଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାର ମନବଳହିଁ ଦିଦିଙ୍କୁ ନେଇ ପୁରୀ ପହଞ୍ଚେଇ ଦେଲା । ସେଠାରେ ପହଂଚିବା ପରେ ଲଜରେ ରହିଲୁ, ଦିଦି ବି ଟିକେ ସୁସ୍ଥ ଜଣାପଡୁଥିଲେ । ତେଣୁ ବାପା କହିଲେ ଯେ ସମସ୍ତେ ଦର୍ଶନ ପାଈଁ ବାହାରିବା ମାତ୍ର ଦିଦି ରାଜି ହେଲେନି କହିଲେ ହାଲିଆ ଲାଗୁଛି, ତମେ ଯାଅ ମୋତେ ଭଲ ଲାଗିଲେ ମୁଁ ପରେ ଯିବି । ଶେଷରେ ବାପା ଦିଦିଙ୍କୁ ଔଷଧଦେଇ ମୋ ସାନଭଉଣୀକୁ ନେଇ ଦର୍ଶନ ପାଈଁ ବାହାରିଲେ, ଆଉ ମୋତେ ଦିଦିଙ୍କ ଦେଖାଶୁଣା ପାଈଁ ଛାଡ଼ିଗଲେ । ଦିଦି କହୁଥାନ୍ତି ମୁଁ କାଳିଆମୁହଁ ଦର୍ଶନ କରିନପାରେ ତାହା କାଳିଆସାଆନ୍ତେ ଚାହୁଁଛିନା କଣ ? ସତରେ ମୁଁ କେଢେ ପାପୀଟିଏ ? ମୁଁ କହୁଥାଏ ନା ଭଗବାନଙ୍କୁ ଡାକେ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ କରିଦେବେ । ଦେଲେ ଦର୍ଶନ କରିବା ଆଉ ଘରକୁ ଫେରିବା ।

ଅଳ୍ପ ସମୟ ପରେ ଦିଦିଙ୍କ ଆରଂଭ ହେଲେ ପ୍ରବଳ ବାନ୍ତି । ସେ ଅଣନିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇପଡ଼ୁଥାନ୍ତି । କଣ କରିବି ମୁଁ ? ମୋ ମୁଣ୍ଡ କଣ ହେଇଯାଉଥାଏ । ଦିଦି ଏପଟେ ରଡିକରୁଥାଏ ଅଜସ୍ର ବାନ୍ତିରେ ଜଳିୟ ଅଂଶ କମିଗଲାଣି । ମୁଁ ବିଲଡିଂ ର ଛାତ ଉପରକୁ ଯାଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରୁଥାଏ । ବାପା ଆସୁଛନ୍ତିକି ନଇଁ ଏବଂ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଆଡକୁ ଚାହିଁ ଅଭିଯୋଗ କରୁଥାଏ କାଳିଆ ପାଖରେ  କି ରେ ଭାବବିନନ୍ଦିଆ କାହିଁକି ଏତେ କଷ୍ଟ ଦେଉଛୁ ତୋର ଏ ନିବିଡ ଭକ୍ତକୁ ? କଷ୍ଟ ତାର ନିବାରଣ କର ! ତୁ ପରା କଷ୍ଟ ନିବାରକ ? ବିଚାରି ତୋ ଦରଶନ ପାଈଁ ଏତେ ଦୂର ଧାଇଁ ଆସିଛି  ଏତିକି ବେଳେ ବାପା ଆସିଲେ ଆସି ଦେଖିଲେ ଦିଦିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆହୁରି ବିଗିଡି ଯାଇଛି ବାପା କହୁଥାନ୍ତି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଡାକିବାକୁ ଯିବେ l କହୁ କହୁ ଦିଦିଙ୍କ ପାଟିରେ କାଳିଆ ପାଖରୁ ଆସିଥିବା ତୁଳସୀଟିଏ ଦେଲେ ଦିଦି ନିଶ୍ଚିନ୍ତାରେ ସୁଇଗଲା l ବାପା ଯାଇଥାନ୍ତି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଡାକିବାକୁ କିଛିସମୟ ପରେ ଦିଦି ଉଠିଲା ବାଥରୁମ ଗଲା ଏବଂ ଆସିଲା ଆଉ କହିଲା କି ଏବେ ସେ ପୁରା ସୁସ୍ଥ l ମୁଁ ତ କାବା ହୋଇଗଲି,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ତୁଳସୀରେ ଏତେ ଶକ୍ତି ଥାଏ ମୁଁ ଆଜି ପ୍ରଥମେ ଜାଣିଲି l ମୁଁ ଲାଗୁଥିଲା ଯେମିତି ଛଳିଆ ମୋ ଅଭିଯୋଗକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ପୁଣି ଦିଦି କଷ୍ଟ ନିବାରଣ ପାଇଁ ଏ ତୁଳସୀ ରୂପେ ସେ ସ୍ୱୟଂ ଆସିଛି l ତୁଳସୀ ଆସିବା ପରଠୁ ମୋତେ କେମିତି ଏକ ନୂଆ ଅନୁଭବ ହେଉଥିଲ l ଯେମିତିକି ଆମ ଚତୁର୍ପାଶ୍ୱରେ ଜଗନ୍ନାଥ ଉପସ୍ଥିତ l ଦାରୁବ୍ରଙ୍କ ଶ୍ରୀ ଅଙ୍ଗରୁ ନିଃଶୃତ ଚନ୍ଦନ, ଆଗୁରୁ ର ବାସ୍ନା ମୋତେ ଆଚମ୍ବିତ କରୁଥାଏ l ବାପାଙ୍କୁ ଫୋନ କଲି ଏବଂ କହିଲି ଯେ ଦିଦି ଏବେ ସୁସ୍ଥ l ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆଣିବା କିଛି ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ l ବାପା ଆସି ମଧ୍ୟ ଦେଖିଲେ ଦିଦି ସତରେ ପୁରା ସୁସ୍ଥ l ଏବଂ ସେ କହୁଥାନ୍ତି, ପ୍ରକୃତରେ
ନ ଚ ଦୈବାତ ପରମ ବଳ

ମାନସ ରଞ୍ଜନ ଯେନା
ନିମା, ବାଲେଶ୍ବର
ଫୋନ – =6370518900

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *