September 20, 2021
11 11 11 AM
*ଅଭାଗିନୀ – ଡ଼ଃ.ସୁଶ୍ରୀ ସଙ୍ଗୀତା ସ୍ୱାଇଁ*
*ନିଃଶବ୍ଦତା-ପ୍ରୀତିପଦ୍ମା ଦାସ*
*CAN’T IGNORE -Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ପରିବର୍ତ୍ତନ – ବନଲତା ଜାଲି *
*THE RAIN IN SEPTEMBER – Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ରିକ୍ସାବାଲା – ତପନ ସାହୁ*
*Mystery of Life – Rudra Narayan Dash*
*ନିତ୍ୟ ନମସ୍ୟ ବୀର ଯବାନ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*କଣ ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ସ୍ୱାଧୀନତା ତୁମେ କେଉଁଠି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ଗୁରୁଦେବ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ଏ କି ମାୟା ତୁମ କୁହ ହେ ଶ୍ରୀହରି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ଡାକ ଶୁଣ ହେ ଶ୍ରୀହରି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ମୁଁ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*ଆହେ ଗଣନାଥ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି*
*Humanity–Gabriel S. Weah*
*Humanity–Stoianka Boianova*
*CRY HUMANITY–Nevenka Kovacevic*
*THE ONLY ANSWER IS HUMANITY–Dr. Paramita Mukherjee Mullick*
*Real Humanity–Mildred DJ Par*
Latest Post
*ଅଭାଗିନୀ – ଡ଼ଃ.ସୁଶ୍ରୀ ସଙ୍ଗୀତା ସ୍ୱାଇଁ* *ନିଃଶବ୍ଦତା-ପ୍ରୀତିପଦ୍ମା ଦାସ* *CAN’T IGNORE -Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai* *ପରିବର୍ତ୍ତନ – ବନଲତା ଜାଲି * *THE RAIN IN SEPTEMBER – Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai* *ରିକ୍ସାବାଲା – ତପନ ସାହୁ* *Mystery of Life – Rudra Narayan Dash* *ନିତ୍ୟ ନମସ୍ୟ ବୀର ଯବାନ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *କଣ ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ସ୍ୱାଧୀନତା ତୁମେ କେଉଁଠି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ଗୁରୁଦେବ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ଏ କି ମାୟା ତୁମ କୁହ ହେ ଶ୍ରୀହରି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ଡାକ ଶୁଣ ହେ ଶ୍ରୀହରି – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ମୁଁ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *ଆହେ ଗଣନାଥ – ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗିରି* *Humanity–Gabriel S. Weah* *Humanity–Stoianka Boianova* *CRY HUMANITY–Nevenka Kovacevic* *THE ONLY ANSWER IS HUMANITY–Dr. Paramita Mukherjee Mullick* *Real Humanity–Mildred DJ Par*

ପଢନ୍ତୁ ଡା. ଗାୟତ୍ରୀ ସାହୁ ଙ୍କ ଗଳ୍ପ ଅନୁଭୂତିରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ*

*ଅନୁଭୂତିରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ*

ଜଗତର ନାଥ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ।ତାଙ୍କ ମହିମା କି ଅବା ଲେଖିବି । ତଥାପି କିଛି ପଦ ଲେଖିବା ପାଇଁ ମନରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଜାଗ୍ରତ ହେଉଛି । ସେଥି ସକାଶେ କିଛି ଲେଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ।
ଏକଦା ମୋତେ ଯେତେବେଳେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଥରେ ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିଲି । ତା’ପର ଠାରୁ ମୁଁ ଆଉ ରଥଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ଯାଇନାହିଁ।କାରଣ ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବହୁ ଜନ ସମାବେଶ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦୂରଦର୍ଶନ ମାଧ୍ଯମରେ ଠାକୁର ଦର୍ଶନ କରେ ।ମୁଁ ବହୁବାର ପରିବାର ସହିତ ପୁରୀ ଯାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ଯାଏ ଘୁମୁସର ଆଶ୍ରମରେ ରହେ । ସେଠାରେ ରହି ମନ୍ଦିରକୁ ଠାକୁରଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ଦିନକୁ ତିନି ଥର ଯାଏ ।ଅବଢା ଖାଇବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ସପରିବାର ।ଟଙ୍କ ତୋରାଣୀ ପାନ କରିବାକୁ ମଧ୍ଯ ଇଚ୍ଛୁକ ।ମୁଁ ଯେତେବେଳେ୨୦୦୯-୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସାହିତ୍ଯ ଆଚାର୍ଯ୍ଯ
ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇ ସଦାଶିବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ଯାଳୟରେ ରହିଥିଲି ।
ସେହି ସମୟରେ ବୈଶାଖ ମାସର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା ଚାଲିଥାଏ ।ପ୍ରତ୍ଯହ ଠାକୁର ଦର୍ଶନ ସାଥେ ଅବଢା ଅନ୍ନ ଭୁଞ୍ଜିବାକୁ ଯାଏ ଆନନ୍ଦ ବଜାରକୁ ।
ଏକଦା ମୋର ସାତ ଜଣ ବାନ୍ଧବୀ ମାେତେ କହିଲେ ଆଜି ଅବଢା ଆଣି ଖାଇବା । ମୁଁ କହିଲି ଠିକ୍ଅଛି ଆଣି ଖାଇବା ।ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ହୋଟଲରେ ଖାଉଥିଲେ ।
ମୁଁ ଆଉ ମାେର ଜଣେ ବାନ୍ଧବୀ ଦୁହେଁମିଶି ଅବଢା ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିଲୁ ।ଜୋତା ଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍ ରେ ଜୋତା ରଖି ଟୋକେନ୍ ଧରି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କଲି । ବହୁଜନ ସମାବେଶ ସ୍ଥଳେ ମୁଁକେମିତି ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ପ୍ରବେଶକଲି ଜାଣି ପାରିଲି ନାହିଁ ।ମୋର ଟୋକେନ ହଜିଗଲା କିନ୍ତୁ ପାଞ୍ଚଶତ ଟଙ୍କା ହାତରେ ଥିଲା । ଉଭୟେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେଲୁ । ମୁଁ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଗଲି ଗରୁଡ ସ୍ତମ୍ଭ ନିକଟରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କଲି ।ସେଦିନ ଅବଢା ବାହାରିବା ଏକ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ ହେଲା ।ଅବଢା ନେଇ ବାହାରିଲି ।ଜୋତା ଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍ ନିକଟରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିଲି । ଦୁହେଁ ମିଶି ବସାକୁ ଆସିଲୁ ।ସମସ୍ତେ ମିଶି ଅବଢା ଖାଇଲୁ । ବଳକା ଥିଲା ମୁଁ ଦୁଇ ଦିନ ଖାଇଲି । ସମସ୍ତେ ମୋତେ କହିଲେ ତୁମେ ସେଗୁଡିକ ଖାଅ ନାହିଁ ।ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହେଲେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ ।କିନ୍ତୁ ମୋର ବିଶ୍ବାସ ଥିଲା କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ ।ପ୍ରକୃତରେ ଶରୀର ଅସୁସ୍ଥ ହେଲାନାହିଁ । ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଲି । ଏଥିରୁ ମୁଁ ବୁଝିଲି ଯେ-
ବିଶ୍ବାସ ବିନା ଫଳ ଯେତେ
ଫଳ ନ ଫଳେ କଦାଚିତେ ।

ଡା ଗାୟତ୍ରୀ ସାହୁ,ଗଞ୍ଜାମ
୯୯୩୭୬୦୮୭୭୨

 457 total views,  2 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *