October 17, 2021
11 11 11 AM
*ସନ୍ଧ୍ୟା ଗୋ ତୁମେ -ହୃଦୟ ରଂଜନ ପରିଡା *
*ଋକୁଣା ରଥ – ଦିଲ୍ଲୀପ୍ କୁମାର ନନ୍ଦୀ*
*ନାରୀ ନାରାୟଣୀ – ସସ୍ମିତା ବେହେରା*
*ଫେରିବାର ବେଳ – ନଗେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ରାଉତ*
*ମା ଦୁର୍ଗା – ସ୍ୱାଗତିକା ସାହୁ*
*ସଂସ୍କୃତି ଆଜି ଧକେଇ କାନ୍ଦୁଛି – ଶକ୍ତିଦା ବିଷୋୟୀ*
*ନବ ଦୂର୍ଗା – ଶକ୍ତିଦା ବିଷୋୟୀ*
*ମାଆ – ଇନ୍ଦୁପ୍ରଭା ବିଶ୍ୱାଳ*
*WORLD OF LOVE-Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ବିଦ୍ୟାଦାତା ଗଣେଶ – ସରସ୍ବତୀ ନାୟକ*
*ମହାମାୟୀ – ଜଗଦୀଶ ଶତପଥୀ*
*ଚାନ୍ଦ ମୁହିଁ –  ଇଂ .ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ମୁନୀ*
*TOGETHER AS ONE-Dr.Prasana Kumar Dalai*
*YOU WILL BE MINE- Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ଶରତ ଆସିଛି-ଜଗଦୀଶ ଶତପଥୀ*
*ମଉଳା ଫୁଲର ବାସ୍ନା-ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଟୀ*
*କୁରଙ୍ଗିର ଭିନ୍ନ ବେଶ – ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଟୀ*
*ଧୂସର – ସ୍ରୋତସ୍ବିନୀ ପରିଡା*
*ଦେଖିଛି ଦେବୀଙ୍କୁ – ଶିବାନନ୍ଦ ବାରିକ*
*ମାଆ ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ -ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*
Latest Post
*ସନ୍ଧ୍ୟା ଗୋ ତୁମେ -ହୃଦୟ ରଂଜନ ପରିଡା * *ଋକୁଣା ରଥ – ଦିଲ୍ଲୀପ୍ କୁମାର ନନ୍ଦୀ* *ନାରୀ ନାରାୟଣୀ – ସସ୍ମିତା ବେହେରା* *ଫେରିବାର ବେଳ – ନଗେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ରାଉତ* *ମା ଦୁର୍ଗା – ସ୍ୱାଗତିକା ସାହୁ* *ସଂସ୍କୃତି ଆଜି ଧକେଇ କାନ୍ଦୁଛି – ଶକ୍ତିଦା ବିଷୋୟୀ* *ନବ ଦୂର୍ଗା – ଶକ୍ତିଦା ବିଷୋୟୀ* *ମାଆ – ଇନ୍ଦୁପ୍ରଭା ବିଶ୍ୱାଳ* *WORLD OF LOVE-Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai* *ବିଦ୍ୟାଦାତା ଗଣେଶ – ସରସ୍ବତୀ ନାୟକ* *ମହାମାୟୀ – ଜଗଦୀଶ ଶତପଥୀ* *ଚାନ୍ଦ ମୁହିଁ –  ଇଂ .ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ମୁନୀ* *TOGETHER AS ONE-Dr.Prasana Kumar Dalai* *YOU WILL BE MINE- Dr.Prasana Kumar Dalai* *ଶରତ ଆସିଛି-ଜଗଦୀଶ ଶତପଥୀ* *ମଉଳା ଫୁଲର ବାସ୍ନା-ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଟୀ* *କୁରଙ୍ଗିର ଭିନ୍ନ ବେଶ – ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଟୀ* *ଧୂସର – ସ୍ରୋତସ୍ବିନୀ ପରିଡା* *ଦେଖିଛି ଦେବୀଙ୍କୁ – ଶିବାନନ୍ଦ ବାରିକ* *ମାଆ ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ -ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*

ପଢନ୍ତୁ ଜୟଶ୍ରୀ ମେହେର ଙ୍କ ଅନୁଭୂତିରେ ଜଗନ୍ନାଥ

ଅନୁଭୂତିରେ ଜଗନ୍ନାଥ

ଜଗନ୍ନାଥ ବଡ଼ ଠାକୁର । ଭାବ ବିନୋଦିଆ ସିଏ ଜଗତର କାଳିଆ । ଭକ୍ତର ଭାବକୁ ସେ ବୁଝିପାରେ । ଚକାଆଖି ସିଏ ଦୁନିଆଁ ଦେଖୁଛି ଜଗତର ସିଏ ସାକ୍ଷୀ । ଆକୁଳରେ ଥରେ ଡାକିଦେଲେ ଦୁଃଖକୁ ଦିଏ ଦୁରେଇ । ଭକତ ଦାସିଆ ବାଉରୀର ଡାକଶୁଣୀ ନଡିଆ ନେଇଥିଲା ଘେନି । ଭକ୍ତ ବଳରାମଙ୍କ ଡାକରେ ରଥକୁ ଦେଇଥିଲା ରଖି । ସହିଭଲି ମୋର କାଳିଆ ଠାକୁର ଭକ୍ତିକୁ ମୋର ବୁଝି ଦେଇଥିଲା ତାର ଦର୍ଶନ । ସେହି ମୋର ଅନୁଭୁତିଟି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଆମେ ସବୁ ଭାଇ ଭଉଣୀ ମିଶି ବୁଲିବାକୁ ଯାଉଁ । ସେହିଭଳି ଗତବର୍ଷ ଆମେ ଯୋଜନା କଲୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବାକୁ । କିନ୍ତୁ କାଳିଆର ଡୋରି ଲାଗିଥିଲା ବୋଲି ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଆମର ଦୀଲ୍ଲୀ ଯିବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଗଲା । ବାହାରିଲୁ ପୁରୀ ଦର୍ଶନରେ । ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବହୁତ ଭିଡ ଲାଗିଥାଏ ସେଦିନ । କେମିତି ଆମେ ଯାଇ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଟିକେ ଦର୍ଶନ କରିବୁ ଏଇ ଚିନ୍ତାରେ ଧାଡିରେ ଛିଡା ହେଲୁ । ମୋର ଭାରି ଇଚ୍ଛା ଥାଏ କାଳିଆଙ୍କୁ ଟିକେ ଦର୍ଶନ କରି ଦୁଃଖକୁ ଦୁରେଇ ଦେବାକୁ । କିଛି ସମୟ ପରେ ସିଂହ ଦ୍ୱାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପଣ୍ଡା ମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଲା ଏବେ ଭଗବାନଙ୍କ ଠାରେ ଭୋଗ ଲାଗିହେବ । ସମସ୍ତେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସିବେ । ନିରାଶରେ ସମସ୍ତେ ଫେରୁଥାନ୍ତି । ମନମୋର ବୁଝୁ ନଥାଏ ଭଗବାନଙ୍କ କରୁଣା ଟିକିଏ ମିଳନ୍ତା ଏବେ ଦର୍ଶନ କରିବି । ମୋ ମନର କଥା ଭକ୍ତ ବତ୍ସଳ ବୋଧହୁଏ ମୋ କଥା ବୁଝିଥିବେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଲା କିଛି ଭକ୍ତ ଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି । ଏହା ଶୁଣିଲା ପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିଗଲା । ସେହି ଭିଡ ଭିତରେ କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଚକା ଆଖି ସହ ଆଖି ମିଲାଇ ଭାବ ରେ ଲୀନ ହୋଇଗଲି । ସେଇ ଜଗତର ନାଥ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ କୃପା ଅପାର ତାଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ଦର୍ଶନ ନିର୍ବିଘ୍ନରେ ଶେଷହେଲା ।
ତାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସାରି ଆମେ ପ୍ରସାଦ ସେବବ ନକରି ଫେରି ଆସିଲୁ ।

ଜୟଶ୍ରୀ ମେହେର

ବରଗଡ଼

 226 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *