May 22, 2022
11 11 11 AM
Lets talk with Baikuntha Bihari Swain who hells from Sarana Sreekshetra,Dhenkanal Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022*
*Lets talk with Jyotsna Manjari Jena, who hells from Byasabhumi Sand and Misile city Baleswar, Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022*
“କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା”- ପବିତ୍ର ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର
ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର
ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ
ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର
ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ
କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ
ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ
ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ
ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
Latest Post
Lets talk with Baikuntha Bihari Swain who hells from Sarana Sreekshetra,Dhenkanal Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022* *Lets talk with Jyotsna Manjari Jena, who hells from Byasabhumi Sand and Misile city Baleswar, Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022* “କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା”- ପବିତ୍ର ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର

ପଢନ୍ତୁ ଡା. ଗାୟତ୍ରୀ ସାହୁ ଙ୍କ ଗଳ୍ପ ଅନୁଭୂତିରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ*

*ଅନୁଭୂତିରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ*

ଜଗତର ନାଥ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ।ତାଙ୍କ ମହିମା କି ଅବା ଲେଖିବି । ତଥାପି କିଛି ପଦ ଲେଖିବା ପାଇଁ ମନରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଜାଗ୍ରତ ହେଉଛି । ସେଥି ସକାଶେ କିଛି ଲେଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ।
ଏକଦା ମୋତେ ଯେତେବେଳେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଥରେ ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିଲି । ତା’ପର ଠାରୁ ମୁଁ ଆଉ ରଥଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ଯାଇନାହିଁ।କାରଣ ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବହୁ ଜନ ସମାବେଶ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦୂରଦର୍ଶନ ମାଧ୍ଯମରେ ଠାକୁର ଦର୍ଶନ କରେ ।ମୁଁ ବହୁବାର ପରିବାର ସହିତ ପୁରୀ ଯାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ଯାଏ ଘୁମୁସର ଆଶ୍ରମରେ ରହେ । ସେଠାରେ ରହି ମନ୍ଦିରକୁ ଠାକୁରଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ଦିନକୁ ତିନି ଥର ଯାଏ ।ଅବଢା ଖାଇବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ସପରିବାର ।ଟଙ୍କ ତୋରାଣୀ ପାନ କରିବାକୁ ମଧ୍ଯ ଇଚ୍ଛୁକ ।ମୁଁ ଯେତେବେଳେ୨୦୦୯-୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସାହିତ୍ଯ ଆଚାର୍ଯ୍ଯ
ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇ ସଦାଶିବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ଯାଳୟରେ ରହିଥିଲି ।
ସେହି ସମୟରେ ବୈଶାଖ ମାସର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା ଚାଲିଥାଏ ।ପ୍ରତ୍ଯହ ଠାକୁର ଦର୍ଶନ ସାଥେ ଅବଢା ଅନ୍ନ ଭୁଞ୍ଜିବାକୁ ଯାଏ ଆନନ୍ଦ ବଜାରକୁ ।
ଏକଦା ମୋର ସାତ ଜଣ ବାନ୍ଧବୀ ମାେତେ କହିଲେ ଆଜି ଅବଢା ଆଣି ଖାଇବା । ମୁଁ କହିଲି ଠିକ୍ଅଛି ଆଣି ଖାଇବା ।ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ହୋଟଲରେ ଖାଉଥିଲେ ।
ମୁଁ ଆଉ ମାେର ଜଣେ ବାନ୍ଧବୀ ଦୁହେଁମିଶି ଅବଢା ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିଲୁ ।ଜୋତା ଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍ ରେ ଜୋତା ରଖି ଟୋକେନ୍ ଧରି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କଲି । ବହୁଜନ ସମାବେଶ ସ୍ଥଳେ ମୁଁକେମିତି ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ପ୍ରବେଶକଲି ଜାଣି ପାରିଲି ନାହିଁ ।ମୋର ଟୋକେନ ହଜିଗଲା କିନ୍ତୁ ପାଞ୍ଚଶତ ଟଙ୍କା ହାତରେ ଥିଲା । ଉଭୟେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେଲୁ । ମୁଁ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଗଲି ଗରୁଡ ସ୍ତମ୍ଭ ନିକଟରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କଲି ।ସେଦିନ ଅବଢା ବାହାରିବା ଏକ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ ହେଲା ।ଅବଢା ନେଇ ବାହାରିଲି ।ଜୋତା ଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍ ନିକଟରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିଲି । ଦୁହେଁ ମିଶି ବସାକୁ ଆସିଲୁ ।ସମସ୍ତେ ମିଶି ଅବଢା ଖାଇଲୁ । ବଳକା ଥିଲା ମୁଁ ଦୁଇ ଦିନ ଖାଇଲି । ସମସ୍ତେ ମୋତେ କହିଲେ ତୁମେ ସେଗୁଡିକ ଖାଅ ନାହିଁ ।ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହେଲେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ ।କିନ୍ତୁ ମୋର ବିଶ୍ବାସ ଥିଲା କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ ।ପ୍ରକୃତରେ ଶରୀର ଅସୁସ୍ଥ ହେଲାନାହିଁ । ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଲି । ଏଥିରୁ ମୁଁ ବୁଝିଲି ଯେ-
ବିଶ୍ବାସ ବିନା ଫଳ ଯେତେ
ଫଳ ନ ଫଳେ କଦାଚିତେ ।

ଡା ଗାୟତ୍ରୀ ସାହୁ,ଗଞ୍ଜାମ
୯୯୩୭୬୦୮୭୭୨

 1,030 total views,  2 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published.

− 2 = 5