May 22, 2022
11 11 11 AM
Lets talk with Baikuntha Bihari Swain who hells from Sarana Sreekshetra,Dhenkanal Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022*
*Lets talk with Jyotsna Manjari Jena, who hells from Byasabhumi Sand and Misile city Baleswar, Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022*
“କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା”- ପବିତ୍ର ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ
ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର
ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର
ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ
ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର
ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ
କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ
ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ
ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ
ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର
Latest Post
Lets talk with Baikuntha Bihari Swain who hells from Sarana Sreekshetra,Dhenkanal Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022* *Lets talk with Jyotsna Manjari Jena, who hells from Byasabhumi Sand and Misile city Baleswar, Odisha for Suryodaya_Sambhranta_Saraswat_Samman – 2022* “କିଏ ତୁମେ ଅଭିସାରିକା”- ପବିତ୍ର ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚୁନିଲ କୁମାର ଗଙ୍ଗ ଦେଵ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ସ୍ୱାଗତିକା ବେହେରା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଚିନ୍ମୟୀ ମହାପାତ୍ର ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ରାୟ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ— ରାଜେଶ କୁମାର ବାରିକ୍ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ଭାରତୀ ପଣ୍ଡା ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ନାୟକ ଅପରାହ୍ନର ଅବଶୋଷ — ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମହାପାତ୍ର ଲୁହର ଅନ୍ତରାଳେ — ପ୍ରଣତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର ଇଛାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରେ — ମହେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ ବିକୃତ — ଜୁମର ନାଥ ପାତ୍ର ଗଙ୍ଗା ଯେ ଦେଶେ ବହେ — ଭରତ ବନ୍ଧୁ ବିଶ୍ୱାଳ କବି ଟିଏ ମୁଁ କବି ଟିଏ — ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ ସନ୍ତାନ — ଅରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାଶ ଅତିବଡି ତବ ବଡ଼ିମା — ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ମାଝୀ ଆହ୍ୱାନ — ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର

ପଢନ୍ତୁ ଜୟଶ୍ରୀ ମେହେର ଙ୍କ ଅନୁଭୂତିରେ ଜଗନ୍ନାଥ

ଅନୁଭୂତିରେ ଜଗନ୍ନାଥ

ଜଗନ୍ନାଥ ବଡ଼ ଠାକୁର । ଭାବ ବିନୋଦିଆ ସିଏ ଜଗତର କାଳିଆ । ଭକ୍ତର ଭାବକୁ ସେ ବୁଝିପାରେ । ଚକାଆଖି ସିଏ ଦୁନିଆଁ ଦେଖୁଛି ଜଗତର ସିଏ ସାକ୍ଷୀ । ଆକୁଳରେ ଥରେ ଡାକିଦେଲେ ଦୁଃଖକୁ ଦିଏ ଦୁରେଇ । ଭକତ ଦାସିଆ ବାଉରୀର ଡାକଶୁଣୀ ନଡିଆ ନେଇଥିଲା ଘେନି । ଭକ୍ତ ବଳରାମଙ୍କ ଡାକରେ ରଥକୁ ଦେଇଥିଲା ରଖି । ସହିଭଲି ମୋର କାଳିଆ ଠାକୁର ଭକ୍ତିକୁ ମୋର ବୁଝି ଦେଇଥିଲା ତାର ଦର୍ଶନ । ସେହି ମୋର ଅନୁଭୁତିଟି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଆମେ ସବୁ ଭାଇ ଭଉଣୀ ମିଶି ବୁଲିବାକୁ ଯାଉଁ । ସେହିଭଳି ଗତବର୍ଷ ଆମେ ଯୋଜନା କଲୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବାକୁ । କିନ୍ତୁ କାଳିଆର ଡୋରି ଲାଗିଥିଲା ବୋଲି ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଆମର ଦୀଲ୍ଲୀ ଯିବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଗଲା । ବାହାରିଲୁ ପୁରୀ ଦର୍ଶନରେ । ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବହୁତ ଭିଡ ଲାଗିଥାଏ ସେଦିନ । କେମିତି ଆମେ ଯାଇ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଟିକେ ଦର୍ଶନ କରିବୁ ଏଇ ଚିନ୍ତାରେ ଧାଡିରେ ଛିଡା ହେଲୁ । ମୋର ଭାରି ଇଚ୍ଛା ଥାଏ କାଳିଆଙ୍କୁ ଟିକେ ଦର୍ଶନ କରି ଦୁଃଖକୁ ଦୁରେଇ ଦେବାକୁ । କିଛି ସମୟ ପରେ ସିଂହ ଦ୍ୱାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପଣ୍ଡା ମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଲା ଏବେ ଭଗବାନଙ୍କ ଠାରେ ଭୋଗ ଲାଗିହେବ । ସମସ୍ତେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସିବେ । ନିରାଶରେ ସମସ୍ତେ ଫେରୁଥାନ୍ତି । ମନମୋର ବୁଝୁ ନଥାଏ ଭଗବାନଙ୍କ କରୁଣା ଟିକିଏ ମିଳନ୍ତା ଏବେ ଦର୍ଶନ କରିବି । ମୋ ମନର କଥା ଭକ୍ତ ବତ୍ସଳ ବୋଧହୁଏ ମୋ କଥା ବୁଝିଥିବେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଲା କିଛି ଭକ୍ତ ଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି । ଏହା ଶୁଣିଲା ପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିଗଲା । ସେହି ଭିଡ ଭିତରେ କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଚକା ଆଖି ସହ ଆଖି ମିଲାଇ ଭାବ ରେ ଲୀନ ହୋଇଗଲି । ସେଇ ଜଗତର ନାଥ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ କୃପା ଅପାର ତାଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ଦର୍ଶନ ନିର୍ବିଘ୍ନରେ ଶେଷହେଲା ।
ତାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସାରି ଆମେ ପ୍ରସାଦ ସେବବ ନକରି ଫେରି ଆସିଲୁ ।

ଜୟଶ୍ରୀ ମେହେର

ବରଗଡ଼

 378 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published.

62 + = 70