February 08, 2023
11 11 11 AM
ଅଳସ ଆଖିରେ ସୁଖ ସପନ -ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା
କେମିତି ଅଛ ମକର – ଭାସ୍କର ରାଉତ 
ତୁ – ହେମନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ
ଚାଁଟି ଗୁଁଡ଼ିଆ ଉପାଖ୍ଯାନ୍‌ – ଗଅଁଲିଆ କବି ସୁଧୀର୍‌ ପଂଡା
ଅବାଗିଆ ମନ, ହୁଅ ସଚେତନ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
ପ୍ରିୟା ତୁମେ.. ତୁମେ.. – ତପନ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ
ନୂଆ ଯୁଗର ଛୁଆ – ଅଶୋକ କୁମାର ପତି
ତୁ –  ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ
ହେ ଲାବଣ୍ୟବତୀ ପରୀ – ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମେହେର
ସ୍ବାର୍ଥୀମଣିଷ – ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ
ଅମଳିନ ପଦଚିହ୍ନ – ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା 
ଭାବର୍ ଡୋର୍ – ଅଭୟ ସରାପ୍
ଯେସାକୁ ତେସା – ଭାସ୍କର ରାଉତ
ନଟବର କ’ଣ ଖବର – ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର
ବାହା ଘର ନୁଆଁ ନୁଆଁ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
ଅଳସ ଆଖିରେ ଭିଜା ସପନ – ଶ୍ରୀ ଭରତବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ 
ଶିଶିର ବିନ୍ଦୁ – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ
ସପ୍ତସ୍ୱରରେ ଜୀବନ-ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ସେଠୀ
ହୃଦୟର ଗୀତି-ଜୟଶ୍ରୀ ଖଟୁଆ
ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ-ସୁଶ୍ରୀ ଶୁଭସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି
Latest Post
ଅଳସ ଆଖିରେ ସୁଖ ସପନ -ସୀମାଞ୍ଚଳ ପଣ୍ଡା କେମିତି ଅଛ ମକର – ଭାସ୍କର ରାଉତ  ତୁ – ହେମନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ଚାଁଟି ଗୁଁଡ଼ିଆ ଉପାଖ୍ଯାନ୍‌ – ଗଅଁଲିଆ କବି ସୁଧୀର୍‌ ପଂଡା ଅବାଗିଆ ମନ, ହୁଅ ସଚେତନ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ପ୍ରିୟା ତୁମେ.. ତୁମେ.. – ତପନ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ ନୂଆ ଯୁଗର ଛୁଆ – ଅଶୋକ କୁମାର ପତି ତୁ –  ମନୋଜ କୁମାର ଦାସ ହେ ଲାବଣ୍ୟବତୀ ପରୀ – ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମେହେର ସ୍ବାର୍ଥୀମଣିଷ – ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ ଅମଳିନ ପଦଚିହ୍ନ – ନୀହାରିକା ପଣ୍ଡା  ଭାବର୍ ଡୋର୍ – ଅଭୟ ସରାପ୍ ଯେସାକୁ ତେସା – ଭାସ୍କର ରାଉତ ନଟବର କ’ଣ ଖବର – ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର ବାହା ଘର ନୁଆଁ ନୁଆଁ – ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ଅଳସ ଆଖିରେ ଭିଜା ସପନ – ଶ୍ରୀ ଭରତବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ  ଶିଶିର ବିନ୍ଦୁ – ଡଃ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ସାମଲ ସପ୍ତସ୍ୱରରେ ଜୀବନ-ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ସେଠୀ ହୃଦୟର ଗୀତି-ଜୟଶ୍ରୀ ଖଟୁଆ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ-ସୁଶ୍ରୀ ଶୁଭସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି

ପଢନ୍ତୁ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ରାଉତ ଙ୍କ ଗଳ୍ପ ଅନୁଭୁତିରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ

ଅନୁଭୁତିରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ

ଭାବର ଠାକୁର ସେ, ଭାବବିନୋଦିଆ । ସେ ଅନାଦି, ସେ ଅନନ୍ତ, ସେ ଅବ୍ୟକ୍ତ, ସେ ନିରାକାର ସେ ବ୍ରହ୍ମ, ସେ ବ୍ରହ୍ମରୂପୀ ଜନାର୍ଦ୍ଦନ , ଜାତି, ଧର୍ମ, ବର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସେ ଭକ୍ତର ଭଗବାନ । ସେ ନିର୍ଗୁଣ, ସେ ନିର୍ବିକାର l ସିଏ ହେଉଛନ୍ତି କରୁଣାର ଅବତାର ।ସେହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମୁଁ ମୋର ଅନୁଭୂତିରୁ କିଛି କହିବାକୁ ଯାଉଛି । 1996ମସିହା କଥା ମୋ ଦେହ ବହୁତ ଖରାପ ଥାଏ । ପାଖ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାରିଦିନ ରହିବା ପରେ ଜୟପୁର ମେଡିକାଲକୁ ମୋତେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଗଲା । ସେଠାରେ ମୁଁ ୭ଦିନ ଯାଏ କେଵଳ ସାଲାଇନ ଓ ଆଣ୍ଟିବାଓଟୀକ ନେଇ ସେଜରେ ପଡିରହିଥାଏ । ସାତ ଦିନ ଭିତରେ କେବଳ ଗୋଟେ ପଇଡ଼ର ପାଣି ନାକ ବାଟେ ଦିଆଯାଇଥଲା । ମୋ ଛାତି ଓ ପିଠିରେ ଏତେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉ ଥାଏ ଯେ ମୁଁ ସହି ପାରୁ ନ ଥାଏ ।ବେଡ଼ରୁ ଉଠି ପାଗଳୀଙ୍କ ଭଳି ଏଣେ ତେଣେ ପଳାଇ ଯାଉଥାଏ । ଦିନେ ମୁଁ କାହିଁକି ପଦାକୁ ପଳାଇ ଆସିଥାଏ, ଦେଖିଲି ମୋର ଗୋଡ଼ହାତରେ ସତେ ଯେମିତି କିଏ ପରସ୍ତ ପରସ୍ତ କରି ହଳଦୀ ବୋଳି ଦେଇଛି । ମୁଁ ସେତେବେଳେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଗଲି ଯେ ମୋତେ ଜଣ୍ଡିସ ହୋଇଯାଇଛି । ତା ପରେ ମୁଁ ଭଲ ହୋଇଯିବାର ବାହାନା କରି ଘରକୁ ପଳାଇ ଆସିଲି । କାରଣ ମୁଁ ଶୁଣିଥିଲି ଯେ ଜଣ୍ଡିସ ଏଲୋପାଥିକରେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୁଏ ନାହିଁ।ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ କୃପାରୁ ମୋ ବାପା ଘରୁ ଆସି ସେଦିନ ପହଂଚି ଥାନ୍ତି । କାରଣ ମୋ ବୋଉ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାଏ ମୋ ଝିଅ ଦେହ ଭାରି ଖରାପ ବୋଲି  ଆମେ ସମସ୍ତେ ତାପର ଦିନ ଆମ ଘର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାକୁ ପଳାଇଲୁ ।ତାପରେଜଗତସିଂହପୁର ଜଲ୍ଲାର ସିନ୍ଦ ମଠ , ଯେଉଁଠାରେ ଅନନ୍ତ ଗୋପାଳ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ମୋତେ ସେଠାକୁ ନେଇଗଲେ । ଚେରମୂଳି ଔଷଧସେଠାକାର ବାବା ଦେଲେ । ସେହିସମୟରେ ମୁଁ ତିନି ମାସ ଶୋଇ ନ ଥିଲି । ପଇଡ଼ ପାଣି, ଆଖୁରସ, ଅମୃତଭଣ୍ଡା ସିଝା, ରୁଟି ଖାଉଥାଏ । ମୁଁ ମନେ ମନେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଡାକୁଥାଏ, ହେ ପ୍ରଭୁ ମୁଁ ତ କେବେ କାହାର ଅନିଷ୍ଟ ଚିନ୍ତା କରି ନାହିଁ, ମୋତେ ଏତେ ଦଣ୍ଡ କାହିଁକି ଦେଉଛ ? ଆପଣ ଯଦି ସତରେ ଅଛ ତାହେଲେ ମୋତେ ଦେଖା ଦିଅ । ମୋତେ ତ ନିଦ ହୁଏ ନାହିଁ ,ଦେଖିଲି ଏକ ନୀଳ ଆଲୋକ କାନ୍ଥରୁ ମୋ ଆଖି ଉପରେ ପଡୁଛି । ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ମୋ ଦେହ ଭଲ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ମୁଁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲି 
ଲୀଳାମୟଙ୍କ ଲୀଳା ବିଚିତ୍ର  ତାଙ୍କର ଲୀଳାକୁ କିଏ ବର୍ଣ୍ଣି ପାରିବ ନାହିଁ ମୁଁ ତ ନିମିତ୍ତ ମାତ୍ର ।
###############
ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ରାଉତ, କୁ. ଗୁମ୍ମା. ମାଲକାନଗିରି l

 605 total views,  3 views today

3 thoughts on “ପଢନ୍ତୁ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ରାଉତ ଙ୍କ ଗଳ୍ପ ଅନୁଭୁତିରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ

  1. What An excellent blog site web-site. I love to overview blogs that instruct and thrill folks. Your blog is a beautiful merchandise of producing. There are just a couple of authors that fully grasp about composing along with you are the a person amongst them. I also compose website websites on many specific niches in addition to check out to come back being a beautiful writer like you. Appropriate here is my blog about Clinical Expert On-call. It is possible to Test it in addition to focus on it to lead me even more. I like for those who check out my website, consider and also offer you statements! Thanks.

  2. An impressive share! I’ve just forwarded this on to an acquaintance who were conducting slightly investigation on this. And he actually purchased me breakfast due to The reality that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Many thanks to the meal!! But yeah, many thanks for investing a while to discuss this matter here on your internet site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *