October 17, 2021
11 11 11 AM
*ସନ୍ଧ୍ୟା ଗୋ ତୁମେ -ହୃଦୟ ରଂଜନ ପରିଡା *
*ଋକୁଣା ରଥ – ଦିଲ୍ଲୀପ୍ କୁମାର ନନ୍ଦୀ*
*ନାରୀ ନାରାୟଣୀ – ସସ୍ମିତା ବେହେରା *
*ଫେରିବାର ବେଳ – ନଗେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ରାଉତ *
*ମା ଦୁର୍ଗା – ସ୍ୱାଗତିକା ସାହୁ*
*ସଂସ୍କୃତି ଆଜି ଧକେଇ କାନ୍ଦୁଛି – ଶକ୍ତିଦା ବିଷୋୟୀ*
*ନବ ଦୂର୍ଗା – ଶକ୍ତିଦା ବିଷୋୟୀ*
*ମାଆ – ଇନ୍ଦୁପ୍ରଭା ବିଶ୍ୱାଳ*
*WORLD OF LOVE-Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ବିଦ୍ୟାଦାତା ଗଣେଶ – ସରସ୍ବତୀ ନାୟକ*
*ମହାମାୟୀ – ଜଗଦୀଶ ଶତପଥୀ*
*ଚାନ୍ଦ ମୁହିଁ –  ଇଂ .ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ମୁନୀ*
*TOGETHER AS ONE-Dr.Prasana Kumar Dalai*
*YOU WILL BE MINE- Dr.Prasana Kumar Dalai*
*ଶରତ ଆସିଛି-ଜଗଦୀଶ ଶତପଥୀ*
*ମଉଳା ଫୁଲର ବାସ୍ନା-ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଟୀ*
*କୁରଙ୍ଗିର ଭିନ୍ନ ବେଶ – ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଟୀ*
*ଧୂସର – ସ୍ରୋତସ୍ବିନୀ ପରିଡା*
*ଦେଖିଛି ଦେବୀଙ୍କୁ – ଶିବାନନ୍ଦ ବାରିକ*
*ମାଆ ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ -ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*
Latest Post
*ସନ୍ଧ୍ୟା ଗୋ ତୁମେ -ହୃଦୟ ରଂଜନ ପରିଡା * *ଋକୁଣା ରଥ – ଦିଲ୍ଲୀପ୍ କୁମାର ନନ୍ଦୀ* *ନାରୀ ନାରାୟଣୀ – ସସ୍ମିତା ବେହେରା * *ଫେରିବାର ବେଳ – ନଗେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ରାଉତ * *ମା ଦୁର୍ଗା – ସ୍ୱାଗତିକା ସାହୁ* *ସଂସ୍କୃତି ଆଜି ଧକେଇ କାନ୍ଦୁଛି – ଶକ୍ତିଦା ବିଷୋୟୀ* *ନବ ଦୂର୍ଗା – ଶକ୍ତିଦା ବିଷୋୟୀ* *ମାଆ – ଇନ୍ଦୁପ୍ରଭା ବିଶ୍ୱାଳ* *WORLD OF LOVE-Prof.Dr.Prasana Kumar Dalai* *ବିଦ୍ୟାଦାତା ଗଣେଶ – ସରସ୍ବତୀ ନାୟକ* *ମହାମାୟୀ – ଜଗଦୀଶ ଶତପଥୀ* *ଚାନ୍ଦ ମୁହିଁ –  ଇଂ .ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ମୁନୀ* *TOGETHER AS ONE-Dr.Prasana Kumar Dalai* *YOU WILL BE MINE- Dr.Prasana Kumar Dalai* *ଶରତ ଆସିଛି-ଜଗଦୀଶ ଶତପଥୀ* *ମଉଳା ଫୁଲର ବାସ୍ନା-ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଟୀ* *କୁରଙ୍ଗିର ଭିନ୍ନ ବେଶ – ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅଟୀ* *ଧୂସର – ସ୍ରୋତସ୍ବିନୀ ପରିଡା* *ଦେଖିଛି ଦେବୀଙ୍କୁ – ଶିବାନନ୍ଦ ବାରିକ* *ମାଆ ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ -ଜାନକୀ ମହାନ୍ତ*

ପଢନ୍ତୁ ଏଲିନା ଶତପଥୀ ଙ୍କ ଗଳ୍ପ ମୋ ଅନୁଭୂତିରେ ଜଗନ୍ନାଥ।

ମୋ ଅନୁଭୂତିରେ ଜଗନ୍ନାଥ।

ଜଗନ୍ନାଥ ଙ୍କ ଵିଷୟରେ କଣ ଲେଖିଵି।ମୋଶରୀରରେ ଲୋମଯେତେ ତାଙ୍କର ଅନୁଭୂତି ମୋ ଜୀଵନରେ ସେତେ। ମୋଜୀବନର ଏକ କଥା ମୁଁ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛି।
ମୋଘରହେଉଛି ଚମ୍ଫତିପାଟଣା ସାଲେପୁର ପାଖରେ ମୁଁ ଗାଁପାଖ କେନ୍ଦୁପାଟଣା ହାଇସ୍କୁଲରେ ପାଠପଢ଼ୁଥାଏ। ମୁଁ ସେତେବେଳ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ ।ମୋରପୁରା ମନେଆଛି ଆମସ୍କୁଲରେ ଏସକରସନ ଯିଵାପାଇଁ ଯୋଜନା ହେଉଥାଏ।
ଆମର କ୍ଲାସଟିଚର ଥାନ୍ତି ମିନାମିଶ୍ର ସେ ଆମ କ୍ଲାସ ରେ ଆସି କହିଲେ କେଉଁ କେଉଁ ଯାଗା କୁ ଯିବାକୁ ହେଵ କୋଣାର୍କ ରାମଚଣ୍ଡୀ ଛତିଆ ଓ ପୁରୀ । ପୁରୀ ନାମସୁଣି ମୋ ମନରେ କେମିତି ଏକ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ତାହାମୁ ଶଦ୍ଦରେ ଲେଖିପାରୁନି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ଵହୁତ୍ ଥର ପୁରୀ ଯାଇଛି ବାପା ଵୋଉଙ୍କ ସାଥିରେ।ମାତ୍ର ମୁଁ ଥିଲି ଲାଜୁକୁଳି ସୋଭାବର । ଵାପାଙ୍କୁ କେମିତିକହିଵି ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ମୁଁ ମନାକରୁ ଥିଲି ଵାପା ବାଧ୍ୟକରି ମୋତେ ପଠାଇଥିଲେ ।ସ୍ଲୁଲଦିନ ଆଉଆସିବନି ଏଅନୁଭୂତି ତୁ ପାଇବୁନି । ଵାପାଙ୍କୁ କହିଲେ ସେ ମନାକରି ଵେନି ହେଲେ କହିଵି କେମିତି ମୋରପୁରା ମନେଆଛି ମୁଁ ଵେଞ୍ଚେରେ କନ୍ଥପାଖକୁ ଵସିଥାଏ।ସେହି କାନ୍ଥରେ ଜଗନ୍ନାଥ ଙ୍କର ଏକ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଲି। ଆଉ ମୁଣ୍ଡିଆଟି ମାରି କହିଲି ପ୍ରଭୁମୋର ପୁରୀ ଯିବାକୁ ଵହୁତ ଇଛା ହଉଛି ଵାପାଙ୍କୁ ତୁମେକହିବ।
ଏହାପରେ ଦୁଇଦିନ ଵିତିଗଲା।
ବାପାମତେ ସଂନ୍ଧ୍ଯା ଵେଳେ ଡାକି
କହିଲେ କାଲିମୋଠୁ ପଇସା ନେଇଯିଵୁ ।ମିନା କହୁଥିଲା ସବୁପିଲା ଯାଉଛନ୍ତି ସେ ଯାଉଛି ତୋତେ ପଠାଇବାକୁ।ମୁଁ ସେଠୁ ଏକମୁଁହା ହୋଇ ଦୈଡିଆସି ବାଡିପଟ କବାଟ ପାଖରେ ନାଚିଗଲି ତାପରେ ମୁଁ ପୁରୀ ଗଲି। ଏତଥିଲା ପିଲାଦିନ କଥା ଏଵେ କିନ୍ତୁ ସେ କଥା ମନେପଡିଗଲେ ମୋଆଖିର ଲୁହକୁ ମୁଁ ରୋକି ପାରେନା ଛୋଟପିଲା ଭାବରେ ମୁଁ କଣ କହିଦେଲି ତୁମେ ମୋ କଥାକୁ ରଖିଲ। ସେ ସର୍ବବ୍ୟାପି ଛୋଟ ବଡ ଜଡ ପଥର ସବୁଠି ତାଙ୍କର ଅବସ୍ଥିତି ଆମେ ଅନୁଭବ ଖରି ପିରିଲେ ହେଲା

ଭାଵକୁ ନିକଟ ସିଏ
ତର୍କେ ଵହୁ ଦୂର
ଏମିତିକା ଦିଅପରା
ମୋକଳା ଠାକୁର।

ଏଲିନା ଶତପଥୀ

 268 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *