🌺ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ରେ ନାରୀ କବିମାନଙ୍କ ଅବଦାନ 🌺



କଥାରେ ଅଛି “ଯତ୍ର ନାର୍ଯ୍ୟସ୍ତୁ ପୁଜ୍ୟନ୍ତେ ରମ୍ୟନ୍ତେ ତତ୍ର ଦେବତା “| ଅର୍ଥାତ ଯେଉଁଠାରେ ନାରୀ ମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ସେଠାରେ ସ୍ୱୟଂ ନାରାୟଣ ବାସ କରନ୍ତି |ତେଣୁ ଘରର ଲଷ୍ମୀ ବୋଲାଉଥିବା ନାରୀ ହିଁ ସୃଷ୍ଟି ର ମୂଳ |ଜାୟା, ଜନନୀ ଭଗିନୀ ରୂପେ ସିଏ ଖାଲି ପରିଚିତ ନୁହେଁ |ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ସେ ସାଜିପାରେ ଦୁର୍ଗା, ଦେଶପ୍ରେମୀ ଆଉ ପୁଣି କଲମ ମୁନରେ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ବିଦ୍ରୋହ ର ବହ୍ନି |ତେଣୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଏବେ ଯାଏ ଥମିଯାଇନି ନାରୀ କବି ମାନଙ୍କର କଲମରଧାର |ତେଣୁ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ କୁ ଶୀର୍ଷସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ କବୟିତ୍ରୀ ମାନଂକର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ |ସେହିଭଳି ନାରୀକବି ଯେଉଁମାନେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟକୁ ସର୍ବାଗ୍ରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତ, ପ୍ରତିଭା ଶତପଥୀ, ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀ, ପ୍ରତିଭା ରାୟ, ରମା ଦେବୀ ପ୍ରମୁଖ |
ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ପ୍ରଥମ ନାରୀ କବି ଭାବେ ଯେ ଅଧିଷ୍ଠତ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଡ.କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତ | ସେ କବିତା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ବିପ୍ଳବ ର ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିଲେ |ତା ଛଡା ବିଭିନ୍ନ କୁସଂସ୍କାର, ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ବିରୋଧୀ ଲେଖା ପ୍ରକାଶ କରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଥିଲେ | ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଜଗତରେ ଆଉ ଜଣେ ନାରୀ କବି ଭାବେ ଡ. ପ୍ରତିଭା ଶତପଥୀ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି | ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ର କବିତା ଜଗତ କୁ ଅନେକ କବିତା ଯଥା, ଆମ କବିତା, ସାହାଡ଼ା ସୁନ୍ଦରୀ, ଶବରୀ, ତନ୍ମୟ ଧୂଳି ଇତ୍ୟାଦି | | ତାଙ୍କର ଏହିସବୁ କବିତା ପାଇଁ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇ ପାରିଥିଲେ | ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଲେଖିକା ଶ୍ରୀମତୀ ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଜଗତ ପାଇଁ ଆପ୍ରାଣ ଉଦ୍ୟମ କରି ଆସିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଏହି ରଚନା ପାଇଁ ସାହିତ୍ୟ ଭାରତୀ ସମ୍ମାନ ର ମଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରିଥିଲେ |
ଡ. ପ୍ରତିଭା ରାୟ ଜ୍ଞାନ ପୀଠ,ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପ୍ରାପ୍ତ କବୟିତ୍ରୀ ଥିଲେ | ତାଙ୍କ ରଚନା ମଧ୍ୟରେ ମୋକ୍ଷ, ମହାରାଣୀ ପୁତ୍ର, ଉଲଂଘନ,ଆଦି ଅନ୍ୟତମ | ଜଣେ ସମାଜ ସେବୀ, ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଓ ଜଣେ ଲେଖିକା ଭାବେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଶ୍ରୀମତୀ ରମା ଦେବୀ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟରେ ନିଜର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତି ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଏକ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି | ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି ରମା ଦେବୀ ସ୍ୱୟଂ ଶାସିତ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ | ନାରୀ ଶିକ୍ଷା ର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ତଥା ଦେଶଭକ୍ତି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଚିରନମସ୍ୟ | ଅନ୍ୟତମ ନାରୀ କବି ସରୋଜିନୀ ସାହୁ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତକୁ ତାଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ ଅଟେ | ତାଙ୍କ ରଚିତ କବିତା ମଧ୍ୟରେ, ମହାଯାତ୍ରା, ଗମ୍ଭୀରି ଘର,ଅନ୍ୟତମ |
ଏହିପରି ଭାବରେ ଆଧୁନିକ କବୟିତ୍ରୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ କୁ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ର ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି |ଶେଷରେ ଏତିକି ଆହ୍ୱାନ ଦେବି ବର୍ତମାନର ଯୁବପିଢ଼ି ଙ୍କୁ ଯେ

ନବୀନ ଯୁଗର ତରୁଣ ଜାଗରେ ଜାଗ ବନ୍ଧନହରା
ବକ୍ଷଶୋଣିତ ଲକ୍ଷ୍ୟଜୀବନେ ଖେଳାଅ ଆଲୋକଧାରା
ଛିନ୍ନ କରରେ ବନ୍ଧନରାଜି କ୍ରନ୍ଦନ ହେଉ ଶେଷ
ଯୁକ୍ତ ହେଉ ସେ ଜାତି ଉପଜାତି ଖଣ୍ଡିତ ଶତ ଦେଶ
ମହାମାନବ ର ଶଙ୍ଖ ଶବଦେ ସମ୍ମୁରେ ଦୀପ ଜଳା
ଜାଗ ବନ୍ଧନ ହରା, ଜାଗ ବନ୍ଧନ ହରା “

ତେଣୁ ଦେଶର, ଜାତିର ଅଖଣ୍ଡତା ବଜାଇ ରଖି କଲମ ର ମୁନରେ ବର୍ତମାନ କବିୟତ୍ରୀମାନେ ବୈପ୍ଲବିକ ପରିବର୍ତନ ଆଣନ୍ତୁ ତାହା ହିଁ ଉଦେଶ୍ୟ….



🌺ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି

କାକଟପୁର, ପୁରୀ

🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺

3 thoughts on “ପଢନ୍ତୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଙ୍କ ପ୍ରବନ୍ଧ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ରେ ନାରୀ କବିମାନଙ୍କ ଅବଦାନ”
  1. Appreciating the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.

    It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted
    rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds
    to my Google account.

    My page – Royal CBD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *