May 24, 2024
11 11 11 AM
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର
ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ
*ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର*
*ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ*
ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ
*ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ
ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ
ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ
*’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ*
“ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ
ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ
Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda
Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda
ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda
Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023
Latest Post
ମାଆ–ମଧୁସ୍ମିତା ମିଶ୍ର ମୁଁ ସହର ତଳିର ଝିଅ –ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ବାଇଁ *ମାନବିକତା ବନାମ ସ୍ୱାର୍ଥପରତା –ରିଙ୍କୁ ମେହେର* *ସହର ସୁନ୍ଦରୀ କ’ଣ ଗାଁ ର ମହକ ବୁଝି ପାରିବ–ଟିଲି ମଲ୍ଲିକ* ବାପାମାଆ ମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭାରି ଅଦରକାରୀ–ବାଦଲ ପଲେଇ *ଗାଁ ର ପାଣି ପବନ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଲାଞ୍ଛନା-ସୋନାଲି ନାୟକ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଆଜିର ସମାଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଚାବୁକ- ଝୁନୁ ଦାସ ଆଧୁନିକତାର ଅନ୍ଧ ପୁଟୁଳି-ପୂଜାରାଣୀ ଦାସ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମାନବର ମାନବିକତା ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ -ଅରୁଣ ଡାକୁଆ *’ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବଗ୍ରାସୀ’ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା- ଶାଶ୍ଵତୀ ନନ୍ଦ* “ଉଷ୍ଣ ଅପରାହ୍ନ” ଏକ ଆକଳନ- ତୃପ୍ତିମୟୀ ରାଉଳ ସମ୍ପର୍କର ମାନେ(ଆଲେଖ୍ୟ ରଚନା)- ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସ୍ୱାଇଁ Allusions Of Longing–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF PELLUCID–Manoj Kumar Panda Allusions Of God’s Legacy–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY ROUTE –Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF MY CLOSED EYES–Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF TEARDROPS-Manoj Kumar Panda ALLUSIONS OF FORTUNE–Manoj Kumar Panda Our Volunteers For Suryodaya Shanti Soumitri Sammilani -2023

ପଢନ୍ତୁ ଅରୁଣ କୁମାର ଦତ୍ତ ଙ୍କ ପ୍ରବନ୍ଧ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ନାରୀ

* ପ୍ରବନ୍ଧ – ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ନାରୀ *



“ଏଇ ଦେଶ ଯେବେ ଫିରିଙ୍ଗି କବଳେ
ହୋଇଥିଲା ଜୀର୍ଣ୍ଣ ଶୀର୍ଣ୍ଣ,
ଏହି ନାରୀ ସାଜି ମୁକତି ର ଦେବୀ
ଫେରାଇ ଥିଲା ସମ୍ମାନ ||

ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ | ଏହି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲେଖକ, ଗାଳ୍ପିକ, କବି, ପ୍ରାବନ୍ଧିକ, ସର୍ବଦା ଆପ୍ରାଣ ଉଦ୍ୟମ କରି ଆସିଛନ୍ତି | ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷ ରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଯେଉଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛି ଏହା କେବଳ ଲେଖକ, ଗାଳ୍ପିକ ତଥା କବି ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ଏଥିରେ କବୟିତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅବଦାନ ରହିଛି | ଯେହେତୁ ସମାଜ ନାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଅବଳା, ଦୁର୍ବଳା ମନେ କରେ ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ | ସେହିଭଳି କବୟିତ୍ରୀ, ଯେଉଁମାନେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା
ସାହିତ୍ୟକୁ ସର୍ବାଗ୍ରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ହେଲେ, “କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତ, ପ୍ରତିଭା ଶତପଥୀ, ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀ, ପ୍ରତିଭା ରାୟ, ସରଳା ଦେବୀ, ରମା ଦେବୀ ଚୌଧୁରୀ, ସରୋଜିନୀ ସାହୁ” |
ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ପ୍ରଥମ ନାରୀ କବି ଭାବେ ଯେ ଅଧିଷ୍ଠତ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଡ.କୁନ୍ତଳା କୁମାରୀ ସାବତ | ସେ କେବଳ ଜଣେ କବୟିତ୍ରୀ ନୁହନ୍ତି ସେ ପରାଧୀନ ସମୟର ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ମଧ୍ୟ | ତାଙ୍କ ରଚିତ ସମସ୍ତ ଲେଖା ଗୁଡିକ ଓଡିଶା ବାସୀଙ୍କ ମନରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତି ର ଉନ୍ମାଦନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା | ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ କୁ ସମସ୍ତ ଅବଦାନ ଗୁଡିକ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପ୍ରଥା, ନାରୀ ଶିକ୍ଷା, ଜାତି ପ୍ରଥା, ଉଛେଦ ତଥା ଅନେକ ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସ କୁ ଦୂରୀଭୂତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବିଶାଳ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା | ତାଙ୍କ ରଚିତ କବିତା ମଧ୍ୟ ରେ “ଶେଫାଳୀ ପ୍ରୀତି ” ପ୍ରଶଂସା ପାତ୍ର ହୋଇ ପାରିଥିଲା |
ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଜଗତରେ ଆଉ ଜଣେ ନାରୀ କବି ଭାବେ ସୁଖ୍ୟାତିସମ୍ପର୍ନା ଡ. ପ୍ରତିଭା ଶତପଥୀ ଯେ ବହୁ ସୁନାମ  ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି | ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ର କବିତା ଜଗତ କୁ ଅନେକ କୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି | କୃତି ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ରେ, ” ଆମ କବିତା, ସାହାଡ଼ା ସୁନ୍ଦରୀ, ଶବରୀ, ତନ୍ମୟ ଧୂଳି ” ପ୍ରଭୃତି ଅମ୍ଲାନ କୃତି | ତାଙ୍କର ଲେଖାରେ ଏଭଳି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟତା, ମାଧୁର୍ଯ୍ୟ, ଅଳଙ୍କାର ରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ଯେ, ଯେକୌଣସି ପାଠକ ମନରେ ଶାନ୍ତିର ବହ୍ନି ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିବ | ତତସହିତ ବହୁ ପୁସ୍ତକ କୁ ହିନ୍ଦୀରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁବାଦ କରିବାରେ ଥିଲେ ସ୍ୱତଃ ସିଦ୍ଧ | ତାଙ୍କର ଏହିସବୁ ଅବଦାନ ନିମନ୍ତେ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରିଥିଲେ |

ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଲେଖିକା ଶ୍ରୀମତୀ ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଜଗତ ପାଇଁ ଆପ୍ରାଣ ଉଦ୍ୟମ କରି ଆସିଥିଲେ |

ତାଙ୍କର ଏହି ରଚନା ପାଇଁ ସାହିତ୍ୟ ଭାରତୀ ସମ୍ମାନ ର ମଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରିଥିଲେ | ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ କାଳ ମଧ୍ୟ ରେ ଅନେକ ଅନୁବାଦ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |


ଡ. ପ୍ରତିଭା ରାୟ ଜ୍ଞାନ ପୀଠ, ମୋର୍ତି ଦେବୀ, ତଥା ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପ୍ରାପ୍ତ ଜଣେ ସୁଦକ୍ଷ ନାରୀ | ତାଙ୍କ ରଚନା ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତ କୁ ରୁଧିମନ୍ତ କରିବାରେ ସମର୍ଥ | “ମୋକ୍ଷ, ମହାରାଣୀ ପୁତ୍ର, ଉଲଂଘନ, ମହାମୋହ, ପ୍ରଭୃତି ସୃଷ୍ଟି ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଏକ ସୁନାମଧମ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି |

 


ଜଣେ ସମାଜ ସେବୀ, ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଓ ଜଣେ ଲେଖିକା ଭାବେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଶ୍ରୀମତୀ ରମା ଦେବୀ ଚୌଧୁରୀ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଏକ ଅପୂରଣୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଯାଇଛନ୍ତି | ସମାଜରେ ଶୃଙ୍ଖଳା, ସଚେତନତା ପାଇଁ ସେ ଲେଖନୀ ଚାଳନା କରି ବହୁ ପ୍ରଶଂଶିତ ହୋଇ ପାରିଥିଲେ | ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତ କୁ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ | ତାଙ୍କର ଏକ ଆତ୍ମଜୀବନୀ “ମୋ ଜୀବନ ପଥେ ” ଆଜିବି ପାଠକ ମାନଙ୍କ ମନରେ ସଂଘର୍ଷ କରିବା ର ବହ୍ନି ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରୁଛି | ତାଙ୍କ ଉଦେଶ୍ୟ ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଏକ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି | ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି ରମା ଦେବୀ ସ୍ୱୟଂ ଶାସିତ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ | ନାରୀ ଶିକ୍ଷା ର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ୟମ ବାସ୍ତବିକ ବେଶ ପ୍ରଶଂସନୀୟ |
ଅନେକ ସମ୍ମାନ, ପୁରସ୍କାର, ଅଧିକାରିଣୀ ସରୋଜିନୀ ସାହୁ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତକୁ ଅନେକ ରଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି | ଯାହାକି ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ସମୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ସହାୟକ ହେବ| ସେ ଏକା ଧାରା ରେ ଜଣେ ଔପନ୍ୟାସିକ, କବି, ପ୍ରାବନ୍ଧିକ, | ତାଙ୍କ ରଚିତ ରଚନା ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ରେ, ” ମହାଯାତ୍ରା, ଗମ୍ଭୀରି ଘର, ପାଠକ ମାନଙ୍କ ବେଶ ପ୍ରଶଂସନୀୟ | “ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ଝଙ୍କାର, ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଭୃତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଅଟନ୍ତି ଏହି ମହିୟସୀ ମହିଳା | ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତ କୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ |
ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତ ସର୍ବ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଓ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଟେ | ଏହି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ କୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଯେଉଁ ସବୁ ନାରୀ କବି, ଗାଳ୍ପିକ, ପ୍ରାବନ୍ଧିକ ଙ୍କ ହସ୍ତ ରହିଛି ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଚିର ନମସ୍ୟ | ସେହି ମାନଙ୍କ ନିଷ୍ଠା ବଳ ରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ବିଶ୍ୱ ଦରବାର ରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛି | କେବଳ ପୁରୁଷ ନୁହେଁ ନାରୀ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ପ୍ରବୀଣ ଅଟେ | ନାରୀଙ୍କୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ନ୍ୟୁନ ମଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ସେ ମଧ୍ୟ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ତା’ର ପାରଦର୍ଶୀତା ଦେଖାଇପାରେ | କେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ଓ ସହଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ | ସେଥିପାଇଁ ଯଥାର୍ଥ ରେ କୁହାଯାଏ –
“ପୁରୁଷ ହାତରେ ହାତ କୁ ମିଳାଇ,
ନାରୀ ହୁଏ ଅଗ୍ରସର,
ଅସମ୍ଭବ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହୁଅଇ,
ଦେଖିବ ସାରା ସଂସାର “|



 

ନାମ -ଅରୁଣ କୁମାର ଦତ୍ତ
ଠିକଣା -ମାଣିଆବନ୍ଧ, ବଡମ୍ବା, କଟକ

Loading

3 thoughts on “ପଢନ୍ତୁ ଅରୁଣ କୁମାର ଦତ୍ତ ଙ୍କ ପ୍ରବନ୍ଧ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ନାରୀ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *